Reklama

Sport

Żywiec: finały Mistrzostw Świata Księży w Tenisie

W Żywcu zakończyły się 3 sierpnia Mistrzostwa Świata Księży w Tenisie. Trzydniowy turniej zgromadził na niemal stuletnich, malowniczych kortach tenisowych nad Sołą 72 kapłanów z 15 państw z kilku kontynentów. Turniej rozgrywany był na kilku kortach jednocześnie na terenie ośrodka „Park Tenis Żywiec 1918”. Zmagania odbywały się w czterech kategoriach wiekowych: open, +45, +55 i + 65. Rozegrano także tzw. turniej pocieszenia oraz pojedynki deblowe.

[ TEMATY ]

sport

ksiądz

tenis

#96 / Foter.com / CC BY

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Główny organizator całego przedsięwzięcia i niestrudzony propagator tenisa wśród księży ks. prałat Józef Caputa, proboszcz parafii św. Wojciecha w Krakowie Bronowicach, zwrócił uwagę, że tenis jest dyscypliną bardzo uduchowioną.

„Weźmy taki serw czy serwis. Z łacińskiego słowo to oznacza ‘służyć’. To ma bardzo teologiczne znaczenie. Żeby zaserwować, trzeba wyrzucić piłkę w górę i spojrzeć na niebo. Żeby dobrze zaserwować, trzeba ugiąć kolana. I to przenosimy do życia - aby służyć, trzeba skierować się do Pana Boga, by od niego zaczerpnąć siły, potrzebna jest jednocześnie pokora, by ugiąć te kolana, bo to nie ja działam, lecz Pan Bóg przeze mnie działa” – wyjaśnił ksiądz i zapowiedział, że niebawem powstanie książka poświęcona historii tenisa wśród księży w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwycięzcą w kategorii +45 został ks. Jarosław Popławski, profesor KUL, kierownik Katedry Historii Duchowości. Kapłan, który w finałowym pojedynku pokonał ks. Norberta Nowotnego, proboszcza parafii w Raciborzu-Sudole, nie ukrywa swej radości, zwłaszcza, że nie był faworytem. Wykładowca lubelskiej uczelni gra w tenisa od 9 lat.

Reklama

„Myślę, że tenis w badaniach nad duchowością jest też bardzo pomocny. To trudny sport, bo człowiek jest sam, różne myśli się kłębią w głowie w czasie gry. Trzeba podejmować decyzję, ale przede wszystkim trzeba się wyciszyć. Nie ukrywam, że zawsze staram się prosić o wsparcie z góry. Proszę o tę koncentrację. To jest bardzo ważne” – podkreślił ksiądz, tenisowy mistrz świata. Jego przegrany przeciwnik ks. Nowotny z pokorą przyjął swą klęskę w finale. Przyznał, że uprawia też inne dyscypliny sportu: narciarstwo, kolarstwo, piłkę nożną, biegi. „Tenis jest moją ulubioną dyscypliną. Wymaga precyzji, kondycji. Człowiek jest zdany na samego siebie” – zauważa.

Ks. Michał Płoszczyca SVD, werbista pracujący w Papui Nowej Gwinei, został zwycięzcą turnieju pocieszenia. „Liczyłem na więcej, ale czasami tak bywa. Trenowałem przed turniejem. Zrzuciłem trochę kilogramów. To mi pomogło. Te mecze, które wygrałem, zawdzięczam kondycji. Grałem może pasywnie, ale skutecznie, mocno na nogach” – podkreślił 45-letni misjonarz, pracujący w Papui od 15 lat.

Wiesław Biel, właściciel żywieckiego kompleksu kortów tenisowych, który od lat jest zaangażowany w organizację mistrzostw Polski księży w tenisie ziemnym, podsumowując turniej, podkreślił, że mecze były zacięte, ale przebiegały w duchu fair-play.

„Było to swoiste przedłużenie święta radości, jakie mogliśmy zobaczyć na ŚDM” – dodał i już dziś zaprosił za dwa lata na wielkie uroczystości 750-lecia miasta Żywca i 100-lecia tutejszego obiektu tenisowego. Korty wybudowała niegdyś na placach ceglanych dyrekcja Fabryki Papieru „Solali”, której właścicielem był żydowski przedsiębiorca Ignacy Serog, pasjonat tenisa. W kategorii open zwyciężył Daniel Waszek OFM, franciszkanin pracujący we Włoszech. W deblu – para księży Nowotny/Zapotoczny, a w kategorii +55 ks. Andrzej Maczuga, zaś ks. Józef Mikołajczak okazał się nie do pokonania w kategorii + 65.

W turnieju udział wzięli m.in. kapłani z Filipin, Nowej Zelandii, Słowacji, Danii czy USA. Honorowy patronat nad imprezą objął prezydent RP Andrzej Duda.

2016-08-03 17:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polacy awansowali na MŚ w Rosji

[ TEMATY ]

sport

Andrzej Dubiel

Polska wygrała 4:2 z drużyną Czarnogóry.

Reprezentacja Polski jedzie na piłkarski mundial! Wygrana 4:2 z Czarnogórą dała nam awans. Mistrzostwa odbędą się w przyszłym roku w Rosji
CZYTAJ DALEJ

Oto ja, poślij mnie!

2025-06-12 09:47

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Wierni na modlitwie

Wierni na modlitwie

Rozważania do Ewangelii Łk 10, 1-9.

Niedziela, 6 lipca. Czternasta niedziela zwykła
CZYTAJ DALEJ

Kaczyński: z Hołownią rozmawialiśmy m.in. o tym, że trzeba Polskę ratować

Na spotkaniu z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią była rozmowa o tym, że „trzeba Polskę ratować" - powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na pytanie, czy osiągnął swój cel, odparł: „jak przejdziemy drogę, będę zadowolony".

W piątek Radio ZET i „Newsweek” podały, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził w prywatnym mieszkaniu jednego z najważniejszych europosłów Prawa i Sprawiedliwości - Adama Bielana. Do spotkania doszło w czwartek przed północą na warszawskim Białym Kamieniu. Potem do mieszkania Bielana - jak ustalili fotoreporterzy „Faktu” przyjechał między innymi prezes PiS Jarosław Kaczyński.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję