Reklama

Franciszek

Papież do Akcji Katolickiej na świecie: działajcie wśród ludzi, przyjmujcie odrzuconych

Chcę widzieć Akcję Katolicką działającą wśród ludzi z ich problemami, otwartą na przyjmowanie tych „z drugiego rzędu” – powiedział Franciszek do uczestników II Międzynarodowego Kongresu Akcji Katolickiej. Odbywa się on 27 kwietnia w Auli Synodu Biskupów w Watykanie, a swe przemówienie papież skierował w formie przesłania wideo w języku hiszpańskim z licznymi improwizowanymi dodatkami do przygotowanego wcześniej tekstu.

[ TEMATY ]

papież

Akcja Katolicka

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nawiązując do hasła obecnego spotkania: „Akcja Katolicka w misji ze wszystkimi i dla wszystkich” papież przypomniał, że historycznie misją tego stowarzyszenia było kształtowanie świeckich tak, aby poczuwali się do odpowiedzialności w świecie. Dziś zadaniem Akcji jest formacja uczniów misyjnych – podkreślił mówca i podziękował tym wszystkim, którzy przyjęli jego adhortację „Evangelii gaudium” jako swój dokument przewodni.

„Charyzmat Akcji Katolickiej jest charyzmatem samego Kościoła wcielonego głęboko w «tu i teraz» każdego Kościoła diecezjalnego” – mówił dalej Ojciec Święty. W tym kontekście przywołał cztery historyczne „nogi”, na których w ciągu minionych dziesięcioleci opierało się stowarzyszenie: modlitwa, formacja, poświęcenie i apostolat. Dziś ten ostatni składnik powinien być cechą wyróżniającą i jest pierwszą „nogą” Akcji – zauważył Franciszek, zaraz jednak dodał, że apostolat misyjny potrzebuje modlitwy, formacji i poświęcenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do powyższych czterech rzeczowników Ojciec Święty dodał trzy istotne, jego zdaniem, czasowniki: formować, modlić się i uświęcać się. W formowaniu się odbywa się "proces wzrastania w wierze" po to, aby "ożywiać szczęśliwą przyjaźń z Jezusem”, modlitwa jest „świętym uzewnętrznianiem się, które otwiera serce na potrzeby ludu, na jego cierpienia i radości” i wreszcie „uświęcanie się, ale nie po to, aby czuć się bardziej oczyszczonym, ale aby czynić dobro innym”.

Papież zaznaczył następnie, że misja nie jest jednym z wielu zadań Akcji Katolickiej, ale „jest zadaniem”. Wyjaśnił, że „jeśli misja nie jest siłą wyróżniającą [Akcji], wówczas wyradza się istota stowarzyszenia i ginie jego racja bytu”. Żywotne znaczenie ma stała aktualizacja zaangażowania na rzecz ewangelizacji i docierania „do wszystkich peryferii egzystencjalnych” oraz przemyślenie na nowo planów formacyjnych, form apostolstwa i modlitwy, aby być „misjonarzami w samej swej istocie, a nie przy okazji”.

Reklama

Mówca wezwał swych słuchaczy do porzucenia starych kryteriów, stosowanych tylko dlatego, że „tak zawsze robiono”. Dodał, że Akcja „musi podjąć misję Kościoła w całej jej pełni, w poczuciu wielkodusznej przynależności do Kościoła diecezjalnego, począwszy od parafii”. Płynie stąd nacisk na konkretność działania: Akcja Katolicka musi uznać za „własne duszpasterstwo każdego Kościoła diecezjalnego w swym konkretnym zaangażowaniu już na szczeblu parafialnym”.

„Musicie wcielać się konkretnie [w życie Kościoła]”, ale nie tak jak „te grupy tak bardzo uniwersalne, że nie mają zakorzenienia w żadnym miejscu, które nikomu nie odpowiadają i szukają tego, co najbardziej im się podoba w danym miejscu” – przestrzegł papież. Zwrócił uwagę, że jedynym kryterium jest konkretność tak, jak w Credo „wyznajemy coś bardzo konkretnego” i dodał, że „jeśli wiara nie jest konkretna, nie jest katolicka, a katolik jest zawsze konkretny”.

Wszyscy członkowie Akcji Katolickiej są misjonarzami w sposób dynamiczny – przekonywał mówca. Zaznaczył, że ma to być także rzeczywistość, która winna „dyktować wam zadanie do wykonania”, gdyż „ewangelizowania uczymy się, ewangelizując”. Za bardzo ważną uznał obecność stowarzyszenia na płaszczyźnie politycznej, zawodowej w świecie przedsiębiorczości, ale także w więzieniach, szpitalach, na ulicach, w slumsach i zakładach pracy, po to, aby nie było ono „instytucją dla wybranych, którzy nic nikomu nie mówią, nawet samemu Kościołowi”.

„Chcę Akcji Katolickiej wśród ludzi, w parafii, diecezji, w kraju, w dzielnicy, rodzinie, w nauce i w pracy, na wsi, w odpowiednich środowiskach życiowych” – stwierdził mówca. Dodał, że „to w tych nowych areopagach zapadają decyzje i buduje się kulturę”. Zachęcił ponadto do usprawnienia sposobów włączania się, przestrzegając swych słuchaczy, aby nie byli celnikami, ale aby otwierali bramy, aby nie przeprowadzali egzaminów doskonałości chrześcijańskiej, „gdyż w ten sposób będziecie wspierać obłudny faryzeizm”. Istnieje potrzeba aktywnego miłosierdzia – przypomniał papież. Zaznaczył, że zaangażowanie świeckich z Akcji Katolickiej ma wybiegać naprzód i dodał, że „wszyscy mają prawo być ewangelizatorami”.

Reklama

Ojciec Święty zachęcił, aby członkowie stowarzyszenia byli inicjatorami różnych akcji, aby uczestniczyli w nich, towarzyszyli, korzystali z nich, aby zarażali innych radością wiary, aby nie ulegali pokusie strukturalizmu, ale aby zachęcali się nawzajem do doceniania bezpośredniej misji twarzą w twarz oraz aby „nie klerykalizowali świeckich”.

Życzył, aby Akcja była miejscem przyjęcia i doświadczenia chrześcijańskiego dla tych, którzy z powodów osobistych czują się chrześcijanami „drugiego rzędu”. Stowarzyszenie winno być również „miejscem spotkania pozostałych charyzmatów instytucjonalnych i ruchów istniejących w Kościele”. A bycie „przedłużonym ramieniem hierarchii”, jak często określa się to stowarzyszenie, nie powinno oznaczać żadnych przywilejów ani innych szczególnych uprawnień, patrzenia z wysoka na innych. Oznacza to natomiast świadomość wielkiej odpowiedzialności wynikając z wierności spójności z wiarą, które Akcja Katolicka zawsze okazywała – podkreślił na zakończenie Franciszek.

II Międzynarodowy Kongres Akcji Katolickiej, w którym uczestniczy ponad 300 delegatów z 52 krajów (w tym także z Polski) i 14 organizacji międzynarodowych, wpisuje się w VII zgromadzenie zwyczajne Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej (FIAC), które w dniach 28-29 kwietnia również odbywa się w Rzymie oraz w obchody 150-lecia istnienia Włoskiej Akcji Katolickiej (28 bm.-1 maja).

FIAC istnieje od 1987 i ma na celu przyczyniać się do lepszego zapoznawania Akcji z innymi ruchami i stowarzyszeniami katolickimi a także krajowych oddziałów stowarzyszenia między sobą. Wspiera również różne inicjatywy mające na celu podejmowanie wyzwań i misji Kościoła. Obecnie do Forum należą 28 krajów a dalszych ok. 40 krajów ma status obserwatorów.

2017-04-27 17:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zebranie Zarządu DIAK Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Ryszard Furtak

W dniu 18.07.2020 r., nad Jeziorkiem Koźlarskim koło Zbąszynka, spotkali się członkowie Zarządu DIAK, by w wakacyjnym nastroju omówić najważniejsze sprawy dotyczące Akcji Katolickie w naszej Diecezji.

Po ostatnim zebraniu Zarządu w dniu 08.06 mieliśmy kilka ważnych wydarzeń w naszym stowarzyszeniu. W dniach 19-20.06 odbyła się pielgrzymka AK na Jasną Górę, Pielgrzymkę przeżywaliśmy w okrojonej ilości reprezentantów DIAK-ów z całej Polski, ze względu na panującą pandemię. Podsumowaliśmy kolejne Zawody Wędkarskie o Puchar ks. Bp Adama Dyczkowskiego, które odbyły się 27.06 w Witnicy. W dniu 28.06 odebraliśmy z Głogowa relikwie Św. Jana Pawła II, by ze względu na panującą pandemię przerwać ich peregrynację po naszej Diecezji. Jednak w czasie rekolekcji AK w Ośrodku Rekolekcyjnym - Lubuski Nazaret w Kęszycy Leśnej w dniach 04-06.09 chcemy kontynuować tą peregrynację. Szczegółowy plan dalszej peregrynacji w załączeniu. Prezes DIAK poinformował o nowych materiałach formacyjnych na 2020/2021. Otrzymaliśmy informację z Kurii Diecezjalnej o nowych dekretach prezesów POAK-ów ze: Zbąszynka, Sulechowa i Kostrzyna nad Odrą. Gratulujemy nominacji na kolejne kadencje! Sekretarz DIAK Marek Witkowski prowadzi zapisy na rekolekcje AK w Kęszycy Leśnej. Tematyka rekolekcji dotyczyć będzie nauczania i działalności kardynała Augusta Hlonda, jednego z twórców Akcji Katolickiej w Polsce a poprowadzi je ks. dr Bogusław Kozioł z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii zagranicznej. We wrześniu tego roku pragniemy kontynuować Konkurs "Ojczyzno Ma", by na etapie szkolno-parafialnym wyłonić uczestników finału, który odbędzie się 06.11 w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Chcemy w dniu 08.11, przy współpracy POAK z Podwyższenia Krzyża Św. w Sulechowie, zorganizować kolejny Przegląd Pieśni Patriotycznych w Sulechowie. Ufamy, że nie przeszkodzi nam koronowirus. Dziękujemy wiceprezesowi Zarządu DIAK - Janowi Greczycho za organizację spotkania! Polska jest piękna! Piękne są też okolice Zbąszynka!

CZYTAJ DALEJ

3 maja na Jasnej Górze centralne obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

2024-04-26 07:49

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża Częstochowska

Matka Boża

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda zaprosił wszystkich do Częstochowy, gdzie 3 maja odbędą się główne obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Abp Wojda odprawi mszę św. na Wałach Jasnogórskich.

W Kościele katolickim w Polsce 3 maja przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju.

CZYTAJ DALEJ

Bądźmy razem

2024-04-26 14:30

WSD

Już 1 maja odbędzie się kolejny Dzień Otwartej Furty w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję