Reklama

Polska

Kongres Młodzieży Polonijnej - dobre przygotowanie przed ŚDM

Świadectwa o życiu młodych katolików w Niemczech, Francji czy ukraińskim Donbasie oraz prezentacja inicjatyw duszpasterskich w kraju i zagranicą złożyły się na poranną sesję Kongresu Młodzieży Polonijnej, który odbywa się w Warszawie. Po międzynarodowym spotkaniu młodzi wezmą udział w stołecznych obchodach Dni w Diecezji, a za kilka dni udadzą się na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. W rozmowie z KAI przyznali, że kongres to doskonała okazja na wymianę doświadczeń i zawiązanie kontaktów z rodakami z innych krajów oraz dobre przygotowanie przed ŚDM.

[ TEMATY ]

emigracja

ŚDM w Krakowie

Archiwum Kongresu Młodzieży Polonijnej

Najlepszy zespół wokalno instrumentalny na świecie

Najlepszy zespół wokalno instrumentalny na  świecie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celem Kongresu jest pierwsze w historii spotkanie młodzieży mającej polskie korzenie z całego świata. Kongres ma charakter formacyjno-warsztatowy. Wypełniają go prelekcje na temat problemów, osiągnięć i wyzwań dotyczących polonijnej młodzieży i gromadzących ją duszpasterstw oraz ośrodków polskiej kultury.

- Kongres bardzo mi się podoba. Mogę tu poznać ludzi z innych krajów, posłuchać ich świadectw, posłuchać tego, co mówią o swoim życiu i o tym, jak doznali Boga - powiedziała KAI Swietłana z Mińska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Karolina Narkiewicz z Troków na Litwie i Robert Bronchart z Nowego Jorku poznali się kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych, gdzie młoda Polka uczestniczyła w wymianie kulturalnej wolontariuszy. W tym roku obydwoje odnaleźli się na Kongresie Młodzieży Polonijnej w Warszawie.

Ich zdaniem, zorganizowanie zjazdu młodzieży polonijnej z całego świata to świetna inicjatywa. – Wcześniej były takie spotkania, ale nie dotyczyły środowiska młodzieży katolickiej. Kongres jest dobrym przygotowaniem przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Mamy, że nasze spotkanie przyniesie konkretne owoce. Cieszę się, że tu jestem – powiedziała Karolina.

Robert jest obiecującym pianistą, a ponadto tańczy w polskim zespole folklorystycznym Polish-American Folk Dance Company. – Kościół jest centralną placówką w środowiskach polonijnych, ale jest też dużo innych, jak szkoły czy zespoły artystyczne. Ja należę do zespołu folklorystycznego i poprzez taniec propaguję polską kulturę, a dzięki temu poznaję innych Polaków – powiedział.

Na kongres przyjechała też grupa młodzieży z różnych zakątków Niemiec. Młodzi katolicy polskiego pochodzenia gromadzą się m.in. na cyklicznych spotkaniach w ośrodku "Concordia" w Herdorfie. Przy pomocy Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech organizują polonijne Spotkania Formacyjne Młodych "Emaus". Przyjeżdża na nie młodzież z nawet odległych zakątków kraju. W programie są zawsze Msza św., Adoracja, nabożeństwo pokutne wraz ze spowiedzią indywidualną, konferencje, rozmowy. Dzięki uczestnictwu w "Emaus" nawróciło się wielu młodych.

Reklama

Jak powiedzieli KAI tamtejsi młodzi, na kongresie chcą dać świadectwo swojego życia w Niemczech, gdzie nie jest łatwo przyznawać się do bycia wierzącym. – W Niemczech katolicyzm jest bardziej liberalny niż w Polsce, gdzie Kościół ma jeszcze dla ludzi znaczącą wartość. W Niemczech wiara inaczej jest nauczana, a inaczej praktykowana. Nas nauczano, że musimy się wstydzić, że jesteśmy katolikami – powiedział 18-letni Aleksander z Akwizgranu.

„Niemcy to kraj, który moim zdaniem trzeba na nowo ewangelizować. Mocno wierzących Niemców trudno spotkać. Nas trzyma razem właśnie polska wspólnota. I mimo, że dzieli nas 400 kilometrów, spotykamy się i dzięki temu widzimy, że młodzi Polacy w Niemczech zachowują wiarę” – dodał 20-letni Patryk ze Stuttgartu.

Pobyt w Polsce pomaga im w wymianie doświadczeń z młodymi katolikami polskiego pochodzenia z innych krajów. Obydwaj mieszkają u rodziny, która przyjęła także dwoje młodych Polaków z Francji. – Jak nam powiedzieli, u nich sytuacja [pod względem manifestowania wiary] jest nawet jeszcze gorsza. My musimy się wstydzić, że nosimy krzyżyk, ale nie ma problemu z kobietami zakrytymi od stóp do głów – przed nimi jest większy respekt, niż przed nami – dodał Aleksander.

Poranną część kongresu we wtorek wypełniła prezentacja inicjatyw duszpasterstwa młodzieży w Polsce, takich jak Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa, Festiwal „Hosanna”, Rajd dla Życia i Rodziny, formacyjne gry miejskie, czy Młodzieżowa Agencja Informacyjna. Ich pomysłodawcami i organizatorami są głównie diecezjalne KSM-y.

Młodzi z różnych krajów zaprezentowali też to, co sami robią na co dzień we własnych wspólnotach.

Wiktoria Harczenko z Ługańska opowiedziała o życiu polskich katolików na terenach Donbasu, wciąż ogarniętych działaniami wojennymi. Znaczna część osób wyjechała stamtąd w poszukiwaniu lepszego życia i wszystko wskazuje na to, że być może już nigdy tam nie wróci. Dużą rolę w podtrzymaniu więzi między katolikami polskiego pochodzenia odegrał tam Kościół i księża przyjeżdżający z Polski.

Reklama

„To, czego nauczyliśmy się od naszych księży, pomogło nam zostać w Kościele i odnaleźć się jako wspólnota, która istniała tam przed wojną. Budowa wspólnoty od zawsze była dla naszych księży najważniejsza i to się udało - podkreśliła Polka.

„Nasz proboszcz wielokrotnie powtarzał, że ksiądz na parafię przychodzi i odchodzi. Ale najważniejsze jest zbudowanie fundamentów wspólnoty. Bo jeśli przyjdzie wojna i wszystko zostanie zburzone, to zostaną chociaż te fundamenty” – dodała.

Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja Stowarzyszenia „ Pomost-Passerelle” z Paryża. Jest to polonijna organizacja pozarządowa pomagająca rodakom we Francji, głównie osobom bezdomnym, uzależnionym od alkoholu i niezaradnym życiowo.

Stowarzyszenie prowadzi m.in. biuro socjalne w pomieszczeniach Parafii WNMP przy Polskiej Misji Katolickiej. Organizuje interwencje zewnętrzne, np. pomoc w tłumaczeniu, opiekę w szpitalach. Oferuje wyjazdy integracyjne dla swoich podopiecznych. Na wspólnych spotkaniach oprócz posiłku jest czas na modlitwę, formację i rozmowy.

Stowarzyszenie zyskuje coraz większy rozgłos zarówno wśród francuskiej Polonii, jak i wśród Francuzów. Ale jak przyznała jedna z wolontariuszek, Maja Zgórniak, największym sukcesem organizacji jest wydobycie każdego człowieka z nałogu życia na ulicy i jego powrót do rodziny.

Młodzież uczestnicząca w Kongresie będzie zarejestrowana jako grupa biorąca udział w Dniach w Diecezjach, w ramach archidiecezji warszawskiej. Po zakończeniu Kongresu weźmie udział najpierw w Dniach w Diecezjach, a potem w wydarzeniach centralnych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

2016-07-19 14:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja zielonogórsko-gorzowska gotowa na przyjęcie 2 tys. pielgrzymów z zagranicy

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

www.krakow2016.com

Dziś podczas specjalnej konferencji prasowej zaprezentowano stan przygotowań diecezji zielonogórsko-gorzowskiej do Światowych Dni Młodzieży. Podczas „Dni w diecezjach” (od 20 do 25 lipca) poprzedzających ŚDM w Krakowie diecezja zielonogórsko-gorzowska przyjmie ok. 2 tys. młodych ludzi z różnych krajów.

Pielgrzymi przyjadą m.in. z Niemiec, Austrii, Włoch, Francji, USA, Argentyny i Kuby. Młodzież ta zostanie ugoszczona w 22 parafiach. Będą wśród nich duże parafie miejskie, jak np. parafia pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze, czy pw. NMP Królowej Polski w Głogowie, ale także mniejsze wspólnoty, jak Międzyrzecz, czy Sława, a nawet parafie wiejskie, jak Rokitno, czy podgłogowski Jaczów.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. gen. w stanie spoczynku Piotr Mąka, dowódca Oddziału Prewencji Policji insp. Jarosław Echaust, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Kinga Fechner-Wojciechowska i wicenaczelnik Paweł Mikołajczak oraz kompania honorowa Policji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję