Reklama

Polska

ŚDM: grekokatolicy z całego świata na liturgii w nowohuckiej „Arce Pana”

„Przynoście nadzieję waszemu Kościołowi i narodowi!” – zaapelował do młodych abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który 30 lipca przewodniczył Mszy św. w obrządku bizantyjsko-ukraińskim w nowohuckim kościele „Arce Pana” w Krakowie. Liturgię z udziałem ponad 2 tys. młodych grekokatolików, uczestników Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, współcelebrowało około dwudziestu biskupów z Ukrainy, Węgier, Kanady i Polski oraz prawie stu kapłanów.

[ TEMATY ]

grekokatolicy

ŚDM w Krakowie

30.07

pl.wikipedia.org

Abp Szewczuk zwracając się do młodych nawiązał do słów papieża Franciszka sprzed kilku dni, gdy przestrzegł młodzież, by nie przyjmowała postawy emerytów. „Gdy was papież zapytał, czy czasami nie chcecie zostać przedwczesnymi emerytami. Mając 19-20 lat składają ręce nie podejmując gry, poddają się bez walki. A wyście powiedzieli, że nie chcecie takimi być” – podkreślił i zachęcił młodych, by w sposób żywy i autentyczny byli świadkami nadziei.

„Przynoście nadzieję waszemu Kościołowi i narodowi!” – dodał nagrodzony na koniec oklaskami metropolita. Duchowny podkreślił, że to młodzi powinni zmienić świat i podziękował im za to, że w polskich rodzinach pełnią funkcję ambasadorów pojednania i przyjaźni pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

Z patriarchą przy ołtarzu stanęli liczni greckokatoliccy biskupi. Wśród nich był także biskup z Saskatoon w Kanadzie Bryan Bayda, który od lat bierze udział w Światowych Dniach Młodzieży. W rozmowie z KAI duchowny przyznał, że krakowska edycja ŚDM to szósta, w której uczestniczy. Tym razem został tu zaproszony przez Papieską Radę ds. Świeckich do wygłoszenia katechez dla młodzieży.

„Dla mnie jest jasne, że te ŚDM są najlepiej zorganizowane, jeśli chodzi o dojazd, rozmieszczenie pielgrzymów. Pięknie posłużyły Błonia do inauguracyjnej ceremonii powitania Ojca Świętego, do Drogi Krzyżowej. Wszystko zostało tam rozplanowane bardzo efektywnie. Podobnie jak dojazd. Podróż przez centrum jest trudna, ale możliwa” – dodał i przyznał, że był pod wrażeniem Drogi Krzyżowej na Błoniach.

Biskup przybył do Krakowa z 50-osobową grupą grekokatolików z Saskatoon. Odwiedzili Lwów i inne miejsca na Ukrainie. Byli pod wrażeniem Wadowic. Zwiedzili KL Auschwitz-Birkenau i Kopalnię Soli w Wieliczce.

Christie Samborski ze swoją siostrą Louise przyjechały do Krakowa z Toronto i przyznają, że są pod wrażenie doświadczenia wspólnoty podczas ŚDM w Krakowie. „Dziś rano, gdy grekokatolicy z całego świata modlili się razem w swoim własnym rycie - to było coś wspaniałego” – zapewniła. „Wszyscy się tu uśmiechają. Widać powszechną radość. Przyjazd tu był dla nas wyzwaniem, nie był łatwy. Ale warto było” – dodaje jedna z kanadyjskich sióstr.

Reklama

Sobotnia modlitwa w „Arce Pana” zakończyła się wspólnym zdjęciem na placu przed kościołem.

Od 27 lipca młodzież z Kościoła Greckokatolickiego uczestniczyła w specjalnych katechezach w modlitwach w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie. Brali udział w Mszach, nieszporach, a po przyjeździe papieża w wydarzeniach z jego udziałem.

W samej nowohuckiej parafii, jak poinformował jej wikary ks. Krzysztof Piechowicz, gości 540 grekokatolików z Ukrainy oraz około 20 osób z USA. Wśród pielgrzymów jest także około 30 księży z rodzinami. Większość z nich zamieszkała w rodzinach, część została zakwaterowana w szkołach.

Na Światowe Dni Młodzieży oficjalnie zarejestrowało się kilka tysięcy Ukraińców – grekokatolików i rzymskich katolików – poinformował Ores Hevak, sekretarz komisji ds. młodzieży Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Możliwe jednak, że do Polski na ŚDM przybyło znacznie więcej Ukraińców.

Do Polski na ŚDM Przybyło 16 biskupów greckokatolickich: z Ukrainy, z Kanady, USA i Polski. Pielgrzymi ŚDM przybyli z Ukrainy zachodniej jak i wschodniej. Są także osoby terenów objętych wojną. Język ukraiński, po raz pierwszy jest jednym z oficjalnych języków ŚDM. Wolontariusz z Ukrainy zapali ogień podczas finalnej liturgii ŚDM.

2016-07-30 17:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk dziękuje papieżowi za gest solidarności

[ TEMATY ]

grekokatolicy

abp. S. Szewczuk

Tomasz Koryszko/KUL

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

W swoim codziennym wideoprzesłaniu zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podziękował papieżowi Franciszkowi za jego wizytę u rannych ukraińskich dzieci przebywających w szpitalu Dzieciątka Jezus w Rzymie. Nawiązał też do niedzielnej Eucharystii jako antidotum na wszechobecną na Ukrainie śmierć i zniszczenie.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

CZYTAJ DALEJ

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

W tak sformułowanym pytaniu kryje się teza, że orzeczenie nieważności małżeństwa jest dziś łatwiejsze niż niegdyś. Istotnie, o takiej możliwości słyszymy coraz częściej, zwłaszcza gdy dotyczy to osób znanych w świecie polityki, kultury czy show-biznesu. W prasie codziennej i w internecie opisywane są – nierzadko w sensacyjnym albo oskarżycielskim tonie – historie osób, które przeszły przez procedurę kanoniczną w sądach kościelnych. Na czym ona polega i czy naprawdę jest łatwiej?

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję