Reklama

Modlitwa o beatyfikacje

W intencji rychłej beatyfikacji sług Bożych - ks. Dominika Kaczyńskiego i ks. Tadeusza Burzyńskiego - modlono się podczas Mszy św. sprawowanej w sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej. Liturgia, której przewodniczył metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, miała miejsce we wtorek 30 marca br. Z Metropolitą Łódzkim przy ołtarzu stanęli łódzcy biskupi pomocniczy - bp Adam Lepa i bp Ireneusz Pękalski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W słowie powitania ks. inf. Bogdan Dziwosz - kustosz sanktuarium maryjnego przypomniał, że ks. Tadeusz Burzyński zginął w pierwszym dniu Powstania Warszawskiego, niosąc sakramentalną posługę konającym i rannym żołnierzom. Ks. Dominik Kaczyński został pozbawiony życia w obozie koncentracyjnym w Dachau. „Są to pierwsi kapłani spośród księży diecezji łódzkiej opromienieni sławą świętości życia i męczeńskiej śmierci, obdarzeni mianem sług Bożych” - podkreślił Ksiądz Infułat.
W homilii abp Władysław Ziółek rozważał tajemnicę błogosławionego życia i śmierci łódzkich kapłanów męczenników. „Oni całkowicie uwierzyli, że Ten, który ich obdarował łaską kapłaństwa jest Bogiem w Trójcy Świętej Jedynym. Byli całkowicie przekonani, iż nigdy nie pozostaną bez Jego opieki, jeśli tylko będą czynić to, co się Jemu podoba. Ci bowiem, którzy pełnią Jego wolę, dają największy wyraz miłości. (...) Ziemia naszego łódzkiego Kościoła została zroszona krwią świadków Chrystusa, niewahających się złożyć daru z siebie. (...) My wszyscy, księża, osoby konsekrowane, cały lud Boży naszej metropolii, musimy pamiętać, jak wiele kosztowała wiara otrzymana przez nas w dziedzictwie. Za wielką cenę zostaliśmy nabyci. Nie wolno nam o tym zapomnieć. Nie wolno nam również zapomnieć o tych, którzy naśladowali Chrystusa aż do męczeńskiej śmierci. Oni do nas wracają jako żołnierze wielkiej sprawy Bożej. W godzinie próby dochowali wierności swemu Mistrzowi. (...) Dzisiaj także wielu wyznawców Chrystusa, żyjących zgodnie z Ewangelią, staje się męczennikami Bożego Królestwa. Obok męczeństwa krwi istnieje męczeństwo codzienności, składające się z każdej chwili naszego życia, oznaczające jednak ciągle to samo - całkowity dar z siebie. W taki właśnie sposób ukazujemy współczesnemu światu, co to znaczy być chrześcijaninem!”. Tym przesłaniem Ksiądz Arcybiskup zamknął homiletyczne rozważanie.
W Liturgii uczestniczyli kapłani diecezjalni oraz zakonni, kapłani - członkowie Trybunału Beatyfikacyjnego i Komisji Historycznej, przełożeni, a także alumni Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne, rodziny obydwu sług Bożych oraz wierni z wielu łódzkich parafii. Na zakończenie pod przewodnictwem Pasterzy Kościoła łódzkiego całe zgromadzenie odmówiło cząstkę Różańca św.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna przed Wniebowzięciem NMP

[ TEMATY ]

nowenna

Wniebowzięcie NMP

Adobe Stock

6 sierpnia rozpoczynamy dziewięciodniową nowennę, która przygotuje nas do Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

„O Matko niech pieśń moja dziś ku Tobie płynie,
CZYTAJ DALEJ

„A to Polska właśnie” – weszła jedna z największych pieszych pielgrzymek - krakowska

2026-08-11 18:46

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Agata Kowalska

- Na pielgrzymce zachwyca mnie dobro ludzi – mówi 14-letnia Emilka, która trzynasty raz uczestniczyła w pielgrzymce krakowskiej. - Liczny udział w pielgrzymce rodzin z dziećmi i młodzieży cieszy - podkreślali przewodnicy wspólnot. Na Jasną Górę dotarła 46. Piesza Pielgrzymka Krakowska, a w niej 5,7 tys. pątników, wśród nich metropolita krakowski kard. Grzegorz Ryś. „Sercem” pielgrzymiej modlitwy jest intencja za Ojca Świętego Leona XIV, Kościół i Ojczyznę oraz II Synod Duszpasterski Archidiecezji Krakowskiej.

Kowalska Agata
CZYTAJ DALEJ

Abp Jacques Mourad: Syria stała się państwem islamskim

2026-08-11 18:34

[ TEMATY ]

Syria

Karol Porwich/Niedziela

W czasie czternastu lat wojny domowej liczba chrześcijan w Syrii spadła do minimum: z dwóch milionów do trzystu tysięcy. „Mniejszości religijne są na celowniku, a będący u władzy uważają, że jedyną prawdziwą wiarą jest islam” - wskazuje abp Jacques Mourad. Syryjsko-katolicki arcybiskup Homs podkreśla, że różnorodność społeczeństwa, w tym ta religijna, nie ma żadnej wartości dla nowego rządu.

Abp Mourad jest najbardziej znanym na świecie syryjskim kapłanem po tym, jak w 2015 roku został porwany przez fundamentalistów z tzw. Państwa Islamskiego. Przez pięć miesięcy niewoli był przez nich zastraszany, by wyrzekł się wiary. W uciecze pomogli mu zaprzyjaźnieni muzułmanie, którzy uratowali dziesiątki innych zakładników będących w rękach islamistów. Arcybiskup Homs jeździ po świecie, by dawać świadectwo dramatycznej sytuacji chrześcijan w Syrii i zbierać środki pomocowe na projekty mogące pomóc wyznawcom Chrystusa pozostać w tym bliskowschodnim kraju.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję