Reklama

Niedziela Łódzka

Pierwszy wywiad z nowym metropolitą krakowskim

Abp. Jędraszewski dla Radia Wnet: "Myślę, że za bardzo chce nam się wmawiać, że jesteśmy podzieleni"

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Myślę, że za bardzo chce nam się wmawiać, że jesteśmy podzieleni. Zwłaszcza gdy chodzi o system demokratyczny, to muszą być różne glosy, opinie i partie – powiedział nowy metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski w wywiadzie dla Radia Wnet.

Rozmowa z Radiem Wnet była pierwszym wywiadem radiowym udzielonym przez ks. abp Jędraszewskiego po ingresie.

Myślę, że za bardzo chce nam się wmawiać, że jesteśmy podzieleni. Zwłaszcza gdy chodzi o system demokratyczny, to muszą być różne glosy, opinie i partie. To należy do istoty tego systemu. Jest źle natomiast, jeśli w tym sporze traci się — z horyzontu patrzenia — dobro wspólne. Jeżeli poza dobrem wspólnym jest już potem tylko opozycja totalna dla samej istoty opozycji, a tu przecież chodzi o dobro rzeczpospolitej, to są sprawy, które muszą być święte dla wszystkich stron sporu politycznego w warunkach rzetelnie pracującej i funkcjonującej demokracji – przekonywał nowy metropolita krakowski.

Reklama

Abp. Jędraszewski tłumaczył jak ważne znaczenie w życiu człowieka mają wartości, które są fundamentem zgody. Zwrócił też uwagę na problem tzw. post-prawdy.

Myślę, że jednym z bardziej niebezpiecznych cieni dzisiejszego świata jest to, co się stało słowem ubiegłego roku, czyli post prawda. Nie liczy się prawda, a liczą się narracje i wykreowane emocje, które nie pozwalają na myślenie. To szalenie niebezpieczne – powiedział.

Arcybiskup mówił też o wyzwaniach jakie stoją na jego drodze.

To nie jest trema, to raczej poczucie wielkiej odpowiedzialności za to, co się dzieje w Kościele. Tutaj, niekiedy w sposób bardzo dramatyczny, splatają dzieje Kościoła, Polski – mówił arcybiskup.

2017-01-30 19:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wawelu odbyła się ceremonia nałożenia paliusza abp. M. Jędraszewskiemu

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

paliusz

Archidiecezja Krakowska/Flickr

W katedrze na Wawelu odbyła się dziś ceremonia nałożenia paliusza metropolicie krakowskiemu abp. Markowi Jędraszewskiemu. Uroczystego nałożenia paliusza zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, dokonał nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. - Nałożony na moje ramiona paliusz wzywa do wierności wobec tej krakowskiej ziemi. Każdego dnia swej posługi pasterz musi tej ziemi nadawać głębszy i większy sens niż tylko ten, który wypływa z niej samej – mówił abp Marek Jędraszewski.

W uroczystości w katedrze na Wawelu uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło, obecny był kard. Stanisław Dziwisz, przedstawiciele episkopatu Polski, biskupi, w tym abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, biskup bielsko – żywiecki Roman Pindel, biskup kielecki Jan Piotrowski, biskup krakowski Damian Muskus oraz biskup tarnowski Andrzej Jeż. Obecni byli także członkowie rządu i parlamentarzyści, władze Krakowa i Małopolski oraz licznie mieszkańcy Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 12:20

[ TEMATY ]

biskup

ks. Adam Fabiańczyk/diecezja.gliwice.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego i mianował biskupem tejże diecezji ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej – ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję