Reklama

List pasterski Biskupa Rzeszowskiego z okazji przygotowań do koronacji Matki Bożej Królowej Rodzin w Ropczycach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Bracia Kapłani Umiłowani Diecezjanie - Bracia i Siostry

Teksty liturgiczne dzisiejszej niedzieli wzywają nas do wdzięczności za okazane nam miłosierdzie Boże. Bóg odpuszcza grzechy, jeśli widzi skruchę serca. Miłosierdzie Boże objawiło się najpełniej w tym, że Jezus Chrystus oddał za nas życie w męce i śmierci krzyżowej. Wdzięczność Bogu za łaskę zobowiązuje nas do tym większej wierności przykazaniom Bożym, Ewangelii i Kościołowi Świętemu.

Kilka dni temu w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa śpiewaliśmy "Twoja cześć chwała, nasz wieczny Panie, po wieczne czasy niech nie ustanie". Przeżywając oktawę tej pięknej uroczystości, trwajmy w dziękczynieniu i uwielbieniu Boga, naszego Ojca.

W programie na nowe tysiąclecie Ojciec Święty wzywa, byśmy starali się o świętość i w tym celu poleca nam kontemplację Oblicza Chrystusa, ożywienie ducha modlitwy, głębokie przeżywanie niedzielnej Eucharystii i korzystanie z wiarą z sakramentu pokuty.

1. Kończący się rok szkolny, który przeżywaliśmy na przełomie tysiącleci, skłania nas do dziękczynienia Bogu oraz do rozrachunku, jaki był ten czas, dany nam przez Boga, wykorzystany przez każdego z nas.

Św. Paweł Apostoł przypomina: wdzięcznymi bądźcie! Dziękujmy za błogosławieństwo udzielane dzieciom, młodzieży, nauczycielom i katechetom. Wdzięczni jesteśmy Bogu, za to że żyjemy w czasach, w których rodzina, Kościół i szkoła prowadzą razem kształcenie i wychowanie. Wszyscy dostrzegamy, jak ogromnie dużo zależy od dobrej współpracy rodziców, nauczycieli, katechetów w kształtowaniu umysłów i serc dzieci i młodzieży. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim nauczycielom naszej diecezji, także akademickim, katechetom i wychowawcom za trud, poświęcenie i wielką troskę o wychowanie i kształcenie młodego pokolenia w duchu katolickim i polskim. Jesteśmy wdzięczni za współpracę, również podczas wakacji, kiedy wielu nauczycieli społecznie pomaga w prowadzeniu grup kolonijnych, współpracując z Caritas, z harcerstwem, czy z innymi jeszcze ruchami i świadczą miłość wobec dzieci ubogich.

Dostrzegamy w naszej diecezji bardzo wielu nauczycieli z wielkim oddaniem i pięknie współpracujących w dziele troski o najuboższych.

2. Dzisiaj również pragnę podzielić się z wami wszystkimi, Drodzy Bracia i Siostry, radosnym wydarzeniem, które za trzy miesiące będziemy przeżywać w całej diecezji. Jest to oczekiwana od wielu pokoleń mieszkańców Ropczyc i okolic koronacja łaskami słynącej figury Matki Bożej. Przygotowania trwają już od dawna, zarówno w dziedzinie duchowej jak i materialnej. Korony poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II podczas ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny. Miasto Ropczyce obok starodawnej świątyni gotyckiej szczyci się posiadaniem niewielkiej świątyni nad rzeką z łaskami słynącą figurą Matki Bożej, którą od 500 lat wierni darzą wielką czcią i miłością.

Kult Matki Bożej w Ropczycach pielęgnowali duszpasterze i wierni, a zwłaszcza młodzież licznych szkół. Ropczycka Madonna jest rzeźbą drewnianą o wysokości 60 cm. Jest to figurka gotycka o refleksach "Pięknych Madonn". Do Ropczyc sprowadził ją jeden z krakowskich mieszczan i umieścił w kapliczce wydrążonej w pniu drzewa. Tam wkrótce zasłynęła łaskami. Z tej racji czciciele pragnęli znaleźć godniejsze miejsce i w uroczystej procesji przenieśli ją do kościoła parafialnego. Z czasem dwukrotnie zmieniano miejsce pobytu Pani Ropczyckiej, aż wreszcie wybudowano jej nową świątynię, gdzie odbiera cześć do dziś. Figura przedstawia Maryję z Dzieciątkiem. Pełną dobroci i majestatu twarz o nieco przymkniętych oczach rozjaśnia delikatny uśmiech. W prawej ręce Maryja trzyma jabłko, zaś lewą podtrzymuje siedzące Dzieciątko. Maryja przyodziana jest w ciemnoniebieską szatę z czerwonym podbiciem.

Do wielkich czcicieli Matki Bożej Ropczyckiej należał ks. prał. Józef Cieśla, długoletni duszpasterz oraz ks. dr Jan Zwierz znakomity nauczyciel i społecznik. Obaj niezwykle zasłużeni dla Ropczyc i okolic. Wspomnę, że kiedy odwiedziłem ciężko chorego księdza Jana, zapytał mnie - czy będzie koronacja Figury? Odpowiedziałem mu, że wszystko na to wskazuje, a przygotowania są czynione. Usłyszałem odpowiedź: teraz mogę spokojnie umierać, bo spełni się moje pragnienie. Cieszę się, że wierni Ropczyc i dekanatu mogli także uczcić Matkę Bożą Ropczycką nawiedzającą ich parafie.

Uroczystej koronacji łaskami słynącej Figury dokonamy w niedzielę 16 września

br. Przez ten akt koronacji pragniemy oddać cześć i uwielbić Boga Wszechmogącego za wywyższenie Matki Bożej i wybranie Jej na Matkę Syna Bożego. Pragniemy uczcić Matkę Bożą jako najwspanialszy nasz wzór wiary w Boga i całkowitego oddania Chrystusowi Panu. Aktem koronacji chcemy spełnić oczekiwania mieszkańców Ropczyc i okolic, osób świeckich i duchownych, którzy pragną w ten sposób podziękować Matce Bożej za opiekę. W Kościele katolickim istnieje starodawny zwyczaj, zatwierdzony przez Stolicę Apostolską, zdobienia koronami obrazów i figur Matki Bożej, słynących ze czci wiernych i otaczanych szczególnym kultem w sanktuariach. Czyni się tak na znak największego szacunku i wdzięczności.

Cieszymy się, że w naszej diecezji w sanktuariach Matki Bożej w Tarnowcu, Dębowcu, Lipinkach, Chmielniku, w Rzeszowie u Ojców Bernardynów i Księży Saletynów oraz w katedrze są Obrazy albo Figury już przyozdobione koronami.

Matka Najświętsza jest dla nas chrześcijan i Polaków od wieków Królową, ale jest przede wszystkim naszą Matką. W roku obecnym, kiedy wspominamy oddanie Maryi przez sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, tym bardziej wzmacnia się nasza świadomość Macierzyńskiej Opieki nad każdym z nas. Kiedy czynimy przygotowania do przyjęcia Matki Bożej w Kopii Jasnogórskiego Obrazu, koronacja w Ropczycach będzie radosnym akcentem zbliżającej się peregrynacji.

Koronacja Matki Bożej Ropczyckiej będzie miała miejsce na stadionie w Ropczycach i połączona będzie z diecezjalnymi dożynkami.

Dziękczynne dożynki diecezjalne niech zgromadzą w Ropczycach rolników utrudzonych ciężką pracą na naszej ziemi ojczystej. Matka Boża zaprasza także ogrodników, sadowników, pracowników przemysłu żywnościowego i ludzi związanych z obsługą rolnictwa. Wszyscy w naszym regionie mamy powiązanie ze wsią i rolnictwem, więc czujmy się zaproszeni do Ropczyc na uroczystość Królowej Rodzin.

Opiece Matki Bożej polecamy trwający Synod w naszej diecezji, który początkuje swoją pracę, ale nade wszystko polecamy wszystkie rodziny, zwłaszcza te, w których bezrobocie, czy inne problemy utrudniają właściwy rozwój i wychowanie dzieci. Oby zbliżająca się uroczystość koronacji przyczyniła się do ożywienia w naszych rodzinach wzajemnego szacunku rodziców dla dzieci i dzieci dla rodziców, umocnienia ducha modlitwy rodzinnej i przeżywania w rodzinach szacunku dla niedzieli. Ze smutkiem bowiem musimy stwierdzić, że szacunek dla niedzieli w wielu rodzinach słabnie, czego przejawem są czynione przez rodziny zakupy i wywieranie presji na prowadzenie handlu w niedziele, a także wykonywanie prac domowych, które nie powinny być w tym dniu wykonywane.

Pisał przed laty Prymas Polski, kard. S. Wyszyński: Rodzina jest niejako pierwszą świątynią, gdzie dzieci dowiadują się o Bogu, jest pierwszą szkołą wychowania chrześcijańskiego. To, co ojciec i matka przekażą dziecku z prawd wiary, tak zapada w duszę, jest taka siłą i potęgą, że pozostaje niezatarte w sercu człowieka nieraz do końca życia, choćby przeszedł on przez całe okresy błędnych dróg. Rodzina musi się stać twierdzą wiary, gdzie uratuje się życie Boże w Jezusie Chrystusie, gdzie przekaże się prawdy wiary dzieciom i młodzieży, gdzie usłyszą o Bogu i Jego świętych prawach. W rodzinie musi być przechowywana wiara i chrześcijańska kultura Narodu, która tak boleśnie znika z życia publicznego: "Twierdzą nam będzie każdy próg, tak nam dopomóż Bóg".

Kochani Rodzice, pielęgnujmy szacunek dla niedzieli jako dnia świętego uczestnicząc we Mszy św. czytając prasę katolicką czy książki o tematyce religijnej, pielęgnując budowanie wspólnoty rodzinnej przez rozmowy i odwiedziny. Nikt na niedzieli się nie wzbogacił, dlatego w dobie tendencji obcych Polsce i katolicyzmowi, dokładajmy starań, by budować szacunek dla niedzieli jako dnia świętego.

3. Nadchodzą wakacje. Serdecznie życzę Drogim Braciom kapłanom, Drogim nauczycielom, wychowawcom oraz dzieciom i młodzieży dobrego wypoczynku. Wszystkim, którzy będą mogli korzystać z urlopów życzę Opieki Bożej, odzyskania zdrowia i nowych sił do pracy. Wyrażam radość, że dzieci z miast mogą udać się do swoich krewnych na wsi, by cieszyć się pięknem przyrody naszych wspaniałych okolic. Jestem świadom, że wiele dzieci nigdzie nie wyjeżdża na wakacje. Dlatego zwracam się do nauczycieli, harcerzy i innych grup młodzieżowych - pomóżmy tym dzieciom radośnie przeżyć wakacje przez organizowanie wspólnego wypoczynku. Odpoczywajmy po Bożemu, zawsze godnie i z szacunkiem dla innych ludzi. Szanujmy przyrodę, nie zanieczyszczając lasów i wód. Wszędzie nasz pobyt niech będzie naznaczony chrześcijańską kulturą, miłością Boga i Ojczystej ziemi. Na radosne przeżywanie wakacji i urlopów z serca błogosławię.

List Pasterski Biskupa Rzeszowskiego został odczytany w kościołach diecezji rzeszowskiej w niedzielę 17 czerwca br.

Ps. List pasterski Biskupa Rzeszowskiego proszę odczytać w niedzielę 17 czerwca br na każdej Mszy św. w kościołach i kaplicach naszej Diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

2024-04-15 14:16

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 10, 11-16.

Środa, 8 maja. Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski

CZYTAJ DALEJ

Twórca pierwszej reguły

Niedziela Ogólnopolska 19/2023, str. 20

[ TEMATY ]

Św. Pachomiusz Starszy

commons.wikimedia.org

Św. Pachomiusz Starszy

Św. Pachomiusz Starszy

Ojciec Pustyni, ojciec monastycyzmu.

Urodził się w Esneh, w Górnym Egipcie. Jego rodzice byli poganami. Kiedy miał 20 lat, został wzięty do wojska i musiał służyć w legionach rzymskich w pobliżu Teb. Z biegiem czasu zapoznał się jednak z nauką Chrystusa. Modlił się też do Boga chrześcijan, by go uwolnił od okrutnej służby. Po zwolnieniu ze służby wojskowej przyjął chrzest. Udał się na pustynię, gdzie podjął życie w surowej ascezie u św. Polemona. Potem w miejscowości Tabenna prowadził samotne życie, jednak zaczęli przyłączać się do niego uczniowie. Tak oto powstał duży klasztor. W następnych latach Pachomiusz założył jeszcze osiem podobnych monasterów. Po pewnym czasie zarząd nad klasztorem powierzył swojemu uczniowi św. Teodorowi, a sam przeniósł się do Phboou, skąd zarządzał wszystkimi klasztorami-eremami. Pachomiusz napisał pierwszą regułę zakonną, którą wprowadził zasady życia w klasztorach. Zobowiązywał mnichów do prowadzenia życia wspólnotowego i wykonywania prac ręcznych związanych z utrzymaniem zakonu. Każdy mnich mieszkał w oddzielnym szałasie, a zbierano się wspólnie jedynie na posiłek i pacierze. Reguła ta wywarła istotny wpływ na reguły zakonne w Europie, m.in. na regułę św. Benedykta. Regułę Pachomiusza św. Hieronim w 402 r. przełożył na język łaciński (Pachomiana latina). Koptyjski oryginał zachował się jedynie we fragmentach.

CZYTAJ DALEJ

Peregrynacja w Pątnowie

2024-05-09 16:17

[ TEMATY ]

peregrynacja

Pątnów

parafia św. Jana Apostoła i Ewangelisty

Maciej Orman/Niedziela

– Wyciśnij na naszych sercach znak miłości, abyśmy przez Ciebie i w Tobie odnaleźli wierność naszemu Bogu i bliskość z każdym człowiekiem. (...) Pomóż nam pokonywać przeszkody i być silniejszymi od tego, co nam zagraża – tymi słowami ks. Sławomir Kandziora, proboszcz parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pątnowie, 8 maja powitał Maryję w znaku obrazu jasnogórskiego.

– Wierzymy w Twoje przemożne orędownictwo u Boga. Miej w opiece nasze rodziny, na wzór Świętej Rodziny, którą Ty, Matko, tworzyłaś – modlili się przedstawiciele rodzin.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję