Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Jędraszewski odwiedził chorych łódzkiego szpitala

Z okazji obchodzonego po raz 24. Światowego Dnia Chorego abp Marek Jędraszewski odwiedził pacjentów szpitala im. M. Kopernika w Łodzi. Metropolita łódzki spotkał się również z pracownikami służby zdrowia. Hierarcha sprawował również w łódzkiej katedrze Mszę świętą w intencji wszystkich chorych, cierpiących oraz w intencji pracowników służby zdrowia.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Henryk Tomczyk

Arcybiskup odwiedził w szpitalu dwa oddziały: opieki paliatywnej i hematologii. Przybył do osób ciężko chorych, ale i ofiarnie zajmujących się nimi lekarzy i pielęgniarek ze szczególnym przesłaniem.

„Papież Franciszek w Roku Miłosierdzia, który upływa pod hasłem "Bądźcie miłosierni jak Ojciec", prosi by ludzie opiekujący się ludźmi chorymi, zwłaszcza tymi w stanie terminalnym, byli dla nich odbiciem czułości i bliskości Pana Boga, dobroci i delikatności Boga. Ojciec Święty prosi, by naśladowali w tym Matkę Bożą poprzez jej „słodkie spojrzenie miłości”. Chodzi o to byśmy mieli w sobie coś z Niej, tak by ci chorzy, z którymi się spotykamy, czy wśród których posługujemy, nigdy nie czuli się opuszczeni i samotni”- mówił łódzki pasterz.

Reklama

Metropolita łódzki podkreślił, że wyjątkowym przykładem życia z cierpieniem był św. Jan Paweł II. „To jest zawsze proces, któremu podlegał również sam św. Jan Paweł II. On też musiał zrozumieć, że jest coś takiego jak choroba i to nieuleczalna i musiał to przyjąć i zaakceptować. Jego umieranie, odchodzenie było takim przykładem dla całego świata jak trzeba przyjąć cierpienie, jak się nie poddawać i jakie to cierpienie może przynieść dobro. Niewątpliwe przykład życia z cierpieniem św. Jana Pawła II były umocnieniem i nadzieją dla wielu chorych”.

We Mszy sprawowanej w łódzkiej katedrze wzięły dzisiaj udział rzesze wiernych. Wielu chorym udzielono sakramentu namaszczenia chorych.

Światowy Dzień Chorego ustanowił Papież Jan Paweł II 13 maja 1992 roku w 11. rocznicę zamachu na swoje życie. Święto obchodzone jest na pamiątkę objawień Matki Bożej w Lourdes, gdzie od wielu lat pielgrzymują chorzy z całego świata, by modlić się o uzdrowienie. W tym dniu kapłani udzielają chorym szczególnego błogosławieństwa, w wielu parafiach można dzisiaj przyjąć sakrament chorych.

2016-02-11 16:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: „Jest konieczność mądrego kompromisu”

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja.lodz.pl

– Chodzi o coś tak bardzo ważnego jak dobro wspólne, czyli dobro naszej ojczyzny. I nie ma żadnej ceny, której nie powinniśmy zapłacić po to, żeby służyć Polsce – mówił „Gość Wiadomości” abp Marek Jędraszewski, nowo mianowany metropolita krakowski.

Abp Marek Jędraszewski pytany o konflikty polityczne w Polsce stwierdził, że „jest konieczność mądrego kompromisu”.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki na list Przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego

2021-07-23 17:46

[ TEMATY ]

list

parlament europejski

Przemysław Czarnek

polityka antypolska

Karol Porwich/Niedziela

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odniósł się do listu przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego, Pani Sabine Verheyen. W swoim piśmie minister przytoczył bolesne karty antypolskiej polityki Niemiec w okresie międzywojennym, dramat września 1939, okupacji niemieckiej i zakłamania historii w czasach panowania komunizmu, ale także współczesne próby zniekształcania obrazu dziejów m.in. w niemieckich mediach.

- Po zagarnięciu ziem Polski we wrześniu 1939 roku w propagandzie niemieckiej przedstawiano Polskę jako kraj zacofany, nieprzygotowany do wojny. Za przegraną we wrześniu 1939 roku obwiniano władze polskie i sojusz Polski z Anglią i Francją. Podobnie postępował okupant sowiecki, który brutalny atak na Polskę 17 września 1939 roku i zajęcie wschodniej części naszego kraju usprawiedliwiał obroną życia i mienia ludności białoruskiej i ukraińskiej – napisał minister Przemysław Czarnek. – Po wojnie narzucone Polsce władze komunistyczne nie oszczędzały w krytyce przedwojennej Polski, umniejszały polski wkład w walkach w czasie II wojny światowej, a pomnik Powstańcom Warszawskim w Warszawie postawiono dopiero w 1989 roku, 45 lat od powstania – dodał minister.

CZYTAJ DALEJ

S. Becquart: synod ma być wydarzeniem duchowym

2021-07-23 20:31

[ TEMATY ]

duchowość

synod

Vatican News

S. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów

S. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów

Nie ma synodu bez duchowości, bo synodalność to wspólne podążanie za Chrystusem i słuchanie Ducha Świętego – mówi s. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów. W całym Kościele trwają przygotowania do procesu synodalnego, który rozpocznie się 9 i 10 października. Francuska zakonnica podkreśla, że nie wolno zapomnieć, iż synod ma być przede wszystkim wydarzeniem duchowym.

O tego roku synod zmienia swą formułę. Nie będzie jednorazowym wydarzeniem, lecz procesem, który rozpocznie się na szczeblu lokalnym w diecezjach, a następnie będzie miał etap kontynentalny i dopiero po nim odbędzie się zgromadzenie synodalne w Rzymie. Procesu synodalnego nie należy jednak mylić z narodową drogą synodalną, która została zainicjowana w Niemczech. Tym razem chodzi o wydarzenie powszechne, w które mają się włączyć wszystkie Kościoły lokalne i wszystkie formy życia chrześcijańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję