Reklama

Niedziela Częstochowska

Życie Bogiem pisane

[ TEMATY ]

seminarium

Bartłomiej Kasprzyk

Dzień 15 listopada stał się dniem niezwykle uroczystym dla wspólnoty Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Niedziela ta bowiem różniła się od innych niedziel w naszej szkole nie tylko harmonogramem zajęć, ale przede wszystkim podniosłą atmosferą związaną z dniem skupienia oraz obchodami Święta Niepodległość.

Aby nowy człowiek się nie zestarzał…

Po porannej pobudce udaliśmy się do kaplicy, aby uroczyście odśpiewać jutrznię. Modląc się liturgią godzin w łączności z całym Kościołem powszechnym polecaliśmy Bogu ofiary zamachu terrorystycznego we Francji, a także Kościół prześladowany we wszystkich zakątkach świata. Tym akcentem rozpoczęliśmy nasz dzień skupienia. Konferencje, które prowadził ks. prefekt Szymon Stępniak na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego, obejmowały zagadnienie cnót teologalnych i kardynalnych. Życie cnotliwe podtrzymywane jest przez Ducha Świętego i jego dary, a celem takiego życia, podkreślał ks. Prefekt za św. Grzegorzem z Nyssy jest upodobnienie się do Boga. Prowadzący konferencję skoncentrował się na walce z grzechem, jaką musi nieustannie podejmować chrześcijanin: „ Każda walka z pokusą i z grzechem, to w istocie ćwiczenie się w zdobywaniu i doskonaleniu konkretnej cnoty. Chrześcijanin zawsze może być zwycięzcą, bo Chrystus zwyciężył świat, od samego człowieka zależy czy chcemy być tym zwycięzcom. Jako uczniowie Chrystusa mamy decydujący cios w walce z szatanem, którym jest sakrament pokuty i pojednania”. Druga konferencja dotyczyła stawania się nowym człowiekiem na wzór św. Pawła, który w liście do Efezjan pisze: „Należy odrzucić starego człowieka niszczonego przez zwodnicze rządze (…) Przyobleczcie się w nowego człowieka, stworzonego zamysłem Boga w sprawiedliwości i prawdziwej świętości”. Pomiędzy obiema konferencjami miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, którą animowały poszczególne klasy.

„Człowiek jeśli nie ma za kogo umierać, to nie ma za kogo żyć” Takie hasło przyświecało drugiej części naszego niedzielnego dnia, w którym w sposób wyjątkowy świętowaliśmy dzień 11 listopada - dzień odzyskania przez Polskę Niepodległości. O godzinie 16.30 została odprawiona Msza Święta z udziałem grona pedagogicznego oraz alumnów naszej szkoły. Na zaproszenie ks. rektora Jerzego Bieleckiego, Eucharystii przewodniczył - absolwent naszej szkoły sprzed 55 lat - ks. prał. Jan Niezgoda - budowniczy i wieloletni proboszcz parafii pw. św. Jadwigi w Częstochowie. Podczas Liturgii ks. Jan skierował do nas także homilię. Nasz Absolwent mówił: „ Ojczyzna to nie tylko słowa, naród, język, malarstwo, muzyka, ale Ojczyzna to nasz matka - stara, ale jakże czcigodna matka, która tak wiele wycierpiała, tak wiele łez i krwi wylała, szlachetna matka, która walczyła nie tylko o własną wolność, ale i o wolność innych. Wreszcie matka, która zawsze się dźwigała, ona czerpała siłę z wiary, którą inni chcieli jej odebrać. Kaznodzieja wspominał także, z nieukrytym wzruszeniem czasy, kiedy to był alumnem Niższego Seminarium Duchownego. Szczególnie ciepło wspominał swojego profesora od historii Franciszka Galewicza, o którym mówił, że był to człowiek niezwykłej odwagi i patriotyzmu. Kierując słowa do nas alumnów NSD mówił, że być patriotą to oznacza dla nas wierne wypełniać obowiązki szkolne, pilnie się uczyć, być odważnym i nie bać się zajmować głosu w sprawie obrony Kościoła i Ojczyzny. Ksiądz Prałat podkreślił, że te wartości wyniósł właśnie z NSD. Po Eucharystii wszyscy wspólnie udaliśmy się na aulę, by tam obejrzeć inscenizację przygotowaną przez uczniów klasy III, pod kierunkiem prof. Piotra Michalaka, oraz prof. Wioletty Sosneckiej. Motywem przewodnim było ukazanie walki o Niepodległość Ojczyzny nie tylko w roku 1918, ale na przestrzeni życia Rotmistrza Witolda Pileckiego, przez którego pryzmat było ukazane całe przedstawienie. Młodzi aktorzy w trafny sposób przedstawili tę jakże zacną, a jednocześnie tragiczną i nie wszystkim dobrze znaną postać Polaka, chrześcijanina, patrioty. Wartymi uwagi elementami spektaklu były fragmenty książki Tomasza a Kempis „O naśladowaniu Chrystusa”, w której to książce rozczytywał się Pilecki budując na jej kanwie swoje życie. Dzień 15 listopada był więc dla wspólnoty NSD dniem pochylenia się nad wiarą i Ojczyzną, a więc nad tym co dla młodego człowieka powinno stanowić priorytet życia.

2015-11-16 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Seminarium – dom ziarna

Niedziela lubelska 45/2015, str. 1

[ TEMATY ]

seminarium

Marek Kuś

Podczas inauguracji

Podczas inauguracji

Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie oficjalnie rozpoczęło nowy rok akademicki. Uroczysta inauguracja odbyła się w niedzielę, 25 października. Kolejny etap formacji kleryckiej rozpoczęło 75 alumnów archidiecezji lubelskiej oraz 14 alumnów obrządków wschodnich

Seminarium nazywamy często domem ziarna, bo tu rozwijają się i dojrzewają ziarna powołań kapłańskich zasiane w sercach młodych ludzi ręką Boskiego Siewcy – mówił do alumnów abp Stanisław Budzik. W słowie skierowanym do wspólnoty seminaryjnej Ksiądz Arcybiskup podkreślał, że seminarium jest źrenicą oka, czymś bardzo delikatnym, cennym i wrażliwym na wiele czynników. – Nie wystarczy troska samych wychowawców i profesorów, ale winno być ono źrenicą oka całego Kościoła lokalnego, jego biskupa, kapłanów i wiernych. Od seminarium zależą przyszłe losy ewangelizacji i wiary – mówił Pasterz.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja Warszawsko-Praska: Zmiany księży 2021

2021-06-14 12:40

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Magdalena Pijewska/Niedziela

Na mocy decyzji podjętych przez ks. bp. Romualda Kamińskiego, Biskupa Warszawsko-Praskiego, w naszej Diecezji dokonają się następujące zmiany personalne:

Na emeryturę przechodzą:

CZYTAJ DALEJ

Belgijski historyk: w Niemczech embrion kurzy cieszy się większą ochroną niż ludzki

2021-06-17 20:14

[ TEMATY ]

embrion

Niemcy

Pixabay

W Niemczech embrion kurczaka cieszy się większą ochroną życia niż embrion ludzki - komentuje na Twitterze belgijski historyk i filozof prof. David Engels, odnosząc się do przyjętego w maju przez Bundestag prawa zakazującego w Niemczech zabijania piskląt tuż po wykluciu.

"Jeśli embrion kurzy korzysta z większej ochrony życia niż ludzki, wiadomo, że znaleźliśmy się w najlepszej Europie wszystkich czasów" - napisał w środę na Twitterze Engels.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję