Reklama

Niedziela Częstochowska

Życie Bogiem pisane

[ TEMATY ]

seminarium

Bartłomiej Kasprzyk

Dzień 15 listopada stał się dniem niezwykle uroczystym dla wspólnoty Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Niedziela ta bowiem różniła się od innych niedziel w naszej szkole nie tylko harmonogramem zajęć, ale przede wszystkim podniosłą atmosferą związaną z dniem skupienia oraz obchodami Święta Niepodległość.

Aby nowy człowiek się nie zestarzał…

Po porannej pobudce udaliśmy się do kaplicy, aby uroczyście odśpiewać jutrznię. Modląc się liturgią godzin w łączności z całym Kościołem powszechnym polecaliśmy Bogu ofiary zamachu terrorystycznego we Francji, a także Kościół prześladowany we wszystkich zakątkach świata. Tym akcentem rozpoczęliśmy nasz dzień skupienia. Konferencje, które prowadził ks. prefekt Szymon Stępniak na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego, obejmowały zagadnienie cnót teologalnych i kardynalnych. Życie cnotliwe podtrzymywane jest przez Ducha Świętego i jego dary, a celem takiego życia, podkreślał ks. Prefekt za św. Grzegorzem z Nyssy jest upodobnienie się do Boga. Prowadzący konferencję skoncentrował się na walce z grzechem, jaką musi nieustannie podejmować chrześcijanin: „ Każda walka z pokusą i z grzechem, to w istocie ćwiczenie się w zdobywaniu i doskonaleniu konkretnej cnoty. Chrześcijanin zawsze może być zwycięzcą, bo Chrystus zwyciężył świat, od samego człowieka zależy czy chcemy być tym zwycięzcom. Jako uczniowie Chrystusa mamy decydujący cios w walce z szatanem, którym jest sakrament pokuty i pojednania”. Druga konferencja dotyczyła stawania się nowym człowiekiem na wzór św. Pawła, który w liście do Efezjan pisze: „Należy odrzucić starego człowieka niszczonego przez zwodnicze rządze (…) Przyobleczcie się w nowego człowieka, stworzonego zamysłem Boga w sprawiedliwości i prawdziwej świętości”. Pomiędzy obiema konferencjami miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, którą animowały poszczególne klasy.

„Człowiek jeśli nie ma za kogo umierać, to nie ma za kogo żyć” Takie hasło przyświecało drugiej części naszego niedzielnego dnia, w którym w sposób wyjątkowy świętowaliśmy dzień 11 listopada - dzień odzyskania przez Polskę Niepodległości. O godzinie 16.30 została odprawiona Msza Święta z udziałem grona pedagogicznego oraz alumnów naszej szkoły. Na zaproszenie ks. rektora Jerzego Bieleckiego, Eucharystii przewodniczył - absolwent naszej szkoły sprzed 55 lat - ks. prał. Jan Niezgoda - budowniczy i wieloletni proboszcz parafii pw. św. Jadwigi w Częstochowie. Podczas Liturgii ks. Jan skierował do nas także homilię. Nasz Absolwent mówił: „ Ojczyzna to nie tylko słowa, naród, język, malarstwo, muzyka, ale Ojczyzna to nasz matka - stara, ale jakże czcigodna matka, która tak wiele wycierpiała, tak wiele łez i krwi wylała, szlachetna matka, która walczyła nie tylko o własną wolność, ale i o wolność innych. Wreszcie matka, która zawsze się dźwigała, ona czerpała siłę z wiary, którą inni chcieli jej odebrać. Kaznodzieja wspominał także, z nieukrytym wzruszeniem czasy, kiedy to był alumnem Niższego Seminarium Duchownego. Szczególnie ciepło wspominał swojego profesora od historii Franciszka Galewicza, o którym mówił, że był to człowiek niezwykłej odwagi i patriotyzmu. Kierując słowa do nas alumnów NSD mówił, że być patriotą to oznacza dla nas wierne wypełniać obowiązki szkolne, pilnie się uczyć, być odważnym i nie bać się zajmować głosu w sprawie obrony Kościoła i Ojczyzny. Ksiądz Prałat podkreślił, że te wartości wyniósł właśnie z NSD. Po Eucharystii wszyscy wspólnie udaliśmy się na aulę, by tam obejrzeć inscenizację przygotowaną przez uczniów klasy III, pod kierunkiem prof. Piotra Michalaka, oraz prof. Wioletty Sosneckiej. Motywem przewodnim było ukazanie walki o Niepodległość Ojczyzny nie tylko w roku 1918, ale na przestrzeni życia Rotmistrza Witolda Pileckiego, przez którego pryzmat było ukazane całe przedstawienie. Młodzi aktorzy w trafny sposób przedstawili tę jakże zacną, a jednocześnie tragiczną i nie wszystkim dobrze znaną postać Polaka, chrześcijanina, patrioty. Wartymi uwagi elementami spektaklu były fragmenty książki Tomasza a Kempis „O naśladowaniu Chrystusa”, w której to książce rozczytywał się Pilecki budując na jej kanwie swoje życie. Dzień 15 listopada był więc dla wspólnoty NSD dniem pochylenia się nad wiarą i Ojczyzną, a więc nad tym co dla młodego człowieka powinno stanowić priorytet życia.

2015-11-16 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: kwarantanna w seminarium duchownym

2020-09-09 21:28

[ TEMATY ]

seminarium

Gniezno

pwsd.archidiecezja.pl

Trzech moderatorów i czterech kleryków Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie objętych zostało 9 września kwarantanną w związku z kontaktem z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie informuje, że od 9 do 17 września br. trzech moderatorów i czterech kleryków PWSD objętych jest kwarantanną w związku z kontaktem z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem. Wszyscy pozostają w izolacji i nie mają kontaktu z pozostałymi wykładowcami i alumnami oraz pracownikami świeckimi.

Pierwsze i drugie piętro seminaryjnego gmachu, gdzie przebywają zostało wyłączone z użytkowania. Reszta placówki funkcjonuje normalnie. Rektor PWSD pozostaje w kontakcie ze służbami sanitarno-epidemiologicznymi. Informuje jednocześnie, że na obecną chwilę wszyscy objęci kwarantanną czują się dobrze i nie mają żadnych objawów.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

PRENUMERATA KRAJOWA
494,00 zł roczna
247,00 zł półroczna
123,50 zł kwartalna

Cena prenumeraty zawiera koszt wysyłki 1 egzemplarza.

Numer konta dla prenumeraty krajowej (złotówkowe):
86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

PRENUMERATA ZAGRANICZNA (kwartalna)
237,90 zł pocztą zwykłą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Ameryki

Przy zamawianiu prenumeraty zagranicznej półrocznej należy kwotę za prenumeratę kwartalną pomnożyć przez 2, a zagranicznej rocznej – przez 4.
Numer konta dla prenumeraty zagranicznej (dla wpłat złotówkowych):
kod BIC (SWIFT) BPKOPLPW PL 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

Zamów

TELEFONICZNIE:
tel. (34) 324-36-45,
centrala: tel. (34) 369-43-00
lub (34) 365-19-17

LISTOWNIE:
Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa

E-MAILEM:
kolportaz.niedziela@niedziela.pl

Wpłaty należy kierować na konto:
PKO BP I/O Częstochowa 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418
lub przekazem pocztowym pod adresem Redakcji:
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa.
W tytule przelewu należy wpisać rodzaj prenumeraty i edycję diecezjalną, którą chcą Państwo zamówić.

CZYTAJ DALEJ

Otwarcie Wiejskiego Domu Kultury w Majdanie Starym

2020-09-20 07:15

Joanna Ferens

Uroczyste poświęcenie nowego Domu Kultury

Uroczyste poświęcenie nowego Domu Kultury

W Majdanie Starym dokonano uroczystego otwarcia nowo wybudowanego Wiejskiego Domu Kultury.

Jest to nowoczesny budynek, który posłuży mieszkańcom jako miejsce spotkań i inicjatyw – wyjaśniała w rozmowie dyrektor GOK w Księżpolu, Natalia Kyc: – Obiekt znajduje się w centrum miejscowości, obok kościoła i strażnicy. To murowany piętrowy budynek mający pełnić rolę centrum kultury i miejsca spotkań mieszkańców. W całej gminie Księżpol działa ponad dwadzieścia zespołów śpiewaczych czy stowarzyszeń. Jedna trzecia z nich na terenie Majdanu Starego i Nowego. To bogaty aspekt kultury lokalnej Ziemi Biłgorajskiej. Dziś poprzez oddanie tego budynku dajemy nowy impuls do aktywności kulturalnej na rzecz społeczności lokalnej i całego powiatu. Inwestycja kosztowała ponad 1,2 mln zł, przy okazji budowy uporządkowano także najbliższe otoczenie Wiejski Dom Kultury. Chcemy by to miejsce tętniło życiem. Tutaj jest profesjonalna sala do występów artystycznych ze sceną. Ponadto są sale, gdzie zespoły będą miały próby i będą mogły się spotykać. Do tego jest zaplecze gastronomiczne – zaznaczała.

Z powstania Domu Kultury szczególnie cieszą się członkowie Chóru Męskiego ‘Klucz’ z Majdanu Starego, którzy znajdą w nim swoje miejsce prób – tłumaczył w rozmowie kierownik chóru, Jerzy Rymarz: – Mieliśmy swe próby w domach prywatnych, w dawnej remizie, potem w szkole. Dziś mamy swoje miejsce, gdzie możemy nie tylko ćwiczyć czy występować, ale także zaprezentować nagrody i wyróżnienia, które otrzymywaliśmy w ciągu ponad 30-letniej historii naszej działalności. Dziękujemy Bogu, że dane nam było tego doczekać, bo baliśmy się, że już nigdy nie będzie nam dane śpiewać u siebie. Cieszymy się bardzo – wyjaśniał. My korzystaliśmy z sali, jaką udostępniła nam pani dyrektor w szkole podstawowej. Cieszymy się bardzo, że teraz będziemy mieli swoją siedzibę, gdzie będziemy mogli się spotykać, ćwiczyć śpiew, planować wyjazdy, rozwijać kulturę lokalną – dodała Antonina Pułapa, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich.

Tomasz Skwarek, naczelnik OSP Majdan Stary podkreślał, iż ma nadzieję, że obiekt będzie służył wszystkim mieszkańcom i stanie się miejsce przyjaznym: – Pragniemy, aby wszyscy czuli się tu dobrze, by imprezy, spotkania, uroczystości tu organizowane, w pełni pomagały realizować się poszczególnym organizacjom, a przede wszytkom, aby umożliwiły kultywowanie naszej narodowej historii i tradycji i kształtowały postawy patriotyczne w naszym środowisku lokalnym – tłumaczył.

Uroczystego poświęcenia budynku dokonał proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym, ks. Adam Sobczak, zaś oficjalnego otwarcia – wójt Gminy Księżpol Jarosław Piskorski wraz z przedstawicielami Rady Gminy i społeczności lokalnej.

Dopełnieniem wydarzenia były występy lokalnych zespołów, wspólny poczęstunek oraz potańcówka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję