Reklama

Świat

Brazylia: jutro beatyfikacja pierwszego czarnego kapłana katolickiego

W sobotę 14 listopada w mieście Tres Pontas w stanie Minas Gerais w południowo-wschodniej Brazylii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato ogłosi błogosławionym ks. Franciszka z Pauli Victora – miejscowego kapłana żyjącego głównie w XIX wieku. Będzie on pierwszym brazylijskim Murzynem i byłym niewolnikiem, wyniesionym do chwały ołtarzy.

[ TEMATY ]

Brazylia

beatyfikacja

Poniżej zamieszczamy krótki życiorys nowego błogosławionego.

Franciszek z Pauli Victor (Francisco de Paula Victor) urodził się 12 kwietnia 1827 w miejscowości Campanha da Princesa na terenie dzisiejszego stanu Minas Gerais jako syn niewolnicy Lourençy Justiniany de Jesus, ojca nie znał. Jego matką chrzestną została właścicielka posiadłości i niewolników Marianna de Santa Bárbara Ferreira. Był wychowywany w duchu katolickim i od dziecka wyróżniał się dużą religijnością. Wcześnie też zrodziło się w nim powołanie kapłańskie, niemożliwe jednak wówczas do spełnienia, gdyż Murzyni, a tym bardziej niewolnicy nie mogli nie tylko wstępować do seminariów duchownych, ale nawet uczyć się.

Młodzieniec miał jednak dużo szczęścia, gdyż jego pani i matka chrzestna była osobą bardzo pobożną i pomagała mu trwać w wierze, później zaś do miasteczka w 1848 przyjechał biskup diecezji Mariana – Antonio Viçoso, zdecydowany przeciwnik niewolnictwa. Franciszek, który był wówczas krawcem, zwierzył mu się ze swego pragnienia, a biskup przyjął te słowa z wielką radością i umożliwił swemu rozmówcy wstąpienie 5 czerwca 1849 do seminarium duchownego w Marianie. Najpierw jednak wstępnych nauk udzielił mu miejscowy proboszcz ks. Antonio Felipe de Araújo. 14 czerwca 1851 Franciszek przyjął święcenia kapłańskie, po czym rozpoczął posługę duszpasterską w swej rodzinnej miejscowości.

Zarówno w czasie nauki w seminarium, jak i później, już jako kapłan przyszły błogosławiony zetknął się z wieloma przejawami dyskryminacji, wręcz wrogości, co jednak nie zniechęciło go ani do Kościoła, ani do kapłaństwa. Był bowiem – jak określił go jeden z seminarzystów – człowiekiem wielkiej nadziei, który umiał czekać i był bardzo cierpliwy. Niemniej jednak w jego stronach rodzinnych nikt nie chciał się zgodzić, że czarny niewolnik jest kapłanem, odmawiano nawet przyjmowania z jego rąk komunii św.

Reklama

W rok później – 18 czerwca 1852 władze kościelne przeniosły młodego kapłana do Tres Pontas, gdzie początkowo również zetknął się z niechęcią miejscowych wiernych, którą jednak szybko zdołał przezwyciężyć dzięki swej pokorze, cierpliwości, pobożności i gorliwości, z jakimi wypełniał swe obowiązki kapłańskie. Niebawem zaskarbił sobie sympatię swych parafian, którzy darzyli go ogromną sympatią, wręcz uwielbieniem. Spędził wśród nich łącznie ponad 50 lat, aż do śmierci.

Poświęcał wiele uwagi wszystkim wiernym, szczególnie zaś najuboższym, chorym i innym potrzebującym. Będąc przekonanym, że kultura wraz z wiarą mogą stworzyć nowe społeczeństwo, założył kolegium Świętej Rodziny, które przygotowywało do dalszych studiów wszystkich, bez różnicy: biednych i bogatych, białych i czarnych. Wśród jego absolwentów byli m.in. dwaj późniejsi biskupi brazylijscy. Przyczynił się też do wzniesienia największego w owym czasie kościoła w Minas Gerais – pw. Matki Bożej Pomagającej.

Wyróżniała go działalność dobroczynna, starał się pomagać innym, żyjąc przy tym w skrajnym ubóstwie. Swym życiem dawał innym przykład pokory, nadziei, siły duchowej, roztropności, sprawiedliwości, posłuszeństwa, czystości, bojaźni Bożej.

Zmarł w opinii świętości 23 września 1905 w Tres Pontas, w wieku ponad 78 lat. Jego ciało było przez trzy dni wystawione w zbudowanym dzięki niemu kościele Matki Bożej Pomagającej i – jak odnotowali świadkowie tamtych wydarzeń – wydzielało szczególny przyjemny zapach. Złożono je następnie w miejscowej krypcie, która odtąd stała się celem wielu pielgrzymek.

Obecnie ks. Franciszek z Pauli jako pierwszy czarny kapłan brazylijski, syn niewolnicy, zostanie ogłoszony błogosławionym.

2015-11-13 19:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Barcelona: beatyfikacja 109 męczenników - klaretynów

[ TEMATY ]

beatyfikacja

pixabay.com

W Barcelonie zostało wyniesionych do chwały ołtarzy 109 klaretynów, męczenników za wiarę w okrutnych prześladowaniach w latach 1936-1937, podczas hiszpańskiej wojny domowej. Po raz pierwszy beatyfikacja miała miejsce w słynnej bazylice Sagrada Familia. Mszy przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato, a koncelebrowali m. in. arcybiskup Barcelony kard. Juan José Omella i przełożony generalny klaretynów o. Mathew Vattamattam.

„No tinc por”, „Nie lękamy się” – wołali mieszkańcy Barcelony po sierpniowym zamachu islamskim. Klaretyńscy męczennicy, niektórzy okrutnie torturowani, zaleźli siłę w wierze w Jezusa Chrystusa. Te ofiary przypominają nam, że w człowieku „istnieje potężny antywirus, jakim jest miłość”. Jedyną „zemstą chrześcijanina jest przebaczanie nieprzyjaciołom. Chrześcijaństwo proponuje kulturę braterstwa, a nie wojny” – powiedział w homilii kard. Angelo Amato, który przewodniczył Mszy beatyfikacyjnej. Purpurat dodał, że ci męczennicy „zachęcają nas, abyśmy stali się ludźmi «przynoszącymi» wiosnę, zielonymi kiełkami nowego świata w Bogu”.

CZYTAJ DALEJ

Kuria koszalińsko-kołobrzeska wydała komunikat o objęciu diecezji przez bp. Zielińskiego

2023-02-02 14:04

[ TEMATY ]

Koszalin

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

Komunikat o objęciu diecezji przez bp. Zbigniewa Zielińskiego wydała kuria koszalińsko - kołobrzeska. Komunikat podpisany został przez wikariusza generalnego bp. Krzysztofa Zadarkę oraz kanclerza ks. Wacława Łukasza.

Podajemy treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Sługa Ewangelii. Srebrny jubileusz biskupa Mieczysława Cisło

2023-02-03 06:52

Agnieszka Marek

Eucharystii przewodniczył Jubilat

Eucharystii przewodniczył Jubilat

W święto Ofiarowania Pańskiego w archikatedrze lubelskiej odbyły się diecezjalne obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. - Dziękujemy Panu Bogu za bezcenny dar, jakim jest dla nas życie konsekrowane, wyrastające z wiary i miłości w różnych jego formach i wymiarach. To również dobra okazja, by podziękować za wszelkie dobro, którego doznaliśmy i wciąż doznajemy dzięki modlitwie i pracy sióstr oraz braci z licznych zgromadzeń zakonnych oraz instytutów życia konsekrowanego - powiedział abp Budzik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję