Reklama

Polska

W Rzymie obradowała Rada Administracyjna Fundacji Jana Pawła II

W tym roku minie już 36 lat od momentu, kiedy Jan Paweł II powołał do życia w Watykanie Fundację noszącą jego imię. Papież, z myślą o przyszłości, pragnął aby ta organizacja kościelna promowała różnorodne inicjatywy o charakterze edukacyjnym, naukowym, kulturalnym, religijnym oraz charytatywnym związane z jego pontyfikatem. Fundacja od samego początku istnienia zajęła się dokumentacją i rozpowszechnianiem wielkiego magisterium i dziedzictwa Jana Pawła II, czemu służy przede wszystkim fundacyjny Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu. Przechowywane są tutaj dokumenty dotyczące pontyfikatu, a sercem Ośrodka jest biblioteka z ponad 30 tys. książkami oraz Muzeum, w którym zgromadzono dary otrzymywane przez Papieża.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Włodzimierz Rędzioch

Było wolą Jana Pawła II, aby Fundacja wnosiła wkład w rozwój intelektualnych elit Europy Wschodniej, przyznając stypendia dla studentów z byłego bloku komunistycznego studiujących na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Papieskim Uniwersytecie im. Jana Pawła II w Krakowie.

Reklama

Zgodnie ze statutami, Fundacją kieruje Arcybiskup Matropolita Krakowa, a funkcję przewodniczącego Rady Administracyjnej pełni ks. kard. Stanisław Ryłko. Dlatego w tym roku na coroczne zebranie Rady, które miało miejsce w dniach 2-3 marca w Rzymie w Domu Polskim przy via Cassia, przybył nowy arcybiskp krakowski, Marek Jędraszewski. W obradach uczestniczyli pozostali członkowie Rady: abp Józef Kowalczyk, Prymas senior, ks. prał. Stanisław Budyń, rektor polskiej Misji Katolickiej w Niemczech, Ewa Bednarkiewicz, Wojciech Halarewicz, Ryszard Krzyżanowski, Henryk Rogowski, Stefan Władysiuk, ks. prał. Paweł Ptasznik z watykańskiego Sekretariatu Stanu, sekretarz Fundacji, oraz odpowiedzialny za sekretariat administracyjny o. dr Krzysztof Wieliczko OSPPE, ks. dr Andrzej Dobrzyński, dyrektor Ośrodka Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II, ks Mieczysław Niepsuj, dyrektor Domu Polskiego w Rzymie i ks. Jan Strzałka, dyrektor Domu Fundacji w Lublinie.

W pierwszym dniu obrad dokonano podsumowania zeszłorocznej działalności Fundacji, a rok 2016 był bogaty w wydarzenia, zarówno w samym Rzymie, jak i na całym świecie gdzie, działają Koła Przyjaciół Fundacji. Był to również czas obchodów 35-lecia istnienia Fundacji Jana Pawła II – główne uroczystości miały miejsce w Rzymie w dniach 22-24 października a ich punktem kulminacyjnym było spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Drugi dzień zebrania rozpoczął się uroczystą Mszą św. przy ołtarzu św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej - przewodniczył jej ks. abp Marek Jędraszewski a koncelebrował kard. Stanisław Ryłko, abp Jozef Kowalczyk i kilkunastu kapłanów związanych z Fundacją. Natomiast w czasie obrad w Domu Polskim dyskutowano nad przyszłością Fundacji i konkretnymi inicjatywami na bieżący rok.

2017-03-03 21:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: nasz skarb to Boże dziecięctwo

- Patrzymy z ufnością w przyszłość, czeka na nas Chrystus, dzięki któremu będziemy przemienieni. Nasz skarb to Boże dziecięctwo - powiedział abp Marek Jędraszewski. W uroczystość Wszystkich Świętych metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

W wygłoszonej homilii biskup zwrócił uwagę, że współcześni ludzie często żyją tak, jakby Boga nie było. - Nie dziwmy się, że ludzie którzy tak żyją, stawiają sobie pytania o siebie, swoją godność, swoje człowieczeństwo i nie znajdują odpowiedzi. Stąd u wielu z nich poczucie rozpaczy, a u innych bezsensu - stwierdził.

CZYTAJ DALEJ

Kraska: 15 tys. osób w Polsce otrzymało trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19

2021-09-23 19:55

[ TEMATY ]

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce jest ok. 15 tys. osób zaszczepionych trzecią dawką przeciwko COVID-19 – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że widać duże zainteresowanie jej przyjęciem.

Wiceszef MZ Waldemar Kraska pytany był w TVP Info o to, czy skierowania dla określonych grup, które będą mogły przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, już są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.

CZYTAJ DALEJ

Wiceszef MSZ: rozmowy z Czechami w sprawie Turowa będą kontynuowane

2021-09-24 16:46

[ TEMATY ]

Czechy

rozmowa

Turów

PAP

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział po zakończonej w piątek w Pradze rundzie rokowań z Czechami w sprawie kopalni Turów, że osiągnięto pewien postęp. Czeski minister środowiska Richard Brabec zapowiedział, że w poniedziałek spotka się z polskim ministrem klimatu Michałem Kurtyką.

Wiceminister spraw zagranicznych był jedną z osób, które w piątek w czeskiej Pradze prowadziły rozmowy nt. kryzysu, jaki powstał wokół funkcjonowania kopalni węgla brunatnego Turów. W przyszłym tygodniu rokowania będą prowadzone także na poziomie eksperckim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję