Reklama

Starościn

Jak wspaniała Twa Świątynia, Panie

Niedziela lubelska 40/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odpust ku czci Matki Bożej Anielskiej w Starościnie był w sposób szczególny przeżywany w sierpniu br. Parafianie i licznie przybyli goście wraz z abp. Józefem Życińskim dziękowali Bogu za przyczyną Matki Bożej za zakończenie ostatniego etapu prac renowacyjno-konserwatorskich w kościele parafialnym. Z tej racji odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową dedykowaną błogosławionemu biskupowi męczennikowi Władysławowi Goralowi, którego matka pochodziła ze Starościna. Nie bez znaczenia dla parafii pozostaje także fakt, iż konsekracji kościoła w Starościnie 15 sierpnia 1939 r. dokonał osobiście bp Władysław Goral.
Parafia w Starościnie należy do grona wielu mniejszych wspólnot, erygowanych w okresie międzywojennym przez bp. Mariana Fulmana (8 kwietnia 1926 r.) z terenu parafii Garbów. Kościół Matki Bożej Anielskiej został wzniesiony w stylu nowoczesnym w latach 1930-38 wg projektu lubelskiego architekta Tadeusza Witkowskiego, a staraniem pierwszego proboszcza ks. Stanisława Świostka, przybyłego z Kraczewic po wybudowaniu w latach 1918-20 drewnianego kościoła parafialnego. Starościńska budowla ukończona i konsekrowana tuż przed wybuchem II wojny światowej od samego początku była narażona na dewastacje przez okupantów. Trudne czasy powojenne wraz z ideologią reżimu komunistycznego nie sprzyjały rozwojowi parafii, a tym samym kościół pozostawał nieukończony, jeśli chodzi o wystrój sakralny wnętrza. Mimo wielu trudności staraniem parafian świątynię wzbogaciły trzy cenne obrazy: św. Mikołaja - jako dar sąsiedniej parafii Krasienin oraz dwa obrazy znanej malarki z Lublina Łucji Bałzukiewiczówny - Matki Bożej Anielskiej w ołtarzu głównym z 1951 r. i w bocznym ołtarzu obraz Serca Pana Jezusa, namalowany w 1962 r.
Z inicjatywy nowego proboszcza, ks. kan. Jana Jedlińskiego, przybyłego do Starościna przed dziesięciu laty, rozpoczął się intensywny czas rozkwitu parafii. Doświadczenia, zdobyte przez młodego kapłana pracującego wcześniej przez wiele lat wśród Polonii w Stanach Zjednoczonych, zaowocowały nową wizją duszpasterską oraz wieloma inicjatywami gospodarczo-ekonomicznymi. Jego staraniem i zaoszczędzonymi funduszami przeprowadzono kapitalny remont leciwej drewnianej plebanii, która dzisiaj stanowi okazały przykład dworskiej rezydencji międzywojennej. Wykonano konieczne prace związane z doprowadzeniem drogi asfaltowej do kościoła i plebanii. Sam kościół poddano wszystkim koniecznym zabiegom remontowo-konserwatorskim. Ostatnim etapem starań, pozwalającym nabrać odpowiedniego blasku, była renowacja ołtarzy i wyposażenia kościoła.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje nowa aranżacja prezbiterium wraz z ufundowanym przez ks. kan. Jana Jedlińskiego posoborowym ołtarzem marmurowym, amboną, ambonką oraz sediliami. Wspaniałości i splendoru wnętrzu świątyni dodają nowe witraże, a na zewnątrz figury świętych, umieszczone w specjalnych niszach fasady. Oczywiście, kościół to nie tylko „dom z kamieni i złota”, ale autentyczna wspólnota serc i wiary w Chrystusa Zmartwychwstałego, czego owocem są liczne grupy duszpasterskie w parafii i w Szkole Podstawowej, a także nowe powołania do służby w Kościele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Erika Kirk: “Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”

2025-09-22 07:34

[ TEMATY ]

USA

PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN

Kiedy Erika Kirk wypowiedziała słowa skierowane do mordercy swojego męża Charliego, w ogromnej hali State Farm Stadium, w Glendale w stanie Arizona zapadła absolutna cisza. „Wybaczam mu” - powiedziała walcząc ze łzami. Na szyi miała srebrny łańcuszek z krzyżem, widocznym znakiem swojej wiary. „Odpowiedzią na nienawiść nie może być nienawiść, ale tylko miłość” - podkreśliła. Tym samym wyróżniła się spośród wielu agresywnych i mściwych wypowiedzi niektórych mówców podczas niedzielnej (czasu lokalnego) uroczystości pogrzebowej działacza chrześcijańskiego Charliego Kirka.

Podziel się cytatem Odpowiedzią, którą znamy z Ewangelii, jest miłość, i zawsze miłość. Miłość do naszych wrogów i miłość do tych, którzy nas prześladują. Podziel się cytatem Na olbrzymim stadionie zapanowała całkowita cisza, a chwilę potem rozbrzmiały się wielkie brawa. Nie zabrakło też łez i niesmowitego wruszenia zgromadzonych.
CZYTAJ DALEJ

V Kongres Młodych Konsekrowanych pod hasłem „Oto Człowiek”

2025-09-22 09:33

[ TEMATY ]

Licheń

kongres młodych osób konsekrowanych

Emanuel Szymański

Ponad 600 osób z różnych zakonów, zgromadzeń i instytutów świeckich, zarówno żeńskich jak i męskich wzięło udział w V Kongresie Młodych Konsekrowanych, który od 18 do 21 września br. odbywał się w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu Starym. Wszystko po to, by wspólnie się modlić, formować, a także dzielić przeżywaniem powołania, pokazując jednocześnie oblicze młodego i radosnego Kościoła.

Codzienny rytm kongresu był wymagający, ale pozwalał również na momenty wytchnienia i stwarzał okazję do indywidualnej refleksji: wspólna jutrznia z komentarzem do czytań, czas na osobistą modlitwę, konferencje, Eucharystia, spotkania w grupach dzielenia, nieszpory, a wieczorami adoracja. Między tymi punktami natomiast czas na rozmowy i spacery alejkami licheńskich ogrodów.
CZYTAJ DALEJ

Festiwal Mocy 2025 – trzy dni spotkań, muzyki i modlitwy

2025-09-22 13:54

[ TEMATY ]

Festiwal Mocy

Materiał prasowy

„Golec uOrkiestra” zagrali ponad pół godziny dłużej, ksiądz Bartczak rapował z setką uczestników na scenie, a w szczytowym momencie w wydarzeniu uczestniczyło około 2,5 tys. osób – jubileuszowy, piąty Festiwal Mocy zanotował frekwencyjny sukces i obfitował w miłe niespodzianki. Wydarzenie odbywało się w dniach 19-21 września w Miejscu Piastowym.

Tegoroczny Festiwal, odbywający się pod patronatem św. Jana Pawła II, ponownie stał się przestrzenią spotkania, modlitwy i dobrej zabawy. Do Miejsca Piastowego przyjechała młodzież z całej Polski, każdego dnia w różnych aktywnościach brało udział około 1,5 tysiąca uczestników, a w szczytowym momencie – podczas koncertu „Golec uOrkiestra” – Festiwal Mocy gościł około 2,5 tysiąca ludzi. Na scenie oprócz zespołu z Milówki wystąpili również: zespoły „niemaGotu”, „Teleo”, ksiądz-raper Jakub Bartczak oraz influencerzy: Marcin Kruszewski (znany w social mediach jako „Prawo Marcina”) i ksiądz Sebastian Picur.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję