Reklama

Serwis Częstochowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

750 lat Szkaplerza Karmelitańskiego

W bieżącym roku przypada 750-lecie Szkaplerza Karmelitańskiego. Z tej okazji od 16 maja do 16 lipca w kaplicy Sióstr Karmelitanek Bosych w Częstochowie (ul. św. Jadwigi 83) trwa jubileuszowa Nowenna przed uroczystością Matki Bożej z Góry Karmel.

16 maja rozpoczęcia Nowenny dokonał abp Stanisław Nowak, który przewodniczył Eucharystii i wygłosił konferencję. 21 maja modlitewne rozważania prowadził ks. prał. Stanisław Gębka. 28 maja (godz. 18.00) rozważania prowadzić będzie ks. prał. Marian Duda, 4 czerwca (godz. 18.00) - o. Stanisław Plewa OCD, 11 czerwca (godz. 18.00) - ks. prał. Ludwik Warzybok, 18 czerwca (godz. 18.00) - o. Stanisław Jarosz OSPPE, 25 czerwca (godz. 17.00) - ks. Edmund Boniewicz SAC, 2 lipca (godz. 16.30) - o. Andrzej Ruszała OCD, 9 lipca (godz. 18.00) - ks. Witold Pietrasiuk SAC. We wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel 16 lipca o godz. 17.00 Mszę św. odprawi bp Antoni Długosz.

Serdecznie zapraszają Siostry Karmelitanki Bose.

Dzień skupienia Rodzin Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie 17 czerwca - "Święta Puszcza"

17 czerwca w "Świętej Puszczy" w Olsztynie k. Częstochowy odbędzie się dzień skupienia rodzin zrzeszonych w Domowym Kościele Ruchu Światło-Życie. Rozpoczęcie - godz. 9.00, planowane zakończenie - godz. 20.00. W programie m.in.: jutrznia, praca w grupach, omówienie spraw organizacyjnych i formacyjnych, wystawienie Najświętszego Sakramentu, obiad, konkurs wiedzy o życiu i działalności założyciela Ruchu - sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego (dla zwycięzców wyjazd do Szczyrku na 6-dniowe rekolekcje ewangelizacyjne), "Niedziela" pismem rodzinnym" - spotkanie z redaktorem Tygodnika Katolickiego Niedziela z okazji Jubileuszu 75. rocznicy powstania pisma, Eucharystia z rozesłaniem diakonii na oazy letnie, pogodny wieczór przy ognisku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

(Anastazja i Andrzej Filipscy Para Diecezjalna Domowego Kościoła)

Szkolenie zawodowe i formacyjne dla nauczycieli SPSK

W dniach 1-2 maja br. w Domu Rekolekcyjnym "Święta Puszcza" w Olsztynie k. Częstochowy odbyło się spotkanie nauczycieli Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej. Sesja rozpoczęła się Mszą św., którą odprawił ks. Stanisław Gancarek, prezes SPSK. Po niej nastąpiła część wykładowa, której ideą przewodnią było zagadnienie wiary w kształtowaniu nauczycieli i tożsamości szkoły. Poruszane treści na wykładach uczestnicy mogli omówić i odnieść do programu wychowawczego SPSK na zajęciach warsztatowych.

W drugim dniu spotkania przedstawiciele Katolickiej Szkoły dla Rodziców i Wychowawców z Warszawy mówili o procesie wychowania dzieci, zaprezentowali nowe metody i techniki aktywnej pracy z uczniami. ( A. M. Z.)

Reklama

Wizyta w szkole

26 kwietnia br. grupa mieszkańców Domu Pomocy Społecznej św. Antoniego w Częstochowie przy ul. Wieluńskiej 1 gościła w pobliskiej Szkole Podstawowej nr 43. Pensjonariusze Domu zaproszeni zostali przez Dyrektora Szkoły oraz nauczycieli do obejrzenia części artystycznej przygotowanej z okazji obchodzonego w tym dniu Dnia Ziemi.

Przy herbacie i kawie w miłej, życzliwej atmosferze oraz w ciekawej scenografii goście mieli okazję obejrzeć program słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów klas starszych pod kierunkiem nauczycieli: Elżbiety Wójcik, Urszuli Saboczyńskiej i Marty Sowińskiej. Po występach młodzi wykonawcy, dzieci specjalnej troski, nagrodzeni zostali przez gości nie tylko gromkimi brawami, ale i słodyczami.

Pomysł zaproszenia do Szkoły oraz na spotkanie z dziećmi ludzi starszych okazał się bardzo udany. W dniu tym zaproszeni goście mieli okazję przypomnieć sobie swoje szkolne lata, a dzieci mogły uczestniczyć w żywej lekcji uczenia się wrażliwości oraz okazywania należytego szacunku ludziom w podeszłym wieku.

Koncert charytatywny w Filharmonii Częstochowskiej

28 maja o godz. 17.00 w Filharmonii Częstochowskiej odbędzie się koncert charytatywny na dalszą rehabilitację kilku uczniów Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie, którzy w wakacje 2000 r. ulegli wypadkowi i są niepełnosprawni.

Wśród wykonawców kwartet smyczkowy Sergieja Rysanowa, Siergiej Wawkotrub - skrzypce, mała orkiestra uczniów Liceum Muzycznego w Częstochowie, Ilona Organa, duety operetkowe - artyści operowi i operetkowi z Wrocławia.

Reklama

Spotkanie Rady Ruchów Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

12 maja w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie odbyło się spotkanie Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw naszej archidiecezji prowadzone przez przewodniczącego Rady - Krzysztofa Klimczyka. W czasie spotkania omawiano przygotowania do uczestnictwa wspólnot katolickich naszej archidiecezji w Nowennie i Wigilii przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego oraz festynie rodzinnym w "Świętej Puszczy" i odpuście we wspomnienie patronki stowarzyszeń katolickich św. Jadwigi Królowej. Relację z ogólnopolskiego spotkania Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw przedstawił wiceprzewodniczący Rady Czesław Janiszewski, program Nowenny do Ducha Świętego w archikatedrze i czuwania modlitewnego w kościołach częstochowskich przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego omówił ks. dr Dariusz Nowak - asystent kościelny Rady, organizację festynu i odpustu zaprezentował Mieczysław Malik - prezes Stowarzyszenia Rodziców Rodzin Wielodzietnych. (Krzysztof Klimczyk - Przewodniczący Rady)

Z życia parafii archikatedralnej - W opiece Serca Pana Jezusa

W niedzielę Miłosierdzia Bożego, 22 kwietnia, podczas Mszy św. dla rodzin w archikatedrze miała miejsce intronizacja Serca Pana Jezusa. Przedstawiciele grup modlitewnych i formacyjnych oraz różnych stanów zawierzyli wiernych parafii archikatedralnej oraz całą Częstochowę opiece Najświętszego Serca Jezusa. Uczestnicy Mszy św., którą uświetnił śpiew chóru "Basilica Cantans", zabrali do swych domów okolicznościowe obrazki.

Koncert z okazji urodzin Ojca Świętego

W dniu 81. urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II, 18 maja br. wieczorem, w archikatedrze miał miejsce koncert poświęcony Papieżowi-Polakowi. W koncercie zorganizowanym przez Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater", Zarząd Miasta i parafię archikatedralną wystąpiły: "Hendricks Chapel Choir" z Syracuse (USA) i chór archikatedry "Basilica Cantans" .

Margita Kotas

"Parafiada 2001" - VIII Ogólnopolski Festyn Trzeźwości w Kurowiepod hasłem "Dzieciństwo bez przemocy" 26 maja (sobota) godz. 11.00

Stowarzyszenie Abstynentów Klubu św. Jana Chrzciciela, Wieluński Klub Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Liderów Działań Psychospołecznych z siedzibą w Kurowie, Szkoła Podstawowa i parafia Miłosierdzia Bożego w Kurowie 26 maja organizują VIII już Ogólnopolski Festyn Trzeźwości " Parafiada 2001". Parafiada ma charakter otwarty, w zawodach sportowych ( biegach) może wziąć udział każdy. Dojazd: z Wielunia do Kurowa autobusem podmiejskim linii "D".

Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w Parafiadzie.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne.
Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej.
Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia.
Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie.
Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy.
Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską.
Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej".
Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała!
Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła.
Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża.
Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

Zapowiedź - #PodcastUmajony na naszym portalu już od 1 maja!

2024-04-28 07:35

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

#JezusowaKardiologia

Mat.prasowy

Zapraszamy na codzienne refleksje maryjne przygotowane dla naszego portalu na maj 2024 r. przez ks. Tomasza Podlewskiego.

Startujemy 1 maja 2024 roku, zaraz po północy. Do usłyszenia!

CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela

apel

Ks. Jarosław Grabowski

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

– Maryja uczy nas, że wiara to nie tylko ufność, to nie tylko zaufanie Bogu, to nie tylko prosta prośba: Jezu, Ty się tym zajmij. Wiara ogarnia całe życie, by móc je przemienić. To postawa, sposób myślenia i oceniania. Wiara angażuje w sprawy Jezusa i Kościoła – podkreślił ks. Grabowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję