Reklama

Wiara

Hiszpania: dziś w Oviedo beatyfikacja ks. Ludwika Antoniego Ormièresa

Dziś w Oviedo w Hiszpanii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato ogłosi błogosławionym ks. Ludwika Antoniego Ormièresa – francuskiego kapłana, założyciela żeńskiego Zgromadzenia Sióstr od Anioła Stróża. Żył on w XIX wieku a całe swoje życie spędził w południowej Francji i północnej Hiszpanii.

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Ludwik Antoni (Luis Antonio) Ormières urodził się 14 lipca 1809 w miasteczku Quillán w Pirenejach Francuskich w bardzo religijnej rodzinie w czasach mocno jeszcze naznaczonych rewolucją z lat 1789-93. Pierwsze nauki pobierał w domu rodzinnym, w którym panowała wzajemna miłość i życzliwość, a zarazem poczucie obowiązkowości i pracowitość. Od najmłodszych lat odznaczał się głęboką wiarą i bogatym życiem duchowym. Wcześnie też zrodziło się w nim powołanie kapłańskie i w wieku 17 lat wstąpił do seminarium duchownego w Carcassonne i po jego ukończeniu przyjął 21 grudnia 1833 święcenia kapłańskie.

Swoje powołanie budował na modlitwie, studiach teologicznych i na uwadze, jaką poświęcał dzieciom opuszczonym w Carcassonne i okolicach. Wtedy też postanowił poświęcić całe swoje życie w służbie Kościołowi ubogiemu, uczestniczącemu w życiu społecznym i wielkodusznemu. Cechująca go prostota ewangeliczna w połączeniu z pozostałymi cechami osobistymi i wiarą doprowadziła go powołania do życia 3 grudnia 1839 nowego żeńskiego zgromadzenia zakonnego, zajmującego się pracą oświatową i wychowawczą.

Żył w wielkiej pokorze, ubóstwie i bezgranicznym zaufaniu woli Bożej. Umiał poświęcać się zarówno dla wielkich rzeczy, jak i małych, służąc ludziom opuszczonym, a także dotkniętym częstymi w tamtych czasach epidemiami.

Szczególnie uprzywilejowanym miejscem jego posługi była szkoła, w której pragnął pomagać wszystkim potrzebującym. Z myślą o nich i o zadaniach, jakie go czekały, 3 grudnia 1839 rozpoczął swą drogę wiodącą go do założenia zgromadzenia zakonnego. Przy pomocy matki od św. Paschalisa (Juliany Lavrilioux; 1809-75) ze zgromadzenia sióstr nauki chrześcijańskiej z Saint-Gildas-de-Bois otworzył wówczas w swym miasteczku rodzinnym małą szkołę, która stała się zalążkiem Zgromadzenia Sióstr od Anioła Stróża.

Nazwa miała podkreślać kilka istotnych charyzmatów nowej wspólnoty zakonnej – opiekę i czuwanie, w duchu prostoty ewangelicznej, nad najuboższymi, słabymi, bez jakiegokolwiek wywyższania się nad innych oraz pracę, rozjaśnianą i kierowaną przez wartości chrześcijańskie. Za szczególny rys sióstr założyciel uznał oparcie ich duchowości na Biblii oraz całkowite zaufanie Opatrzności Bożej. Powtarzał członkiniom swego zgromadzenia o tym, że Bóg jest osamotniony w obliczu wszystkich swych stworzeń, dodając przy tym, że im więcej zaufania Mu okazuje, tym bardziej „zobowiązujemy” Go do chronienia nas i do pomagania nam.

Reklama

Chociaż wiele zdołał osiągnąć w życiu, to jednak nie wszystkie swe pragnienia udało mu się spełnić. Jednym z takich wielkich niespełnionych marzeń był wyjazd na misje do Ameryki lub Afryki. Pragnął udać się tam, aby móc się zajmować nauczaniem i wychowaniem ubogich dzieci w każdym zakątku ziemi, gdyż – jak mawiał – „misja anioła stróża” nie ma granic.

Od 1883 r. do końca życia mieszkał i pracował w mieście Gijón w północno-zachodniej Hiszpanii, gdzie szybko zyskał sławę „świętego”. Tam też zmarł 16 stycznia 1890 roku.

2017-04-22 09:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Osace beatyfikacja „samuraja Chrystusa”

[ TEMATY ]

beatyfikacja

ChurchMilitant.com

Dzisiaj w hali Osakajo-Ho-ru w Osace prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato w imieniu papieża ogłosi błogosławionym japońskiego arystokratę Justusa Ukona Takayamę, żyjącego na przełomie XVI i XVII wieków. Ze względu na swe wysokie pochodzenie społeczne, a zarazem głębokie przeżywanie wiary, którą przyjął w dzieciństwie, bywa nazywany „samurajem Chrystusa” i jest jedną z największych postaci Kościoła w Kraju Kwitnącej Wiśni w całych jego ponad 450-letnich dziejach, a zwłaszcza okresu prześladowań.

Takayama Ukon urodził się w 1552 w prefekturze Osaka w południowej części największej japońskiej wyspy Honsiu w rodzinie tzw. daimyo, czyli panów feudalnych, na zamku Sawa w prowincji Yamato. Gdy miał 12 lat, wraz ze swym ojcem Takayama Tomoteru (zwanym także Zusho; 1531-96) przyjął chrzest z rąk portugalskiego jezuity o. Kaspera di Lella, otrzymując imię Justo (Justus). Wcześniej młody Ukon jako przyszły samuraj zdążył poznać Bushido, czyli kodeks postępowania rycerzy japońskich.

CZYTAJ DALEJ

Św. Agata

Niedziela Ogólnopolska 6/2006, str. 16

„IcoonAgatha” autorstwa Bergognone (1481-1522) - Transferred from nl.wikipedia(Original text 

Agata urodziła się w Palermo (Panormus) na Sycylii w bogatej, wysoko postawionej rodzinie. Wyróżniała się nadzwyczajną urodą.

Kwintinianus - starosta Sycylii zabiegał o jej rękę, mając na względzie nie tylko jej urodę, ale też majątek. Kiedy Agata dowiedziała się o tym, uciekła i ukrywała się. Kwintinianus wyznaczył nagrodę za jej odnalezienie, wskutek czego zdradzono miejsce jej ukrycia. Ponieważ Agata postanowiła swoje życie poświęcić Bogu, odrzuciła oświadczyny Kwintinianusa. Ten domyślił się, że ma to związek z wiarą Agaty i postanowił nakłonić ją do porzucenia chrześcijaństwa. W tym celu oddano Agatę pod opiekę Afrodyzji - kobiety rozpustnej, która próbowała Agatę nakłonić do uciech cielesnych i porzucenia wiary. Afrodyzja nie zdziałała niczego i po trzydziestu dniach Agatę odesłano z powrotem Kwintinianusowi, który widząc, że nic nie wskóra, postawił Agatę przed sobą jako przed sędzią i kazał jej wyrzec się wiary. W tamtym czasie obowiązywał wymierzony w chrześcijan dekret cesarza Decjusza (249-251). Kiedy Agata nie wyrzekła się wiary, poddano ją torturom: szarpano jej ciało hakami i przypalano rany. Agata mimo to nie ugięła się, w związku z czym Kwintinianus kazał liktorowi (katu) obciąć jej piersi. Okaleczoną Agatę odprowadzono do więzienia i spodziewano się jej rychłej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na 100 lecie obecności Heleny Kowalskiej w Łodzi: twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym

2023-02-05 18:53

[ TEMATY ]

św. s. Faustyna Kowalska

Archidiecezje Łódzka/ks. Paweł Kłys

- Panu Bogu się nie podoba to, w jaki sposób pościmy. Panu Bogu nie podoba się to, w jaki sposób jesteśmy pobożni. Ani przez taki post, ani przez taką pobożność nie jesteśmy światłem, nie dajemy światła, ale mówi Izajasz – twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym, bo podzieliłeś chleb z głodnym, do domu wprowadziłeś tułacza, kiedy dałeś nagiemu ubranie i nie odwróciłeś oczu od tych, którzy wyciągali rękę do ciebie – mówił abp Ryś w domu św. Faustyny w Łodzi.

Mszą świętą pod przewodnictwem metropolity łódzkiego celebrowaną w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łodzi przy ul. Krośnieńskiej 9, gdzie przed 100-laty mieszkała Helena Kowalska, zakończyły się obchody 100-lecia obecności Apostołki Miłosierdzia w Łodzi. Helena Kowalska mieszkała w Łodzi od września 1922 roku do lutego 1923.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję