Reklama

Spotkania redaktorów "Niedzieli"z Czytelnikami 2001 " Rok Niedzieli"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kolejnych numerach częstochowskiej edycji "Niedzieli" podajemy miejscowości i parafie, do których udają się redaktorzy i pracownicy Tygodnika Katolickiego "Niedziela", bowiem rok 2001 jest Rokiem Jubileuszu 75-lecia powstania Tygodnika. Ponadto zamiarem naszym jest odnowienie Ruchu Przyjaciół "Niedzieli", a w poszczególnych parafiach i środowiskach powołanie do istnienia jego Kół. Po każdej Mszy św. odbywają się spotkania i prezentacje najnowszego numeru " Niedzieli", a także "Niedzieli Dzieciom"i "Mojego Pisma Tęcza"oraz książek i zeszytów Biblioteki "Niedzieli. W II Radomszczańskie Dni Rodziny organizatorzy wpisali również Jubileusz 75-lecia redakcji " Niedzieli. Nasi redaktorzy odwiedzili m.in. parafie dekanatu św. Lamberta, by w czasie Mszy św., przed błogosławieństwem, mówić wiernym o historii i dniu obecnym "Niedzieli"oraz roli środków społecznego przekazu w ewangelizacji.

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Waleńczowie

Red. Margita Kotas wraz Edytą Lisowską odwiedziły parafię pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Waleńczowie, gdzie spotkały się z serdecznym przyjęciem proboszcza - ks. Mariana Kozłowskiego. Czas oczekiwania na Mszę św. pozwolił na rozmowę na temat problemów duszpasterskich, sukcesów i bolączek wspólnoty w Waleńczowie i stanu czytelnictwa prasy katolickiej w parafii. Podczas dwóch Mszy św. dopołudniowych red. Margita Kotas wskazując na długą i często dramatyczną historię Niedzieli, przybliżyła przemiany i osiągnięcia, jakie dokonały się w ostatnim 20-leciu istnienia pisma, m.in. przekształcenie go z tygodnika dla diecezji częstochowskiej w tygodnik ogólnopolski, jego obecność w Internecie i na pokładach samolotów oraz powołanie do życia własnego studia radiowego i telewizyjnego.

Korzystając z okazji, jaką jest przeżywany jubileusz 75-lecia Niedzieli, podziękowała za trzy pokolenia czytelników i za to, że pismo miało do kogo wracać po każdym okresie zawieszenia działalności, zachęcając jednocześnie do czytania tego wiernego nauce Kościoła tygodnika. W tym miejscu przybliżyła treści najnowszego numeru Niedzieli i zachęciła do zatrzymania się przy stoliczku z promocyjnymi materiałami pisma, jaki usytuowany był przy wyjściu z kościoła. Istotnym punktem wystąpienia było przybliżenie idei reaktywowanego Ruchu Przyjaciół Niedzieli i zachęcenie do wstąpienia w jego szeregi. Niestety, idea ta nie znalazła zbyt dużego oddźwięku, dużym wzięciem cieszyły się natomiast promocyjne egzemplarze Niedzieli Dzieciom, Mojego Pisma Tęcza, jubileuszowe pocztówki Niedzieli i firmowe krówki rozdawane wychodzącym z kościoła.

Parafia Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Małusach Wielkich

W kościele parafialnym w Małusach Wielkich redaktorzy Niedzieli gościli 3 czerwca. Podczas Mszy św. o godz. 9.00, po Ewangelii, wierni mogli wysłuchać wypowiedzi o 75-letniej historii Niedzieli, a także o dniu dzisiejszym tygodnika. Maria Banaszkiewicz przedstawiła bieżący numer, w którym było wiele ciekawych i ważnych tekstów, zachęcając do czytania i kupowania Niedzieli. Ks. kan. Stanisław Wolny - proboszcz parafii przyjął przedstawicielki redakcji bardzo serdecznie, a parafianie z uwagą wysłuchali informacji o naszym tygodniku, wydawnictwach Niedzieli i Ruchu Przyjaciół Niedzieli. Po Mszy św. p. Maria Góra rozdawała materiały promocyjne, zwłaszcza dzieciom, które chętnie przyjęły wydawnictwa przeznaczone specjalnie dla nich: Niedzielę Dzieciom oraz Moje Pismo Tęcza. Ponieważ parafia nie jest duża, więc i liczba rozprowadzanych egzemplarzy Niedzieli nie jest wysoka. Ale być może w Roku Niedzieli uda się zwiększyć prenumeratę dzięki dużemu zaangażowaniu Księdza Proboszcza i gorliwości aktywnych parafian.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Radomsku

Anna Cichobłazińska i Joanna Dera odwiedziły w niedzielę 10 czerwca dwie radomszczańskie parafie: Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa i Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.

W niewielkim, zadbanym, przytulnym i pełnym uroku kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przy ul. Przedborskiej wierni z uwagą wysłuchali wystąpienia redaktora Niedzieli. Proboszcz parafii- ks. Tadeusz Chyła - budowniczy kościoła serdecznie przywitał naszą redakcję, dziękując za pamięć o najmłodszych czytelnikach Niedzieli, dla których redakcja przygotowała promocyjne egzemplarze Mojego Pisma Tęcza i "niedzielne"krówki. Po wystąpieniu redaktora Ksiądz Proboszcz sam zachęcał swoich parafian do czytania Niedzieli i korzystania na co dzień z treści w niej zawartych w wychowaniu dzieci i młodzieży w rodzinie i szkole. Naszą uwagę zwróciła duża tablica wmurowana w ścianę kościoła, upamiętniająca postać bp. Stefana Bareły, który w okresie gimnazjalnym mieszkał na terenie obecnej parafii, a w czasie drugiej wojny światowej i po wojnie utrzymywał ścisłe związki z niepodległościowymi organizacjami Podziemnego Państwa Polskiego, aktywnie działającymi w regionie radomszczańskim.

Reklama

Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Radomsku

Nastepną parafią, do której udali się redaktorzy Niedzieli, była parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Radomsku-Bartodziejach. Proboszczem parafii jest ks. kan. Jan Nowicki - ojciec duchowny dekanatu. Pa-

0rafia w ubiegłym roku przeżywała uroczystość konsekracji kościoła - wotum Roku Jubileuszowego, jeszcze dziś zauważana jest atmosfera tamtych chwil, podkreślona w tym dniu szczególnym wystrojem świątyni przygotowanym na uroczystość rocznicy Pierwszej Komunii Świętej. Wystąpienie redaktora Niedzieli współbrzmiało z treściami kazania wygłoszonego przez Księdza Proboszcza, który mówił m.in. o wpływie mediów na świadomość współczesnego człowieka i swoistym miejscu "sakralnym", jakie zajmuje w każdej rodzinie odbiornik telewizyjny. Uwaga, z jaką wierni wysłuchali redaktora, oraz rozmowy po Mszy św. świadczą o tym, że wierni znają i czytają Niedzielę. Sami również mają propozycję tematów, które w jeszcze większym stopniu winny być uwzględniane na naszych łamach. Propozycje te dotyczyły przede wszystkim problematyki wychowania dzieci i młodzieży dorastającej w medialnej rzeczywistości, która staje się konkurencyjna dla modelu wychowania proponowanego w rodzinie.

Parafia św. Lambertaw Radomsku

Po Mszy św. wierni wysłuchali krótkiej prelekcji ks. Romana Rataja o roli i znaczeniu Niedzieli w życiu narodu, rodziny i każdego człowieka. Jednocześnie ukazywał sam tygodnik oraz książki i zeszyty wydawnictwa Biblioteka Niedzieli jako pomoc we wzrastaniu w wierze i organizowaniu się wokół dobra. Wierni przyjęli ze zrozumieniem słowa o potrzebie czytelnictwa prasy katolickiej, w tym szczególnie tygodnika, który jest tworzony właśnie w naszej archidiecezji. Proboszcz - ks. prał. Marian Jezierski wraz z wikariuszami przyjął pracowników redakcji bardzo serdecznie i gościnnie. Ks. Roman zaproponował wiernym nowy sposób rozprowadzania Niedzieli poprzez zaangażowanie wspólnot działających w parafii do roznoszenia tygodnika do domów stałych czytelników, aby w ten sposób lepiej przygotowali się do przeżywania niedzieli - Dnia Pańskiego.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Niedzieli, gdzie wierni parafii św. Lamberta chętnie kupowali książki. Korzystając z okazji, ks. Roman wraz z pracownikami Niedzieli Jadwigą Jasińską i Konradem Woszczykiem podziękowali Duszpasterzom za coniedzielne omawianie bieżącego numeru Niedzieli, zachęcając tym samym do czytania naszego tygodnika.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Andrzej Bobola – Patron na trudne czasy

2024-05-09 10:11

[ TEMATY ]

święty

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Św. Andrzej Bobola to patron na trudne czasy, a teraz niestety przeżywamy trudne czasy - powiedział w rozmowie z KAI o. Waldemar Borzyszkowski - kustosz i proboszcz Narodowego Sanktuarium św. Andrzej Boboli, gdzie 16 maja odbędzie się Msza św. odpustowa z okazji uroczystości św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Anna Rasińska (KAI): Za tydzień, 16 maja, w Ojca parafii odbędzie się uroczystość św. Andrzeja Boboli-Patrona Polski. W których momentach najnowszej historii naszego kraju szczególnie widać jego wstawiennictwo?

CZYTAJ DALEJ

Od wieków chodzi o świadectwo wiary

2024-05-08 20:16

ks. Łukasz Romańczuk

Arcybiskup Józef Kupny głosi homilię

Arcybiskup Józef Kupny głosi homilię

Uroczystość świętego Stanisława, biskupa i męczennika była okazją do świętowania w parafii św. Stanisława, Doroty i Wacława we Wrocławiu. Tego dnia młodzież z tej parafii oraz św. Mikołaja przyjęła sakrament Bierzmowania z rąk abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego.

W homilii abp Kupny nawiązał do czasów apostolskich i faktu, że Apostołowie poszli na różne krańce świata i nieśli Ewangelię, choć nie było to takie oczywiste i wymagało wysiłku. Działali oni mocą Ducha Świętego. - W tamtych czasach ludzie świetnie się komunikowali. Używano języka greckiego [koine], było też bezpiecznie na szlakach i inne warunki podawano, jako argumenty za tym, że Ewangelia dotarła tak daleko. Oczywiście, te warunki były dogodne, ale dlaczego nie korzystały z nich innowiercy czy sekty? Po Zesłaniu Ducha Świętego, napełnieni Jego mocą i światłem Apostołowie poszli głosić. A nie było to łatwe, bo stawiano ich przed sądem, bo burzyli porządek, który wskazywał na bożków pogańskich - wskazał arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek m.in. o obowiązku towarzyszenia uchodźcom i migrantom

2024-05-09 13:44

[ TEMATY ]

KEP

migracja

Episkopat News

Praktyczne formy wypełniania chrześcijańskiego obowiązku towarzyszenia uchodźcom i migrantom w Polsce były głównym tematem obrad Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, która spotkała się 8 maja w Warszawie.

„Zjawisk związanych z migracjami, również przymusowymi, nie można już traktować jako przejściowych anomalii, lecz trzeba postrzegać jako jedne z kluczowych wyzwań współczesności. Dla chrześcijan oznacza to przynaglenie do podejmowania konkretnych działań wspierających przybyszów i budowania w swoich środowiskach potrzebnej kultury spotkania. Jej wyrazem jest także aktywny sprzeciw wobec wszelkich działań, mających na celu wykorzystywanie cudzoziemców oraz ich krzywdzące stygmatyzowanie” - czytamy w komunikacie po spotkaniu Rady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję