Reklama

Kultura

Letnia Szkoła Artystyczna w ZPiT „Śląsk”

[ TEMATY ]

kultura

zespół

Ireneusz Dorożański

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” to nie tylko marka „Śląsk”, ale też marka „Polska”

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” to nie tylko marka
„Śląsk”, ale też marka „Polska”

Od 6 lipca w koszęcińskiej siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” rusza kolejna edycja Letniej Szkoły Artystycznej. Rozpocznie ją Międzynarodowa Letnia Szkoła Tańca Współczesnego (6-16 lipca), a następnie odbędą się Warsztaty Taneczne dla Zespołów Artystycznych (18 do 24 lipca) i Warsztaty Polskich Tańców Ludowych i Narodowych (26 lipca - 3 sierpnia). W ramach Letniej Szkoły Artystycznej zaplanowano także sierpniowe warsztaty muzyki dawnej i tańców dworskich. Koordynatorem Szkoły jest Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej w Zespole „Śląsk”.

Każdego roku w zajęciach Letniej Szkoły Artystycznej uczestniczy kilkaset osób, które do Koszęcina przyjeżdżają doskonalić swój warsztat taneczny. Polskich tańców chcą się uczyć nie tylko Polacy, grono uczestników jest międzynarodowe. W zakresie tańców ludowych i narodowych kształcili się już w Koszęcinie m.in. Holendrzy, Amerykanie i Francuzi. Chętnie przyjeżdżają także członkowie zespołów polonijnych. Uczestnicy warsztatów różnią się wiekiem i poziomem zaawansowania, grupy są więc organizowane według poziomu i umiejętności tanecznych uczestników. Każdego roku z oferty chętnie korzysta grupa miłośników tańca, tzw. „Aktywna grupa 40+”, najwięcej jest jednak tancerzy zaawansowanych, średniozaawansowanych oraz uczniów i absolwentów szkół baletowych. W Koszęcinie wszyscy mogą osobiście doświadczyć niepowtarzalnego uroku i mocy wyrazu sztuki tanecznej, we współpracy z doświadczonymi fachowcami w tej dziedzinie sztuki. Urokliwa siedziba Zespołu i doskonałe warunki dydaktyczne zapewniają uczestnikom warsztatów komfort nauki i aktywnego wypoczynku. Każdego roku organizatorzy dokładają wszelkich starań, aby zajęcia prowadzili doświadczeni i uznani pedagodzy: artyści, tancerze i choreografowie z kraju i zagranicy. Wszystkie warsztaty kończą się pokazami tanecznymi, podczas koncertów otwartych dla publiczności.

Reklama

Tegoroczną Letnią Szkołę Artystyczną, 6 lipca zainauguruje Międzynarodowa Letnia Szkoła Tańca Współczesnego pod kierownictwem artystycznym Michaiła Zubkova - pomysłodawcy szkoły. Idea rozpoczęcia w Koszęcinie warsztatów tańca współczesnego zrodziła się z przekonania o konieczności stworzenia interesującej oferty rozwijania i doskonalenia umiejętności tanecznych oraz propagowania polskiej kultury. Zajęcia w Szkole mają mobilizować do pracy nad doskonaleniem poziomu technicznego i artystycznego. Międzynarodowa Letnia Szkoła Tańca Współczesnego jest ofertą szczególną. Ze względu na swój kameralny charakter różni się od innych wakacyjnych ofert, które w większości mają charakter masowy. Celem Międzynarodowej Letniej Szkoły Tańca Współczesnego jest przede wszystkim promocja tańca współczesnego i podniesienie poziomu edukacji w zakresie tańca. Znakomite, międzynarodowe grono pedagogów stymuluje do tworzenia nowych form artystycznych w oparciu o rzetelną wiedzę z zakresu historii tańca i jego korzeni społecznych i terytorialnych. Szkoła jest także doskonała formą integracji osób związanych z tańcem, zainteresowanych jego rozwojem. Zajęcia będą się odbywały w czterech grupach zaawansowania: master class, średniozaawansowana, aktywne 40+ i dziecięca. Obejmą m.in. doskonalenie technik tańca tj. klasyka, modern, jazz, improvisation oraz trening uzupełniający pilates, stretching i wykłady związane z tematyką tańca.

W tym roku, w warsztatach tańca współczesnego weźmie udział 115 uczestników, w przedziale wiekowym od 10 do 67 lat, z Polski, Włoch, Niemiec oraz Ukrainy.

Warsztaty Polskich Tańców Ludowych i Narodowych (26 lipca - 3 sierpnia) powstały z myślą o osobach, które chciałyby poznać polskie tańce regionalne i narodowe oraz rozwijać swoje umiejętności taneczne w tym kierunku. Pedagogami są znani regionaliści oraz specjaliści w swoich technikach tanecznych. Tegoroczna edycja warsztatów obejmuje: tańce wilamowskie, cieszyńskie, łowickie, tańce narodowe, taniec klasyczny oraz technikę wolną i tańca ludowego. Celem zajęć jest podniesienie poziomu umiejętności tanecznych zarówno członków grup folklorystycznych, jak i indywidualnych pasjonatów tańca ludowego. Pod okiem znakomitej kadry pedagogicznej tancerze nauczą się nie tylko nowych tańców regionalnych, ale także podstaw innych technik tańca oraz kompozycji widowiska scenicznego.

Reklama

Na swoich warsztatach spotkają się także w drugiej połowie lipca zespoły artystyczne. Warsztaty Taneczne Dla Zespołów Artystycznych odbędą się od 18 do 24 lipca. Program warsztatów dla Zespołów Artystycznych obejmuje zajęcia wprowadzające młodych adeptów do barwnego świata tańca poprzez poznawanie podstaw i zasad tej sztuki. Dzieci i młodzież mają możliwość pracy z profesjonalnymi pedagogami z Polski i z zagranicy. Na codziennych lekcjach uczestnicy warsztatów poznają różnorodne techniki tańca współczesnego, jazzu, tańców ludowych i narodowych oraz tańca klasycznego. Dodatkowym przywilejem dla każdej z grup jest to, że ta forma warsztatów uwzględnia propozycje instruktora prowadzącego zespół dotyczące programu i na jego życzenie daje możliwość przygotowania choreografii przez jednego z pedagogów Letniej Szkoły Artystycznej w czasie trwania imprezy.

Podczas tegorocznych wakacji, w ramach Letniej Szkoły Artystycznej w siedzibie Zespołu „Śląsk” odbędą się także: - Warsztaty Muzyki Dawnej - Akademia Muzyczna Arkadia (8-15 sierpnia) adresowane do miłośników muzyki, których inspirują historyczne miejsca: klawesynistów, organistów, śpiewaków, osób grających na instrumentach smyczkowych (barokowych) lub zespołów.

- Warsztaty Tańców Towarzyskich Epoki Renesansu (8 -15 sierpnia)

Więcej informacji (sylwetki pedagogów, program) na stronie internetowej Letniej Szkoły Artystycznej HYPERLINK "http://www.lsa.zespolslask.eu" www.lsa.zespolslask.eu

Biuro Letniej Szkoły Artystycznej: Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej; tel. +48 34 310-64-03, e-mail centrum.edukacji@zespolslask.pl

2016-06-30 16:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Atmosfera ŚDM w Korycinach

Niedziela podlaska 33/2016, str. 7

[ TEMATY ]

zespół

Ewa Moga

Chcieliśmy pokazać siebie ludziom, którzy nie mogli pojechać do Krakowa, a którzy chcieliby poczuć atmosferę ŚDM – mówią członkowie zespołu „Mocni w wierze”

Chcieliśmy pokazać siebie ludziom, którzy nie mogli pojechać do Krakowa,
a którzy chcieliby poczuć atmosferę ŚDM – mówią członkowie zespołu „Mocni w wierze”

25 lipca w kaplicy pw. Matki Bożej Jagodnej na terenie Podlaskiego Ogrodu Ziołowego w Korycinach z okazji Światowych Dni Młodzieży odbył się koncert zespołu „Mocni w wierze”.
Z członkami zespołu Anetą Jastrzębską oraz Piotrem Serbintowiczem rozmawia Ewa Moga

EWA MOGA: – Od ilu lat Państwo śpiewają?

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

[ TEMATY ]

noworodek

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

W środę wieczorem 30-letni st. sierż. Ireneusz Iwańczyk wykonywał obowiązki służbowe przed szpitalem w Kozienicach, gdy nagle usłyszał krzyk kobiety. Natychmiast wybiegł z radiowozu i podbiegł do auta stojącego na parkingu. Była tam przyszła matka, która właśnie zaczęła rodzić, i towarzyszący jej mąż.

CZYTAJ DALEJ

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

2021-09-24 15:25

[ TEMATY ]

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn

Karolina Krasowska

Już jutro w Międzyrzeczu spotkają się mężczyźni z całej diecezji.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.30 w międzyrzeckim zamku powitaniem uczestników. O godz. 10.00 dr. hab. Grzegorz Kucharczyk przedstawi wykład zatytułowany "Zachować dziedzictwo narodu ochrzczonego. Nauki z historii". Następnie pielgrzymi przejdą do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie o godz. 12.30 wezmą udział we mszy św. pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana ze Szczecina. Wydarzenie zakończy wspólny posiłek o godz. 14.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję