Reklama

Brodnicki Ośrodek Caritas im. Biskupa Jana Chrapka

Minął rok...

Niedziela toruńska 51/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeżeli tak uroczyście
obchodzimy
narodzenie Jezusa,
czynimy to dlatego,
aby dać świadectwo,
że każdy człowiek
jest kimś jedynym
i niepowtarzalnym...
Jan Paweł II

W październiku 2002 r. miało miejsce uroczyste otwarcie Ośrodka Caritas przy ul. Gajdy w Brodnicy. Ośrodek ten powstał w celu niesienia pomocy wszystkim mieszkańcom ziemi michałowskiej i nowomiejskiej.
W ciągu roku mojej posługi, jako dyrektora Ośrodka, przekonałem się, że nieustannie przybywa osób będących w różnorakiej potrzebie. Dlatego też Ośrodek poszerza swoją działalność, tak aby móc udzielać wsparcia jak największej liczbie potrzebujących.
Do chwili obecnej udało się zrealizować wiele akcji i form wsparcia indywidualnego, o których można było usłyszeć z lokalnych mediów czy z ust ludzi, którzy tej pomocy doznali, a które w namacalny sposób wspomogły egzystencję wielu rodzin.
Od września do grudnia 2002 r., dzięki pracy wolontariuszy, powstawały kolejno i funkcjonują:

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Przygotowany, aby nieść pomoc rodzinom (szczególnie kobietom z dziećmi) dotkniętym problemem alkoholizmu oraz przemocy, które z tego powodu pozostały bez dachu nad głową. Osobom tym oferowany jest czasowy pobyt w Ośrodku wraz z wyżywieniem oraz pomoc specjalistów w umożliwieniu powrotu do normalnego życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świetlica Środowiskowa dla dzieci

Gromadzi kilkadziesiąt dzieci, które od poniedziałku do piątku, od godz. 15.00 do 19.00, spędzają aktywnie czas i korzystają z opieki wychowawców. Dzieci otrzymują pomoc w nauce, przygotowują przedstawienia, spędzają razem czas na zabawach integracyjnych i okazjonalnych wycieczkach. Otrzymują także darmowy posiłek.

Bursa Szkolna

Przeznaczona dla zdolnej, lecz ubogiej młodzieży wiejskiej. W obecnym roku szkolnym w bursie mieszka 20 dziewcząt uczęszczających do brodnickich szkół ponadgimnazjalnych. Ich głównym zadaniem jest nauka i zdobycie wykształcenia, które pozwoli im na lepszy start w życiu. Dziewczęta otrzymują pełne wyżywienie, korzystają z darmowych korepetycji oraz zajęć profilaktyczno-wychowawczych. Opiekę nad bursą pełnią wolontariusze pedagodzy.
Dzięki wybudowaniu dodatkowego budynku planujemy stopniowe rozszerzanie bursy.

Reklama

Dzienny Dom Pomocy Społecznej

Przeznaczony dla osób samotnych i starszych. Od poniedziałku do piątku w Ośrodku spotykają się osoby samotne, które chcą wspólnie spędzać czas, dzieląc się między sobą doświadczeniami, zaspokajając potrzeby towarzyskie, kulturalne i rekreacyjne, podtrzymując w sobie nawzajem entuzjazm i radość życia pomimo trudów i chorób.
Ponadto Ośrodek przeprowadził wielokrotnie doraźne akcje, które na stałe wpisały się w coroczny plan pracy Caritas:

akcja „Tornister”

Przeprowadzana na początku roku szkolnego. Ma na celu zgromadzenie od darczyńców wszelkich przyborów szkolnych, podręczników, zeszytów, pomocy dydaktycznych, dla najbardziej potrzebujących uczniów rejonu brodnickiego. W ubiegłym roku szkolnym zostało w ten sposób wyposażonych kilkaset szkolnych plecaków, rozdanych do szkół 1800 ćwiczeń i 300 podręczników. W roku szkolnym 2003/2004 do brodnickich szkół trafiło około 1290 różnych przyborów szkolnych.

paczki bożonarodzeniowe

Na święta Bożego Narodzenia 2002 Ośrodek Caritas wspomógł 600 najbiedniejszych osób z Brodnicy i okolic.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Organizowane tradycyjnie każdego roku, pozwoliło rozprowadzić około 9 tys. świec, z których dochód został przeznaczony m.in. na wypoczynek letni dla dzieci ubogich.

żywa szopka bożonarodzeniowa i festyn rodzinny „Brodnickie Betlejem”

W czasie tego festynu przy polskich kolędach bawiły się rodziny z całego miasta. Dzień ten uświetniły występy zespołów „Venite Exultemus”, „Portamus Gaudium”, grupy teatralnej z parafii św. Jakuba z Torunia oraz Ryszarda Rynkowskiego. Podczas festynu rodzice z dziećmi mogli także podziwiać żywe zwierzęta w szopce i uczestniczyć w loterii fantowej.

akcja „Chlebek Miłości”

W kwietniu br. Ośrodek Caritas zorganizował akcję, podczas której do drzwi mieszkańców Brodnicy pukali wolontariusze oraz harcerze brodnickiego hufca ZHP, którzy za ofiarę pieniężną sprzedawali małe chlebki, tzw. chlebki miłości. Ogółem sprzedano ich ok. 4 tys. Dochód ze sprzedaży został w całości przeznaczony na budowę jadłodajni.

kolonie letnie dla dzieci i młodzieży

W lipcu tego roku 260 dzieci i młodzieży wzięło udział w darmowym obozie wypoczynkowym organizowanym nad jeziorem Zbiczno w Rytebłotach.
Ponadto od października 2002 r. do 15 września 2003 r. z pomocy indywidualnej w formie żywności i ubrań skorzystało 3300 osób.
Wszelkie dobro, które zostało wyświadczone takiej liczbie osób, zarówno w formie materialnej, jak i duchowej, nie zostałoby dokonane, gdyby nie ofiarność i duch miłosierdzia tak wielu ludzi dobrej woli. Dlatego dziękuję wszystkim instytucjom, przedsiębiorstwom oraz osobom prywatnym za wsparcie na rzecz Ośrodka Caritas.
Ostatnie lata w naszym kraju są bardzo trudnym czasem dla normalnego funkcjonowania wielu rodzin. Problem ciągłego ubożenia społeczeństwa jest szczególnie widoczny tam, gdzie często brakuje pieniędzy na przygotowanie obiadu, na drugie śniadanie do szkoły.
Z myślą o pomocy takim osobom powstaje jadłodajnia wraz z zapleczem kuchennym. Będzie ona zajmować centralne miejsce w nowym budynku, który jest w trakcie budowy. Do nowych pomieszczeń zostanie przeniesiona część administracyjna. Umożliwi to jednoczesne poszerzenie bursy w starym budynku i oddanie do dyspozycji mieszkanek bursy pokoi w nowym budynku.
Moim ogromnym życzeniem byłoby, aby wydawanie posiłków rozpoczęło się jak najszybciej, jeszcze przed okresem zimowym. Aby stało się to możliwe, potrzeba wkładu finansowego, szczególnie jeśli chodzi o wyposażenie pomieszczeń kuchennych. W dalszej kolejności pojawia się także troska o wystarczającą ilość żywności, którą codziennie trzeba będzie wydawać.
Posługa miłosierdzia jest najważniejszym zadaniem w życiu każdego chrześcijanina, nie ma bowiem nic ważniejszego od świadczenia miłości bliźniemu, szczególnie kiedy jest on w dużej potrzebie. Ośrodek Caritas powstaje w trudnych czasach, ale też i dla niełatwych czasów. Zdaję sobie sprawę z tego, że wiele rodzin z trudem wiąże koniec z końcem, ale podobnie jak to było w pierwszych gminach chrześcijańskich, gdzie ubodzy dzielili się z jeszcze uboższymi, wierzę, że zawsze znajdą się pośród Was, Drodzy Czytelnicy, tacy, którzy będą chcieli podzielić się tym, co mają, z innymi.
Dlatego ośmielam się zwrócić z prośbą o wsparcie do wszystkich instytucji, firm i osób prywatnych z regionu brodnickiego i nowomiejskiego. Potrzebny jest każdy rodzaj pomocy. Proszę o wsparcie finansowe i materialne samorządy i osoby prywatne. Bardzo potrzebna jest wszelka pomoc specjalistów: murarzy, hydraulików, tynkarzy, glazurników itp.
Zwracam się także do rolników naszego regionu: Wasza pomoc jest i będzie zawsze bezpośrednio potrzebna, dopóki działać będzie Caritas. Proszę o Waszą ofiarność i współpracę na miarę możliwości.
Dziękuję tym wszystkim, bez których Caritas nie mogłaby normalnie funkcjonować. Dziękuję już teraz tym, którzy odpowiedzą przychylnie na moją prośbę: „wasze imiona zapisane są w niebie” (Łk 10, 20).

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapucyn o imieniu Pio

[ TEMATY ]

O. Pio

Archiwum "Głosu Ojca Pio"

Stygmatyk z Pietrelciny znany jest powszechnie jako charyzmatyczny spowiednik i wybitny kierownik duchowy. Na sprawowane przez niego Msze święte przybywały tłumy. Był także zakonnikiem, bratem mniejszym kapucynem. Czym charakteryzowało się jego podejście do zakonu, w którym wzrastał duchowo, cierpiał i umarł szczęśliwy?

Francesco (Franciszek) Forgione – przyszły Ojciec Pio – dzięki danym mu od Boga duchowym wizjom, jeszcze przed wstąpieniem do zakonu zrozumiał, że jego życie będzie walką, duchową walką z wrogiem zbawienia i nieprzyjacielem człowieka – diabłem. Jednakże w kampanii tej zajął miejsce po stronie Zwycięzcy, a poprzez mistyczne widzenia poznał także, że zawsze może liczyć na Boże wsparcie, które wyprowadzi go z każdej trudności.

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Królowa Polski

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Od czasów rozbiorów Polska nie ma już króla, a tymczasem my gromadzimy się, by czcić Maryję jako naszą Królową. I chociaż od 1656 roku Maryja stała się Królową Polski, to dziś pewnie już nie wielu identyfikuje się z tym tytułem. I mimo, iż króluje z wysokości jasnogórskiego tronu, to jednak jest z nami jak Matka ze swoimi dziećmi. Pragnie być blisko naszych radości i smutków. Jak Matka chce z nami dzielić przeciwności losu, samotność, niezrozumienie. Pragnie również uczyć nas wrażliwości i dobroci, byśmy zatroskani o własne potrzeby nie zapominali, że obok nas są inni, którym należy pomóc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję