Reklama

Akcja letnia organizacji Aktion West-Ost

Młodzież o wolności

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Wolność! Od nacjonalizmu przez komunizm do demokracji. Czy Europa się uwolniła? - to pytanie, które zadano blisko stu osobom z Niemiec, Polski i Czech na trinacjonalnym spotkaniu młodzieży w Trzebieszowicach koło Lądka Zdroju. Odbyło się ono w dniach 2-10 sierpnia, a jego głównym organizatorem była niemiecka katolicka organizacja młodzieżowa Aktion West-Ost.
Spotkanie rozpoczęto Mszą św. odprawioną po niemiecku, czesku i polsku w miejscowym kościele, ufundowanym przez hrabiego Wallisa. Także wszystkie zajęcia odbywały się jednocześnie w tych językach, gdyż z tych krajów zaproszono uczestników.
- Zrezygnowaliśmy z angielskiego, gdyż jest on obcy dla każdej z tych nacji - mówi Karin Ziaja, odpowiedzialna za to spotkanie z ramienia Aktion West-Ost e. V.
Trójjęzyczność była jedynym z utrudnień, gdyż wymagała od prowadzących zajęcia wyjątkowej kreatywności i wytrzymałości (także fizycznej), ale znakomicie sobie z tym poradzono. A zaplanowano m.in. dyskusję panelową z przedstawicielami Instytutu Pamięci Narodowej i porównywalnymi organizacjami z Niemiec i Czech (kierownik Instytutu Birhlera z Frankfurtu nad Odrą oraz przedstawiciel Czeskiego Urzędu Dokumentacji i Badania Zbrodni Komunizmu). Po polskiej stronie przewidziano zwiedzenie obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, a z czeskiej - byłego więzienia dla zakonników w Broumovie. Na spotkanie z młodzieżą zaproszono także byłych więźniów obozów koncentracyjnych i robotników przymusowych.
- Takie spotkania mają na celu zarówno integrację, przełamywanie barier, jak i uwrażliwienie młodzieży na temat „wolności” zarówno tej „wczoraj”, jak i „dziś” - dodaje Karin Ziaja. - Spotkania takie odbywają się co dwa lata, w tym roku po raz szósty. Poprzednie miały miejsce w Novym Mesto w Czechach, Krzyżowej w Polsce i Pirnie w Niemczech. Tegoroczne doszło do skutku dzięki pomocy m.in. Funduszu Pojednania Kościoła Katolickiego Niemiec (Versoehnungsfonds de Katholischen Kirche Deutschands) oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (TNWM). Zaprosiliśmy członków grup zrzeszonych przez Aktion West-Ost: Grupy Młodzieżowej „Ermis” przy Olsztyńskim Stowarzyszeniu Mniejszości Niemieckiej w Olsztynie (PL), Młodych dla Ziemi Kłodzkiej (PL), Gemeinschaft Junges Ermland (D), Junge Grafchaft (D), Rytmika (Cz) oraz osoby niezrzeszone.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy/ Mężczyźni do 45 roku życia muszą zgłaszać wyjazd za granicę

2026-04-05 01:07

[ TEMATY ]

Niemcy

Adobe Stock

Mężczyźni od 17 do 45 roku życia, w przypadku wyjazdów zagranicznych dłuższych niż trzy miesiące, muszą uzyskać zgodę Bundeswehry. Ministerstwo obrony potwierdziło w sobotę informację podaną wcześniej przez dziennik „Frankfurter Rundschau”.

Rzecznik resortu wyjaśnił, że „dopóki służba w Bundeswerze pozostaje dobrowolna, zezwolenie uważane jest (automatycznie) za udzielone”. Nowy obowiązek wynika z ustawy o służbie wojskowej, jednak – jak piszą niemieckie media – większość zainteresowanych nie była tego świadoma.
CZYTAJ DALEJ

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”. Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”
CZYTAJ DALEJ

Litwa/ W Wilnie rozpoczęło się Święto Miłosierdzia Bożego

2026-04-05 07:38

[ TEMATY ]

Wilno

Grażyna Kołek

Eugeniusz Kazimirowski, obraz Jezusa Miłosiernego (1934 r.). Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie

Eugeniusz Kazimirowski, obraz Jezusa Miłosiernego (1934 r.).
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie

W wileńskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie znajduje się oryginał obrazu „Jezu, ufam Tobie” z 1934 r. pędzla Eugeniusza Kazimierowskiego, w Niedzielę Wielkanocną rozpoczęło się Święto Miłosierdzia Bożego, które zakończy się za tydzień w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

W ciągu ośmiu dni Wielkiego Odpustu Miłosierdzia Bożego, zwanego również Tygodniem Miłosierdzia, łącznie zostanie odprawionych 58 Mszy świętych w językach litewskim, polskim, także hiszpańskim, angielskim, włoskim, wietnamskim, białoruskim, tagalskim, ukraińskim, francuskim. Do Wilna przybędą tysiące pielgrzymów z całego świata, m.in. z USA, Kanady, Australii. Z Polski zapowiedziało przyjazd około 20 grup pielgrzymkowych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję