Reklama

Serwis przemyski

Niedziela przemyska 43/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

14 września. Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu świętowało jubileusz 375-lecia istnienia. Z tej okazji do bazyliki archikatedralnej przybyli nauczyciele i wychowawcy, uczniowie i absolwenci Szkoły, by uczestniczyć w dziękczynnej Mszy św. pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika. W homilii Ksiądz Arcybiskup, nawiązując do wyszytych na sztandarze Szkoły słów: Dobro - Prawda - Piękno, wskazał na znakomitego wychowanka św. Józefa Sebastiana i zaapelował, aby podążać śladami Świętego Biskupa w realizacji ideałów.

20 września. W Ośrodku Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Nadzieja” w Dubiecku-Wybrzeżu miało miejsce spotkanie formacyjne dla księży, którzy w ostatnim czasie przyjęli obowiązki proboszczów. Spotkanie prowadzili ks. Marek Pieńkowski, delegat Metropolity Przemyskiego ds. formacji kapłanów oraz ks. Wacław Partyka, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego. Referat programowy pt. Planowanie pracy duszpasterskiej w parafii wygłosił ks. dr Andrzej Chmura, duszpasterz akademicki w Jarosławiu. Spotkanie formacyjne zakończyło się refleksją pastoralną i błogosławieństwem abp. Józefa Michalika. Tego samego dnia w „Nadziei” przebywali także na kolejnym spotkaniu formacyjnym księża neoprezbiterzy wraz z bp. Adamem Szalem. Zaproszony na spotkanie ks. dr Waldemar Janiga zapoznał młodych księży z możliwościami doskonalenia katechetycznego we współpracy z Podkarpackim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli. W tym samy czasie zajęcia w Ośrodku mieli również księża zaangażowani w pracę Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Warsztaty prowadził ks. Jacek Uliasz, asystent KSM w diecezji sandomierskiej.

21 września. Abp Józef Michalik konsekrował kościół pw. św. Stanisława Kostki w Tywoni oraz poświęcił tablicę upamiętniającą wydarzenie konsekracji. Ksiądz Arcybiskup udzielił także sakramentu bierzmowania miejscowym gimnazjalistom.

21-24 września. W Gródku n. Dunajcem odbyło się ogólnopolskie spotkanie księży dyrektorów misyjnych oraz sesja misjologiczna nt. Udział Kościoła w Polsce w misji ad gentes podczas pontyfikatu Jana Pawła II. W spotkaniu wziął udział ks. Adam Rejman, dyrektor ds. misji w archidiecezji przemyskiej.

25 września. W Potoku k. Krosna w wypadku drogowym zginął ks. Jacek Ruszel, wikariusz w Jedliczu. Pogrzeb śp. ks. Jacka odbył się 27 września br. w Kraczkowej, jego rodzinnej miejscowości.

26 września. W Domu Katolickim „ROMA” w Przemyślu odbył się archidiecezjalny finał VII Konkursu Poezji Religijnej. W Konkursie wystąpiło 12 finalistów. Występy artystów oceniało jury w składzie: ks. Paweł Pelc, wikariusz katedralny, mgr Ewa Maciołek, polonistka w Szkole Podstawowej nr 8 w Przemyślu i mgr Monika Paczkowska, inspektor w Wydziale Kultury Starostwa Przemyskiego. Laureatką pierwszego miejsca została Aneta Żytka z Zespołu Szkół Technicznych nr 4 w Sanoku; drugie miejsce zdobyła Katarzyna Jamróz, z tejże szkoły, a miejsce trzecie Katarzyna Pączka z Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie. Jurorzy przyznali także wyróżnienia. Młodych artystów oklaskiwała młodzież z Zespołu Szkół Gastronomicznych i z Zespołu Szkół Technicznych z Przemyśla.

27 września. W Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu odbył się X Festiwal Piosenki Religijnej - Przemyśl 2003. W sali wypełnionej „po brzegi” publicznością wystąpiło 20 zespołów i solistów, w tym trzy grupy wokalno-instrumentalne z Ukrainy (Czerniowce). Jury w składzie: mgr Mariola Waliszko, muzyk z Krosna, ks. dr Tadeusz Bratkowski, przewodniczący, profesor muzyki w przemyskim Seminarium Duchownym i Krzysztof Saj, muzyk z Przemyśla, przyznało pierwsze miejsce zespołowi „Genesis” z Medyki; miejsce drugie zespołowi „Confiteor” z Brzozowa i dwa równorzędne trzecie miejsca dla Justyny Zalewskiej z Brańska (woj. białostockie) i dla zespołu „Dysonans” (grupa młodzieżowa) z Oratorium „Nasz Dom” w Krośnie. Wyróżnienia otrzymali: zespół „Lśnienie” z Baligrodu za piosenkę pt. W mroku jest tyle światła, „Zespół Rodzinny” z Czerniowiec (Ukraina) za piosenkę pt. Zdrowaś Mario i „Schola młodzieżowa” z Wołkowyi za piosenkę pt. Matko o twarzy jak polska ziemia czarnej. Nagrodę publiczności wyśpiewał zespół „Źródło” z parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu. Festiwal prowadziły Elżbieta Maciołek z Przemyśla i Monika Brewczak z Sanoka, a nagrody wręczał ks. Andrzej Surowiec, dyrektor Festiwalu. Wyrazy wdzięczności za zaangażowanie na rzecz Festiwalu należą się ks. Mariuszowi Rybie i młodzieży z parafii katedralnej, Siostrom Służebniczkom oraz właścicielom Hotelu „Albatros” w Przemyślu. Festiwal Piosenki został zorganizowany przez Duszpasterstwo Młodzieży Kurii Metropolitalnej i Wydział Kultury Urzędu Miasta Przemyśla.

27 września. W czytelni czasopism Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu odbyło się posiedzenie Rady Kapłańskiej. Podczas obrad, którym przewodniczył abp Józef Michalik, podjęto próbę wypracowania programu duszpasterskiego na nowy rok liturgiczny oraz omówiono bieżące sprawy z życia archidiecezji. Następne posiedzenie Rady Kapłańskiej zostało zaplanowane na 6 marca 2004 r.

28 września. Prawie 1000 dziewcząt i chłopców z duszpasterzami i moderatorami wzięło udział w Pielgrzymce Młodzieży do Bazyliki Archikatedralnej inaugurującej nowy rok pracy formacyjnej w ruchach, stowarzyszeniach i wspólnotach modlitewnych. Po zawiązaniu wspólnoty i celebracji Tajemnic Światła młodzi pątnicy przeszli do bazyliki, gdzie uczestniczyli we Mszy św., której, w asyście ponad 50 kapłanów, przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił abp Józef Michalik. Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele dekanatów przyjęli z rąk Księdza Arcybiskupa Światło Chrystusa, by zanieść go do swoich grup parafialnych. Podczas Mszy św. śpiewała młodzieżowa Archidiecezjalna Diakonia Muzyczna pod batutą Moniki Brewczak z Sanoka. Młodzi artyści (150 osób) wykonywali pieśni przygotowane podczas trzydniowych warsztatów formacyjno-muzycznych, które odbywały się w dniach 26-28 września br. w Przemyślu.

28 września. W Przemyślu zakończyły się trwające od 25 września Dni Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem Jan Paweł II - Apostoł Jedności. Dni zainaugurowała Msza św. w kościele Świętej Trójcy pod przewodnictwem abp. seniora Ignacego Tokarczuka. Biskup Senior wygłosił również konferencję nt. Jan Paweł II a współczesne czasy, zaś ks. prał Stanisław Czenczek na temat: Cywilizacja miłości według Jana Pawła II. Otwarto także wystawy pt. Ksiądz Arcybiskup Ignacy Tokarczuk w służbie Bogu i Narodowi (Zamek Kazimierzowski) oraz Kościoły na Kresach dawnej Rzeczypospolitej (Kościół Ojców Franciszkanów). W programie Dni znalazły się również: koncert zespołu „Kanaan” z parafii św. Brata Alberta oraz spektakl pt. Nie lękajcie się w wykonaniu Teatru „Hagiograf”. Dni Kultury zorganizowali Klub Inteligencji Katolickiej w Przemyślu, Duszpasterstwo Młodzieży Kurii Metropolitalnej i Wydział Kultury Promocji i Współpracy Urzędu Miasta Przemyśla.

29 września. W czytelni czasopism Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu spotkali się dekanalni i rejonowi wizytatorzy katechetyczni. Tematyka spotkania koncentrowała się wokół przygotowania i realizacji wielkopostnych rekolekcji szkolnych. Słowo wprowadzające do pracy w grupach nad powyższym zagadnieniem przedstawili ks. Waldemar Janiga i ks. Mirosław Grendus, autorzy książki pt. Dla kogo perły? W poszukiwaniu rekolekcji szkolnych.

29 września. Abp Józef Michalik gościł w Wyszatycach, gdzie dokonał poświęcenia ołtarza głównego i odnowionej polichromii kościoła parafialnego. Ksiądz Arcybiskup modlił się także o Boże błogosławieństwo w budowie nowej ochronki, prowadzonej przez Siostry Służebniczki.

30 września - 1 października. Abp Józef Michalik przewodniczył uroczystym Eucharystiom na inaugurację nowego roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie (Bazylika Mniejsza) i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Przemyślu (bazylika archikatedralna).

4 października. Szkoła Podstawowa w Kosinie otrzymała imię bł. Achillesa Puchały, kosińskiego rodaka. Z tej okazji w miejscowym kościele parafialnym abp Józef Michalik odprawił uroczystą Mszę św. w której uczestniczyli nauczyciele i uczniowie, zaproszeni goście oraz mieszkańcy parafii.

4 października. Pod hasłem Oto Matka twoja ponad 6 tys. uczniów klas maturalnych uczestniczyło w Archidiecezjalnej Pielgrzymce Maturzystów i Wychowawców na Jasną Górę. Młodzi pątnicy trwali na modlitwie (od godz. 17.00), uczestnicząc w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, w Apelu i Czuwaniu w kaplicy Cudownego Obrazu. Źródłem i szczytem Pielgrzymki była Eucharystia o godz. 23.00, której, w asyście 80 księży, przewodniczył i homilię wygłosił bp Adam Szal. Pielgrzymkę zorganizował Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu we współpracy z katechetami i duszpasterzami.

4 października. W parafii pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu spotkali się księża moderatorzy, odpowiedzialni za duszpasterstwo misyjne w dekanatach. Obradom przewodniczył ks. Adam Rejman, dyrektor ds. misji w archidiecezji przemyskiej.

5 października. W parafii pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu miał miejsce, zorganizowany przez Akcję Katolicką, archidiecezjalny finał konkursu poezji pt. Jan Paweł II - Apostoł Jedności. W Konkursie, na poszczególnych etapach, wzięło udział 700 gimnazjalistów z 80 szkół archidiecezji przemyskiej. Finałowe zmagania zakończyła Msza św. pod przewodnictwem i z okolicznościową homilią abp. Józefa Michalika.

5 października. W bazylice archikatedralnej abp Józef Michalik celebrował Eucharystię w 25. rocznicę Pontyfikatu Jana Pawła II. Homilię wygłosił ks. Zbigniew Suchy, redaktor Niedzieli Przemyskiej. Po zakończonej Mszy św. odbył się, dedykowany Ojcu Świętemu, koncert Archidiecezjalnego Chóru „Magnificat” pod dyrekcją ks. Mieczysława Gniadego. Śpiew Chóru przeplatany był refleksją Metropolity Przemyskiego na temat Pontyfikatu Jana Pawła II i wspomnieniami z osobistych spotkań z Ojcem Świętym. Papieski wieczór był także okazją do złożenia życzeń abp. Józefowi Michalikowi, w 17. rocznicę święceń biskupich.

Z życia Seminarium Duchownego

29 września. W seminaryjnej czytelni czasopism odbyło się zorganizowane przez Wydział Nauki Katolickiej spotkanie, w którym wzięli udział katechetyczni wizytatorzy diecezjalni i dekanalni naszej archidiecezji.

30 września. W liturgiczne wspomnienie św. Hieronima, alumni zaprezentowali program poświęcony temu patronowi biblistów. Przybliżono postać Świętego, przedstawiono fragmenty jego dzieł, natomiast ks. Stanisław Potocki, wykładowca Starego Testamentu, wskazał na aktualność tej postaci.

1 października. Ks. rektor Marian Rojek reprezentował społeczność Wyższego Seminarium Duchownego na Mszy św. inaugurującej rok akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Przemyślu. Eucharystii przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił abp Józef Michalik.

4 października. Wspólnota seminaryjna uczestniczyła w bazylice archikatedralnej w ostatnim tego roku nabożeństwie fatimskim. Eucharystii przewodniczył rektor Seminarium ks. Marian Rojek, homilię wygłosił ojciec duchowny ks. Wacław Siwak, natomiast alumni przygotowali i prowadzili rozważania tajemnic różańcowych.

5 października. Alumni przeżywali pierwszy w tym roku akademickim dzień skupienia. Prowadził go ojciec duchowny ks. Stanisław Jamrozek.

5 października. Wspólnota seminaryjna wzięła udział w uroczystej dziękczynnej Eucharystii, którą z okazji Srebrnego Jubileuszu posługiwania w Kościele Ojca Świętego Jana Pawła II, odprawił w archikatedrze przemyskiej abp Józef Michalik. Alumni wysłuchali również Jubileuszowego Koncertu dedykowanego Papieżowi w wykonaniu Archidiecezjalnego Chóru „Magnificat”.

7 października. Koncelebrowanej Mszy św. w kaplicy seminaryjnej przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił ojciec duchowny ks. Marek Pieńkowski, obchodzący tego dnia swoje imieniny.

7-8 października. Z alumnami drugiego roku spotkał się ks. Jerzy Gałązka, przeprowadzając z nimi badania psychologiczne, która mają na celu lepsze poznanie siebie i owocniejsze kształtowanie swojego charakteru.

9 października. W uroczystościach inaugurujących nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie uczestniczyli przedstawiciele Seminarium przemyskiego: rektor ks. Marian Rojek i ojciec duchowny ks. Wacław Siwak, który wygłosił wykład inauguracyjny pt.: Problem «współodkupicielstwa» Maryi w nauczaniu Jana Pawła II.

9-12 października. Alumni kursu III: Paweł Bobola i Sławomir Jakubiec wzięli udział w obywającej się w Krakowie Międzynarodowej Konferencji z okazji 25 lat Pontyfikatu Jana Pawła II „Servo Veritatis”.

10 października. W ramach obchodów Tygodnia Miłosierdzia pt. Umiłować Chrystusa we wspólnocie z niepełnosprawnymi, ze wspólnotą seminaryjną spotkali się kapłani: ks. Marian Bocho - dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej oraz ks. Paweł Biernat - dyrektor Domu Caritas w Rajskim, zajmujący się formacją wolontariatu. Swoim wystąpieniem kapłani uczulili alumnów na potrzebę solidarności z niepełnosprawnymi i potrzebującymi.

11 października. W uroczystej inauguracji roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu wspólnotę przemyską reprezentował ks. Marian Rojek - rektor WSD w Przemyślu.

11 października. W seminaryjnej czytelni czasopism obradowała Rada Duszpasterska i Rada Społeczna archidiecezji przemyskiej. Spotkaniu przewodniczył abp Józef Michalik.

12 października. Alumni włączyli się w obchody Dnia Papieskiego, którego hasłem było: Jan Paweł II - Apostoł Jedności. Swoją pamięć o Ojcu Świętym wyrazili m.in. łącząc się duchowo z nim poprzez udział w koncelebrowanej Mszy św., której w bazylice archikatedralnej przewodniczył bp Stefan Moskwa, jak również składając ofiarę w ogólnopolskiej zbiórce na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

12 października. Zainteresowani alumni mieli okazję obejrzeć sztukę Bogusława Schaeffera pt. Audiencja V w reżyserii Andrzeja Grabowskiego. Spektakl teatralny odbył się w Centrum Kulturalnym w Przemyślu.

Oprac. ks. Kazimierz Gadzała

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

8 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

2024-03-27 22:11

[ TEMATY ]

Ks. Jan Kaczkowski

Piotr Drzewiecki

Ks. dr Jan Kaczkowski

 Ks. dr Jan Kaczkowski

28 marca 2016 r. w wieku 38 lat zmarł ks. Jan Kaczkowski, charyzmatyczny duszpasterz, twórca Hospicjum św. o. Pio w Pucku, autor i współautor popularnych książek. Chorował na glejaka - nowotwór ośrodka układu nerwowego. Sam będąc chory, pokazywał, jak przeżywać chorobę i cierpienie - uczył pogody, humory i dystansu.

Ks. Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 r. w Gdyni. Był bioetykiem, organizatorem i dyrektorem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. W ciągu dwóch lat wykryto u niego dwa nowotwory – najpierw nerki, którego udało się zaleczyć, a później glejaka mózgu czwartego stopnia. Po operacjach poddawany kolejnym chemioterapiom, nadal pracował na rzecz hospicjum i służy jego pacjentom. W BoskiejTV prowadził swój vlog „Smak Życia”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Niedziela legnicka 16/2006

Karol Porwich/Niedziela

Monika Łukaszów: - Wielkanoc to największe święto w Kościele, wszyscy o tym wiemy, a jednak wielu większą wagę przywiązuje do świąt Narodzenia Pańskiego. Z czego to wynika?

CZYTAJ DALEJ

Zobaczyć Chrystusa w bliźnim

2024-03-28 19:26

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Wielki Czwartek przy wielkanocnym stole w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu spotkali się ludzie starsi, samotni i bezdomni.

Wydarzenie rozpoczęło się od życzeń pana Dariusza Bożka, prezydenta miasta, który podkreślił, że Wielkanoc jest świętem radości i miłości, mimo, że poprzedza ją śmierć Chrystusa. Jednak to nie ona zwyciężyła, lecz życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję