Reklama

Notatnik z "okienka" w IV c

Stowarzyszenie: "Nie ma głupich"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nawet nie wiecie jaka to ważna rzecz pisać pamiętnik. Dzięki tym notatkom nauczyłem się formułować swoje myśli i spostrzeżenia. Potwierdzeniem tego była matura z polskiego. Okazało się, że nie miałem z tym egzaminem żadnego kłopotu. "Kuba, ty to chyba zostaniesz pisarzem. Skąd ty to masz, że z taką łatwością potrafisz pisać o wszystkim?" . zapytała mnie ostatnio Magda. Odpowiedź na to mam już gotową: trzeba pisać pamiętniki. Ludzie, ja, tegoroczny maturzysta, chcę was namówić do pisania pamiętników. Na początku może być trochę oporów, ale potem to już czysta rozkosz, a do tego niesamowita frajda móc wrócić do niektórych wspomnień. Śmieję się bardzo często, kiedy odczytuję sobie jakieś wydarzenia z pierwszej klasy. Mówię sobie wtedy: "jaki ja byłem głupi!". Dziś to co innego. Mam już maturę prawie w kieszeni i wydaje mi się, że jestem najmądrzejszym człowiekiem na świecie. Nasza klasa po egzaminach pisemnych wypadła rewelacyjnie.

Nikt nie oblał egzaminu i do tego wszystkiego osiągnęliśmy najwyższą średnią w całej szkole. "Teraz to już nam nikt w szkole nie może podskoczyć! . stwierdził z dumą Wojtek . Jesteśmy już ludźmi z pełnym średnim wykształceniem. Proponuję założyć stowarzyszenie młodych intelektualistów. Musimy przecież dbać o swój prestiż i podkreślić, że mocno odcinamy się od masy niewykształconych ludzi". Wojtek mówił to z wielkim przekonaniem co do swoich intelektualnych osiągnięć. Sam przecież osiągnął duży stopień pewności siebie, gdyż mimo wielu kłopotów z matematyką akurat na maturze otrzymał czwórkę. Pomysł na utworzenie stowarzyszenia świeżo upieczonych intelektualistów całkiem nam się spodobał, a ponieważ pierwszy etap matury minął bardzo pomyślnie postanowiliśmy spotkać się wszyscy razem w jakimś kulturalnym pubie, takim, który odpowiadałby nam intelektualnie. Wybraliśmy miejsce, które często odwiedzają najwięksi biznesmeni naszego miasta. Cóż, w takim lokalu stać nas było tylko na małą colę z lodem. Siedzieliśmy przy pięknie nakrytych stolikach zachwyceni sobą i naszym skokiem w grono najmądrzejszej intelektualnie elity narodu. Znów przez ponad godzinę rozpływaliśmy się w marzeniach o naszych naukowych aspiracjach i wyższości nad dużą grupą społeczeństwa. Spotkanie się już kończyło, gdy nagle do naszego stolika podszedł jakiś podejrzanie wyglądający młody chłopak. Robił wrażenie klasycznego żebraka wyłudzającego jakieś grosiki od spotkanych ludzi. " Jestem Kaziu" . zaczął się przedstawiać. Robił przy tym tak idiotyczne miny, że od razu można było poznać, że ma jakieś defekty psychiczne. Potem zdjął z głowy czapkę i zaczął nam śpiewać piosenkę. Tekst był kompletnie pozbawiony sensu, a do tego nasz Kaziu tak przeraźliwie fałszował, że nawet ktoś o kompletnie słabym słuchu byłby przerażony. "To jakiś wariat . odezwał się Wojtek. . Musimy go bardzo delikatnie spławić". Kaziu rzeczywiście zburzył nasz intelektualny nastrój i byliśmy mocno zgorszeni, że takiego typa wpuszcza się do tak solidnego lokalu.

"Spływaj chłopcze . odezwał się dość ostro Marcin. . My tu czcimy naszą maturę i nie mamy dziś ochoty na towarzystwo kogoś tak przymulonego jak ty". Nasz Kaziu posmutniał i przesunął się do sąsiedniego stolika. Tam zaczął śpiewać swoje fałszerstwa jakiejś eleganckiej pani. Nasza sąsiadka też bardzo ostro przegoniła Kazia. Kiedy ten zaczynał już terroryzować sobą cały lokal postanowiliśmy interweniować. Konrad zawołał właściciela pubu. "Proszę pana . zaczął . czy nie uważa pan, że w takim sympatycznym lokalu nie powinno się pozwalać na wpuszczenie takiego idioty jak ten człowiek, który teraz chodzi między stolikami i żebrze?" "Panowie mi wybaczą . tłumaczył się właściciel. . Kazia to ja znam już dwa lata i może on na głupiego wygląda ale ma dobre serce". Zawołał szybko Kazia i zaczął przy nas rozmowę z nim. "Kaziu powiedz panom po co ty tak chodzisz i zbierasz te pieniądze?" "Jak to po co? Za pieniądze to można kupić dużo różnych rzeczy" . odpowiedział. "No, dobrze, ale co ty chcesz kupić za to, co uzbierasz?" . pytał go dalej właściciel lokalu. Kazio wyjął z kieszeni płaszcza kartkę zapisaną długim słupkiem wyrazów. "Jak dzisiaj coś zbiorę, to najpierw muszę iść na Srebrną do pani Kwiatkowskiej. Ona prosiła, żeby jej kupić kilo cukru i cztery bułki. Potem muszę jeszcze zanieść mleko dla pani Stokowskiej z Krótkiej. A jak mi starczy pieniędzy to kupię drożdżówkę dla Marka z Małej i trochę kaszanki dla pana Wacka, bo już jest tak chory, że nie wychodzi z domu. A najtrudniej to jest z kotami pod blokiem, bo sam już nie wiem, które karmiłem wczoraj, a którym muszę dać jeść dzisiaj". Lista spraw była najwyraźniej bardzo długa. Właściciel pubu wyjaśnił nam, że Kazio tak od kilku lat obsługuje wielu chorych ludzi i zbiera pieniądze dla tych biedaków. Zrobiło nam się przykro za nasze wcześniejsze docinki. Zaprosiliśmy Kazia do naszego stolika i postanowiliśmy zrzucić się na wspaniałą pizzę dla niego. Kiedy tak jadł ze smakiem, Wojtek przyznał mu się: "Bo widzisz Kazio, my tu rozmawiamy o bardzo ważnych rzeczach. Chcemy stworzyć stowarzyszenie o nazwie «Nie ma głupich» i bardzo nam zależy, żebyś pomógł nam je założyć". Kazio popatrzył na nas uważnie i wyjął z płaszcza swoją listę spraw. "Teraz to sobie tylko zapiszę, ale jak już przyjdzie kolej na was to możecie na mnie liczyć".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ

Dzisiejsza Ewangelia mówi o cudzie rozmnożenia chleba

2025-04-10 10:09

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Giovanni Lanfranco Cudowne rozmnożenie chleba i ryb

Rozważania do Ewangelii J 6, 1-15.

Piątek, 2 maja. Wspomnienie św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła
CZYTAJ DALEJ

Zakończyła się peregrynacja Obrazu Matki Bożej w archidiecezji częstochowskiej

Podczas tej peregrynacji obraz Maryi opuścił swój dom i dotarł do wielu ludzi i miejsc, być może nawet do ludzi i miejsc, w których Bóg został zapomniany, a nawet odrzucony – powiedział abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce, który 2 maja przewodniczył na Jasnej Górze Mszy św. dziękczynnej za peregrynację Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji częstochowskiej.

Mszę św. poprzedziły nieszpory w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie i procesja z Wizerunkiem Nawiedzenia na Jasną Górę. Modlitwie nieszporów i procesji przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce w asyście abp. Tadeusza Wojdy, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję