Reklama

Niedziela Częstochowska

Borowno

Dzieciątko Jezus uczy nas pokory

[ TEMATY ]

Dzieciątko Jezus

Archiwum parafii

W Roku Świętym Miłosierdzia i z racji Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski w parafii pw. św. Wawrzyńca, diakona i męczennika, w Borownie wprowadzono kult Cudownego Dzieciątka Jezus z Pragi.

Jak podkreśla ks. Piotr Krzemiński, proboszcz parafii: „Dzieciątko Jezus uczy nas pokory, która prowadzi człowieka do prawdy o miłosierdziu Boga”.

Reklama

„Chciałbym, aby figurka Dzieciątka Jezus była w każdym domu i rodzinach naszej parafii. Niech Maleńka Miłość nam błogosławi, strzeże i niech prowadzi do odnowy naszej wiary i życia moralnego” - podkreśla ks. Krzemiński w rozmowie z „Niedzielą”.

Wprowadzenie kultu Cudownego Dzieciątka Jezus z Pragi odbywa się w kilku etapach. Pierwszym z nich było uroczyste wprowadzenie kopii figury Cudownego Dzieciątka Jezus z Pragi do kościoła parafialnego już w Pierwszą Niedzielę Adwentu 29 listopada.

Drugim etapem wprowadzania tego kultu były rekolekcje adwentowe, które pod hasłem „Jestem w rękach Bożych. Pokora i miłosierdzie”, w dniach 12-15 grudnia „przeprowadził ks. Mariusz Fukacz, redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela”. W swoich naukach rekolekcjonista przypomniał wiernym, że „miłosierdzia Bożego doświadczamy w modlitwie, w lekturze Pisma Świętego i w sakramentach”.

Reklama

W swoich naukach ks. Frukacz, wskazując na znaczenie pokory i miłosierdzia w życiu każdego chrześcijanina, nawiązywał do notatek osobistych św. Jana Pawła II, „Dziennika duszy” św. Jana XXIII i „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza a Kempis - W oczach Bożych piękny i wielki jest człowiek pokorny. W sercu pokornego jest prawdziwy pokój. Pokora pozwala człowiekowi stanąć w prawdzie i doświadczyć w swoim życiu miłosierdzia - mówił ks. Frukacz.

„Jezus zawsze z miłosierdziem patrzy na człowieka i ze zmiłowaniem pochyla się nad każdym z nas” - kontynuował rekolekcjonista i dodał za św. Janem Pawłem II, że „Bóg przyszedł na świat jako ubogi, przyszedł jako dzieciątko”.

Rekolekcjonista przypomniał również za autorem dzieła „O naśladowaniu Chrystusa”, że „nie wystarczy znać definicję pokory i skruchy, ale trzeba być pokornym oraz w Piśmie Świętym nie należy szukać jedynie pięknych słów, ale prawdy”.

Ostatnim etapem wprowadzania kultu Cudownego Dzieciątka Jezus z Pragi w parafii w Borownie będzie Nowenna do Dzieciątka Jezus, która rozpocznie w środę 16 grudnia i uroczyste poświęcenie figurek Dzieciątka Jezus, które odbędzie się w czwartą niedzielę Adwentu na wszystkich Mszach Świętych.

Ks. Piotr Krzemiński podarował również figurkę Cudownego Dzieciątka Jezus z Pragi do kaplicy pw. Matki Słowa i św. Jana Pawła II w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela”.

Za światowe centrum kultu Dzieciątka Jezus uważa się Karmel francuski. Jednak najbardziej znanym miejscem tego kultu jest Praga.

Początki kultu Dzieciątka Jezus sięgają XVII wieku w Hiszpanii. Pewnego razu jeden z braci Karmelitów w trakcie sprzątania zobaczył małego chłopca. Chłopczyk pochwalił brata, mówiąc, że bardzo ładnie i rzetelnie sprząta. Po chwili zapytał, czy równie dobrze umie odmawiać modlitwę „Zdrowaś Maryjo”. Zakonnik odpowiedział mu słowami modlitwy. W czasie wypowiadania słów „owoc żywota Twojego Jezus” chłopiec zniknął. Karmelita zrozumiał, że ukazał mu się mały Jezus. Przez całe swoje życie próbował odtworzyć obraz Dzieciątka, lepiąc figurkę z wosku, jednak żadna nie przypominała chłopca, którego widział brat Józef. Pod koniec swojego życia, tuż przed samą śmiercią Pan Jezus ukazał się zakonnikowi jeszcze raz, tym razem z aniołami. Brat Józef w czasie ekstazy uwielbienia Dzieciątka ulepił je z wosku. Było dokładnie takie samo jak w jego widzeniu. Po śmierci Karmelity figurkę przeniesiono do kościoła.

Następnie księżna Peliksena przewiozła figurkę do Pragi w Czechach. Kiedy sytuacja Karmelitów w Pradze pogorszyła się, zaniosła im figurkę i nakazała prosić Dzieciątko o pomoc. Dzieciątko zostało w sanktuarium u ojców, niestety nadeszła fala prześladowania zakonów. Karmelici wyjechali z kraju.

Kiedy sytuacja się uspokoiła wrócił do Pragi wielki czciciel Dzieciątka Jezus ojciec Cyryl. Po poszukiwaniach w ruinach kościoła udało mu się odnaleźć figurkę, jednak była ona bez rączek. Bez chwili namysłu położył figurkę na ołtarzu i zaczął się modlić, przepraszając za czyny nieprzyjaciół kościoła. Po chwili usłyszał głos Jezusa, który wypowiedział do niego słowa: Miej litość nade mną i Ja będę miał litość nad tobą. Daj Mi ręce i Ja dam ci pokój. Im bardziej mnie czcisz, tym bardziej Ja cię Błogosławię”. Ojciec Cyryl nie wiedział jak naprawić rączki Dzieciątku. Wtedy Jezus przemówił do niego kolejny raz, mówiąc by zostawił figurkę obok zakrystii. Ojciec Cyryl zrobił jak mu nakazał Pan Jezus i kilka dni później figurkę naprawił pewien mężczyzna, który przechodził obok. Ta sytuacja jest uważana za jeden z cudów dokonanych za pośrednictwem Dzieciątka Jezus.

2015-12-15 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W najbliższą niedzielę papież pobłogosławi „Bambinelli”

[ TEMATY ]

Dzieciątko Jezus

Bożena Sztajner/Niedziela

W najbliższą niedzielę 16 grudnia Ojciec Święty po modlitwie „Anioł Pański” pobłogosławi figurki Dzieciątka Jezus - „Bambinelli” przyniesione przez dzieci Wiecznego Miasta. Zostaną one umieszczone następnie w żłóbkach w każdym z kręgów rodzinnych.

Uroczystość, zainicjowaną przez św. Pawła VI organizuje od wielu lat Centrum Oratoriów Rzymskich. Przed spotkaniem na placu św. Piotra dzieci, młodzież, rodzice i opiekunowie wezmą udział we Mszy św. celebrowanej przez kard. Angelo Comastriego.

CZYTAJ DALEJ

Media: W Indiach niepokój o powstanie nowego wariantu patogenu

2021-05-06 16:51

[ TEMATY ]

Indie

COVID

patogen

PAP

Szczepionki przeciwko koronawirusowi działają na indyjski wariant Covid-19, jednak eksperci obawiają się wystąpienia kolejnych niebezpiecznych wariantów - pisze czwartkowy dziennik "The Japan Times".

Dobrą wiadomością jest fakt, że stosowane szczepionki są skuteczne wobec nowego indyjskiego wariantu koronawirusa, który rozprzestrzenił się też na inne kraje. Zła wiadomość polega na tym, że z epidemii na taką skalę, jaka panuje w Indiach, może wyłonić się kolejny wariant patogenu - pisze gazeta.

CZYTAJ DALEJ

Premier: będziemy dążyć do tego, by najbogatsze państwa udostępniły patenty do produkcji szczepionek

2021-05-07 11:06

[ TEMATY ]

premer

PAP

Będziemy dążyć do tego, by przekonać najbogatsze państwa będące posiadaczami patentów do produkcji szczepionek przeciw COVID-19 do udostępnienia patentów - zapowiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki przed szczytem UE. Będę bardzo mocno wypowiadał się w tej sprawie - zadeklarował.

W oświadczeniu przed wylotem na szczyt społeczny unijnych liderów organizowany w Porto przez prezydencję portugalską, premier podkreślił, że chce zaprezentować tam polski model społeczny i podjąć temat walki z protekcjonizmem. Ponadto szef rządu zapowiedział swój mocny głos w sprawie tego, by państwa posiadające patenty do produkcji szczepionek przeciw Covid-19 udostępniły je.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję