Reklama

Niedziela Małopolska

Abp Jędraszewski: Bóg kocha, bo przebacza

W piątek wieczorem w Krakowie rozpoczęła się inicjatywa "24 godziny dla Pana". "Bóg kocha, bo przebacza. Bo przygarnia do siebie na powrót i daje poczucie szczęścia dziecięctwa Bożego" - mówił abp Marek Jędraszewski, przewodniczący Mszy św. w kościele NMP z Lourdes, który tego dnia był także kolejnym przystankiem w ramach pielgrzymowania po kościołach stacyjnych archidiecezji krakowskiej.

[ TEMATY ]

Kraków

abp Marek Jędraszewski

kościoły stacyjne

Marian Sztajner/Niedziela

Metropolita krakowski nawiązał do postaci św. Wawrzyńca, gdyż w ramach wędrówki po kościołach stacyjnych Rzymianie w piątek III tygodnia Wielkiego Postu gromadzą się właśnie w kościele poświęconym temu świętemu. Jak wskazał to jeden z bardziej znanych świętych w Rzymie, który w III wieku zyskał wielkie uznanie papieża Sykstusa II i w jego imieniu prowadził pieczę nad administracją dóbr kościelnych.

Przypomniał, że zarówno Sykstus II, jak i św. Wawrzyniec zostali skazani na śmierć męczeńską za wyznawanie wiary chrześcijańskiej. "Do końca pozostał nieugięty, do końca łączył swoje cierpienia z cierpieniami Chrystusa dla dobra Jego mistycznego ciała, którym jest Kościół. I do końca myślał z wielką miłością nie tylko o Bogu, dla którego oddawał swoje życie, ale także o swoim umiłowanym papieżu Sykstusie II" - opisał świętego hierarcha.

Reklama

Zachęcił do tego, by z pokorą prosić męczennika o "wyzwolenie z żaru pokusy i brzemienia winy" oraz o wzmocnienie wiary. "Św. Wawrzyniec staje się patronem tego, co dzisiaj chcemy przeżywać w tym kościele. '24 godzin dla Pana' - czasu modlitwy, pokuty i nawrócenia. Modlimy się o to dla wszystkich, którzy miłosierdzia Bożego potrzebują, zwłaszcza za tych, którzy w sposób szczególny tego miłosierdzia i z jednej strony pragną dostąpić, a z drugiej dostąpić powinni" - powiedział.

Następnie arcybiskup przywołał fragment z Księgi Ozeasza o Bożych drogach, na których potykają się grzesznicy. "Potrzebne są nam drogi, które wiodą prosto do Najwyższego. Chcemy opuścić drogi grzeszników, które są kręte i częstokroć prowadzą na manowce" - mówił.

Metropolita krakowski zapewnił, że Bóg zawsze znajduje litość dla człowieka chcącego powrócić do pierwotnej miłości i możliwe jest odkrycie w biciu ludzkiego serca - rytmu Bożej miłości. "Stanie się to wtedy, kiedy pełni pokory zawołamy: 'Zgrzeszyłem przeciwko Tobie Boże. Pomóż, ulecz, przygarnij do siebie, daj szczęście być Twoim dzieckiem'" - powiedział na zakończenie abp Jędraszewski.

W Krakowie inicjatywa "24 godziny dla Pana", w ramach której przez całą dobę wierni będą mogli skorzystać z sakramentu pokuty oraz włączyć się w różnego rodzaju czuwania modlitewne, będzie prowadzona w parafii św. Brata Alberta, bazylice oo. franciszkanów, parafii Matki Bożej Różańcowej, kościele Najświętszej Maryi Panny z Lourdes oraz kościele św. Wojciecha. Szczegółowy plan wydarzenia dostępny jest pod adresem www.24hdlapana.pl.

2017-03-25 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościoły stacyjne w Archidiecezji Częstochowskiej

Kościoły stacyjne miasta Częstochowy to nowa inicjatywa duszpasterska Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego Wacława Depo, która nawiązuje do tradycji Kościoła rzymskiego, zrodzonej w IV-V w. Zwyczaj stacji wielkopostnych, celebrowanych każdego dnia w innej świątyni miasta, kultywowany jest dzisiaj nie tylko w Rzymie, ale również w wielu miastach Polski jak np. w Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Lublinie.

Zgodnie z ideą kościołów stacyjnych, kolejne świątynie w mieście stają się „stacją” jednego dnia Wielkiego Postu, do którego to kościoła pielgrzymują wierni całego miasta. Każdego dnia w wyznaczonym kościele stacyjnym obowiązuje ten sam program.

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję