Z dyrektorem Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, ks. Piotrem Pilśniakiem, rozmawia Weronika Różycka
Weronika Różycka: - Przed nami X jubileuszowa edycja Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Co czuje główny organizator tego muzycznego, ogólnopolskiego już przedsięwzięcia?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ks. Piotr Pilśniak: - Radość! Autentyczną szczerą radość, że Pan Bóg pozwolił, mimo wielu przeciwności, kontynuować dzieło Festiwalu. Patrząc wstecz, coraz bardziej dochodzę do przekonania, że była to i nadal jest Boża sprawa. Cieszę się, że Festiwal się rozwija. Każda edycja to większa ilość zgłoszeń. Ufam, że tym razem będzie podobnie.
- Jaki był ten pierwszy Festiwal, a jaka będzie jego X edycja?
Reklama
- Pierwszy Festiwal był wspaniały, dlatego że był bardzo spontaniczny. Nie zapomnę nigdy radości ówczesnego proboszcza parafii Świętej Trójcy w Będzinie - ks. kan. Kazimierza Szwarlika. To dzięki niemu się wszystko rozpoczęło. Dzięki cudownej młodzieży z tej parafii, dzięki życzliwości pierwszych i do tej pory wiernych sponsorów Festiwalu. Pierwsza edycja to nauka organizacji, tworzenia struktur. Wzięło w niej udział ponad 80 wykonawców, a w ubiegłym roku blisko 1100! To najlepiej obrazuje, ile więcej pracy trzeba włożyć w jego organizację. Festiwal jest jedyny i niepowtarzalny, a najważniejsi są wykonawcy! To dla nich robimy ten konkurs. Jeśli popełnimy błędy organizacyjne, zespół już nie pojawi się na konkursie. Dlatego staramy się, choć jeszcze wiele jest do zrobienia. Przed nami jubileuszowa edycja. Jaka będzie? Zobaczymy po koncercie galowym 11 stycznia 2004 r.!
- Wszystko zaczęło się w parafii Świętej Trójcy w Będzinie, gdzie pracował Ksiądz jako wikariusz. Trzeci rok pełni Ksiądz tę funkcję w olkuskiej parafii. Czy to duże utrudnienie dla dyrektora Festiwalu, zważywszy, że wszystko, co związane z Festiwalem, przebiega nadal w Będzinie?
- Nie mogę powiedzieć, że jest to łatwe. Łączenie tych dwóch funkcji jest trudne i odbywa się kosztem mojego czasu wolnego, czasem nieprzespanych nocy. Nie ma idealnego rozwiązania tego problemu. Bynajmniej ja go nie widzę. Trzeba się po prostu wziąć do pracy i cieszyć, że udało się, przy pomocy wielu szlachetnych ludzi, czegoś dokonać. Nie jest to moja zasługa, ale naprawdę wielu ludzi, którzy są życzliwi dla tej inicjatywy i pobudzają do pracy. Dlatego im dziękuję, że są przy Festiwalu i cieszą się, że jest on kontynuowany.
- Co w połowie listopada, na 6 tygodni przed rozpoczęciem festiwalowych zmagań dzieje się w festiwalowym Biurze?
- Praca jest podzielona na konkretne etapy. Obecnie skończyliśmy tzw. promocję Festiwalu. To znaczy wysłaliśmy ponad 8 tys. regulaminów i zadbaliśmy, aby jak najwięcej mediów napisało o Festiwalu! Obecnie tworzymy już bazę danych dotyczącą zespołów, organizujemy szczegóły eliminacji w 24. rejonach Polski, przygotowujemy projekty dyplomów i plakatów, itd.
Reklama
- Czy osoby, które były współautorami tego pomysłu, nadal utożsamiają się z Festiwalem i są blisko niego?
- Niektóre pomagają do tej pory. W miarę, oczywiście, wolnego czasu. Spotykając się z wieloma z nich, przy różnych okazjach, widzę, że cieszą się tym, co zrobili i zawsze z sympatią odnoszą się do tego dzieła. Czasem „wpadają” do Biura Festiwalu nawet na parę godzin, pytają, czy nie potrzeba pomóc. Bardzo często dostaję od młodych sms-y: „Proszę księdza, jestem do dyspozycji w sobotę wieczorem i czasem w niedzielę. Proszę dzwonić, jak coś potrzeba”.
- Z roku na rok rośnie liczba chętnych do śpiewania kolęd. Co według Księdza Dyrektora to oznacza?
- Myślę, że nie chodzi o chętnych do śpiewania, bo śpiewają prawie wszyscy. Raczej jest wielu chętnych do zaprezentowania swoich osiągnięć na estradzie. Przed jurorami i publicznością. Bo kolędy, to przepiękne i jakże łatwe utwory. Śpiewa je malutkie dziecko i podeszła w latach babcia. Wszyscy z miłością, że narodził się Chrystus.
- Czy w jubileuszowej edycji przewidziano jakieś niespodzianki?
- Przygotowujemy płytę CD z nagraniami najlepszych zespołów na przestrzeni 9 lat istnienia Festiwalu. Rozszerzamy finał, wydłużając go do 4 dni. Mamy zamiar ogłosić podczas finału Festiwalu konkurs kompozytorski.
- Dziękuję za rozmowę.