Reklama

„Jaka piękna jest Biało-czerwona”

Sztandar dla wrocławskiej „Szkoły generałów”

Niedziela legnicka 48/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

11 listopada, w 85. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu zabrzmiały dźwięki Hymnu narodowego, biskup polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź odprawił Mszę św. w intencji Ojczyzny, Ojca Świętego, wojska oraz całej społeczności Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki we Wrocławiu. Okazją do uroczystości było także ufundowanie przez mieszkańców Dolnego Śląska dla tej tak bardzo związanej z miastem i regionem uczelni sztandaru jednoczącego społeczeństwo z wojskiem wokół narodowych ideałów. W koncelebrze wzięli udział: biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Edward Janiak, rektor Papieskiego Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu ks. prof. Ignacy Dec oraz liczni kapelani wojskowi na czele z dziekanem Wojsk Lądowych ks. płk. Sławomirem Żarskim. W tym szczególnym miejscu, jakim dla żołnierzy jest kościół garnizonowy, w uroczystej Eucharystii uczestniczyli: metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz, gen. bryg. Miron Chodakowski - prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego, ks. płk. Ryszard Borski - ewangelicki biskup wojskowy, dowództwo Śląskiego Okręgu Wojskowego, generalicja, przedstawiciele władz centralnych, władz państwowych i samorządowych, gospodarze miasta i województwa, parlamentarzyści, ludzie nauki, żołnierze, kombatanci z pocztami sztandarowymi i liczni mieszkańcy Wrocławia. Witając przybyłych, rektor uczelni płk. Andrzej Mutch przypomniał rolę, jaką odegrały wojskowe sztandary w naszej historii. Ten symbol męstwa i tożsamości narodowej towarzyszył żołnierzom od zarania dziejów i jest z nimi do dziś, zarówno w chwilach chwały, jak i goryczy. Podczas homilii Biskup Polowy Wojska Polskiego zwrócił uwagę, że służba wojskowa jest szczególnym powołaniem, to wielka godność a zarazem odpowiedzialność. Sztandar stanowi część jednostki wojskowej i jest symbolem Ojczyzny, przypominając zawsze wartości, którymi żyje wojsko. Dziś zmienił się wymiar żołnierskiej służby, ale rola symboli i słowa wypisane na sztandarach Bóg, Honor i Ojczyzna oraz rota przysięgi obowiązują nadal. Po Mszy św. w asyście kompanii honorowej Śląskiego Okręgu Wojskowego i dźwiękach orkiestry wojskowej z udziałem duchowieństwa, generalicji i najwyższych władz, a także rodziców chrzesnych w osobach Małgorzaty Sekuła-Szmajdzińskiej i gen. broni Józefa Flisa sztandar przeniesiono na wrocławski rynek, gdzie przy pełnym wojskowym ceremoniale biskup polowy Wojska Polskiego gen. Sławoj Leszek Głódź oraz biskupi wojskowi bratnich Kościołów dokonali uroczystego poświęcenia. Sztandar przekazany dziś Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki od tej chwili z woli Boga i dzięki ofiarności społeczeństwa stał się częścią tej uczelni, przypominając wartości, dla jakich służy, a kiedy trzeba także umiera polski żołnierz.
Warto zaznaczyć, że WSOWL we Wrocławiu, zwana „szkołą generałów”, kontynuuje tradycje swojej poprzedniczki, a powstała w 2002 r. z połączenia 3 oficerskich szkół: im. T. Kościuszki we Wrocławiu, Stefana Czarnieckiego w Poznaniu i J. Bema w Toruniu. Obecnie jest jedyną tego typu w Polsce, przygotowując kadrę dla elitarnych jednostek w kraju, a nawet zagranicą, rozsławiając imię Wrocławia i polskiego oręża.
Uroczystości dobiegły końca, wysłużony poprzedni sztandar pożegnany z honorami trafi do Muzeum Wojska Polskiego. Zagrała orkiestra, przedefilowały pododdziały, w oczach zgromadzonych pojawiły się łzy szczęścia, a nawet zaaferowani codziennym życiem wrocławianie, którzy w tym dniu przyszli na Rynek z małymi dziećmi, zatrzymywali się na chwilę, mówiąc: „Patrzcie, jakie wspaniałe mamy tradycje wojskowe i jaka piękna jest nasza biało-czerwona”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Różaniec ze św. Maksymilianem Kolbe

2025-10-25 20:55

[ TEMATY ]

rozważania różańcowe

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Tajemnice chwalebne Różańca świętego. Módlmy się w intencji wynagrodzenia za obelgi i bluźnierstwa przeciwko Bożemu Macierzyństwu Maryi, które ranią Serce Maryi i obrażają Pana Jezusa.

Dokonałeś, Panie Jezu, swego dzieła przez Ojca, który Cię wzbudził z martwych. Wierzymy w Twoje Zmartwychwstanie. Radujemy się, że i nam pozostawiłeś pewność zmartwychwstania. Znakiem tej pewności i zapowiedzią naszego zmartwychwstania jest Uczta Eucharystyczna. Dziękujemy Ci za Twój pokarm na życie wieczne i prosimy za wszystkich, których odkupiłeś, aby przez Ciebie doznali zmartwychwstania i życia. Święty Maksymilian uczy nas"Chrystus zmartwychwstał" – powtarzają podczas Wielkanocy tysiączne usta. "I my mamy zmartwychwstać" – głosi nam wielkanocna pieśń, ale nie tylko po śmierci, lecz co rok Kościół święty wzywa do tego wiernych, nakazując spowiedź wielkanocną. Choćby kto miał nieszczęście duchowo umrzeć, choćby mu szatan mówił, że już nigdy z martwych nie powstanie, wystarczy szczere zwrócenie się do Pośredniczki łask wszelkich – Niepokalanej, by uzyskać nie tylko łaskę zmartwychwstania, ale także by osiągnąć wysoki, bardzo wysoki stopień świętości. Im kto więcej do Niej się zbliży, ten tym obficiej zaczerpnie z łask poznania i ofiarnego ukochania Boga, który z miłości ku nam poszedł aż na krzyż”.
CZYTAJ DALEJ

Bp Mazur: nuncjusz apostolski w Iraku – siewca pokoju

2025-10-27 17:12

[ TEMATY ]

bp Jerzy Mazur

Nuncjusz Apostolski

abp Mirosław Wachowsk

Vatican Media/ks. Marek Weresa

abp Mirosław Wachowski i bp Jerzy Mazur

abp Mirosław Wachowski i bp Jerzy Mazur

Mamy tego świadomość, że naszym zadaniem jest otoczyć go modlitwą, bo misja, którą powierza mu Ojciec Święty nie jest łatwa - wskazał bp Jerzy Mazur w rozmowie z mediami watykańskimi po uroczystości święceń biskupich abpa Mirosława Wachowskiego, nowego nuncjusza apostolskiego w Iraku, który – zdaniem biskupa ełckiego – ma być „krzewicielem pokoju”, „znakiem nadziei” oraz „krzewicielem dialogu międzyreligijnego”.

Bp Jerzy Mazur wskazał, że nominacja ks. Mirosława Wachowskiego była źródłem „wielkiej radości” dla wspólnoty Kościoła w Ełku. Jednocześnie wczorajsza uroczystość święceń biskupich pod przewodnictwem Papieża Leona XIV to święto dla Kościoła w Polsce jak i na całym świecie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję