Reklama

Parafia pw. św. Chrystusa Króla w Kozielicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Golczewo
Siedziba: Kozielice 20
Liczba wiernych: 1 660
Proboszcz: ks. Czesław Ziemiński
Kościoły filialne: Niemica - pw. św. Michała Archanioła, Wysoka Kamieńska - pw. Miłosierdzia Bożego
Kaplica: Kretlewo - pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego
Wspólnoty: Rada Parafialna, Rada Duszpasterska, Żywy Różaniec (6 róż), Schola dziewcząt, ministranci (24) i lektorzy (3)
Czasopisma: „Moja Rodzina”, „Niedziela” - 10 egzemplarzy

Wieś Kozielice położona jest w odległości 5 km na płn.-wsch. od Wysokiej Kamieńskiej, nad rzeczką Wołczenicą, a 14 km na południe od Kamienia Pomorskiego. Jest wsią o starej metryce. Po raz pierwszy wzmiankuje ją dokument księcia Bogusława IV, darowującego pół tej wsi biskupowi kamieńskiemu Hermanowi von Gleichen (w dokumencie użyta jest niemiecka nazwa Köselitz). XIV w. statuty wymieniają Kozielice jako wieś parafialną, znajdującą się w okręgu kapituły katedralnej w Kamieniu Pomorskim. Kapituła w 1429 r. pewną jej część oddała w lenno Peterowi von Rhein. Później majątek ten często zmieniał właścicieli. Ostatnim właścicielem (1939 r.) był Fritz Schulz. Jego majątek po wojnie został rozparcelowany, sam folwark w wyniku działań wojennych uległ prawie całkowitemu zniszczeniu. W wyniku powojennych przesiedleń na teren ten przybyła ludność ze Wschodu, miedzy innymi z Brzozdowiec (województwo lwowskie). Część z nich osiedliła się w Kamieniu Pomorskim (przywożąc słynący łaskami obraz Ukrzyżowanego), część natomiast na terenie parafii Trzebieszewo.
Siedzibą parafii od najdawniejszych czasów były Kozielice (od reformacji do 1945 r. była to parafia ewangelicka). Kościół poświęcił 14 lipca 1946 r. ks. Stanisław Rut TChr. Ponownie katolicką parafią stały się Kozielice 25 kwietnia 1973 r. Dzisiaj parafia obejmuje 13 miejscowości.
Do Kozielic przybyłem w Wielką Sobotę i skierowałem się do położonego w północnej części wsi kościoła, ogrodzonego wysokim kamiennym murem. Kościół został wzniesiony w XIV w. (korpus nawy i część masywnej podwaliny wieży), a jego wschodni szczyt powstał już w XV w. Do budowy użyto rozłupanych kamieni narzutowych, spojonych wapienną zaprawą. Grubość muru wynosi 1,2 m, w dzwonnicy - 1,5 m. Nawa kościoła jest prostokątna, ma długość 19 m i szerokość 12,5 m. Od południa z początkiem XIX w. dostawiono przybudówkę o wymiarach 4 x 12 m, lokując w niej zakrystię i pomieszczenie z klatką schodową na emporę. Wieża ma wymiary 8 x 6,7 m. Wysokość murów 5 m. Szczyt wschodni jest ceglany, z sześcioma blendami. Kościół przykrywa dach dwuspadowy, a przybudówkę trzyspadowy. Wieża ma wymiary 8 x 6,7 m. Jej wyższe kondygnacje zwężają się, przechodząc w ostrosłupową dzwonnicę zwieńczoną 8-boczną latarenką z wysmukłym hełmem. Na jej szpicu widnieje krzyż.
We wnętrzu kościoła zastałem osoby adorujące Grób Pański. Przed nim, skrzyżowawszy halabardy, pełnili straż umundurowani strażacy w hełmach. Jest corocznym zwyczajem wielkanocnym, iż przy Grobie Pańskim czuwa Ochotnicza Straż Pożarna z Kozielic i Wysokiej Kamieńskiej. Wnętrze kościoła zachwyca swoim pięknem. Wynika to z braku przekształceń, zachowania w całości oryginalnego wyposażenia. Kościół szczęśliwie nie uległ, po przejęciu przez katolików, prowadzonej wówczas swoistej polonizacji (regotyzacji). Nowo przybyli na Pomorze mieszkańcy, katolicy, zastany protestancki, barokowy wystrój kościoła odczuwali jako obcy. Nagminnie rozbierano wówczas „niepasujące” empory boczne i chórowe, biegnące często aż do prezbiterium (przykładem tego jest kozielicki kościół). Galeria obiega tu wszystkie ściany z wyjątkiem wschodniej. Wsparta jest na sześciu bogato dekorowanych słupach z 3-członowymi „głowicami”. Balustrada płycinowa z malowanymi motywami komponuje się bardzo dobrze ze ścianą „organową”. Wnętrze przykrywa strop drewniany, belkowany, polichromowany. Każda belka stropu pomalowana jest wapienną farbą w różnorodne motywy i wzory. Nadaje to wnętrzu niepowtarzalny klimat.
Centrum ściany wschodniej zajmuje duże ostrołukowe okno z witrażem, pochodzącym z 4. ćwierci XIX w. Przedstawia on postać Chrystusa z rozłożonymi rękoma, w białej sukni i czerwonym płaszczu. Po prawej stronie ołtarza, na tle nietynkowanej ściany stoi dębowa ambona. Jej płycizny z rozetami pochodzą z XV w. są częścią ambony przywiezionej w 1694 r. do Kozielic z katedry w Kamieniu Pomorskim. Wstawiono je w 1878 r. do nowej kazalnicy. Ambona jest jedyną zachowaną na Pomorzu z okresu przed reformacją, stąd zasługuje na szczególną uwagę. Nad amboną we wnęce umieszczono figurkę Niepokalanej.
Po lewej stronie postawiono drewnianą manierystyczną chrzcielnicę z końca XVII w. Druga chrzcielnica - wykonana w XIII w. z granitu, odkopana przez kościelnego ogrodnika w 1856 r. - stoi obecnie w kruchcie kościoła.
Na północ od kościoła, już za murem kościelnym, stoi piętrowy budynek plebanii. Kiedy budynek ten, przeznaczony wcześniej na biura Spółdzielni Produkcyjnej, opustoszał, wobec trudności czynionych przez władze w jego przyznaniu parafianie umieścili tu proboszcza „na siłę”. Około 30 osób z narzędziami pilnowało posesji przez dwa tygodnie. W tej sytuacji władze pozwoliły na wykupienie budynku z przeznaczeniem na plebanię.
Pierwszym administratorem parafii był ks. Zygmunt Wawszczak (1973-80), po nim 15 lipca 1980 r. parafię objął obecny proboszcz ks. Czesław Ziemiński. Ksiądz Proboszcz pochodzi z diecezji przemyskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał 24 czerwca 1956 r. w Gorzowie Wielkopolskim z rąk biskupa łódzkiego Michała Klepacza. Kilka miesięcy miał trudności z podjęciem pracy jako wikariusz. Nie mógł otrzymać wymaganego wówczas zatwierdzenia przez władze państwowe (przebywając u swego brata księdza w Trzebiszewie k. Skwierzyny na żądanie władz musiał tę parafię opuścić). Zmiany popaździernikowe 1956 r. spowodowały, że mógł w grudniu tego roku rozpocząć pracę w Lemierzycach k. Kostrzynia, dalej w Szczecinie (Skolwin), w Choszcznie i ponownie w Szczecinie Dąbiu. Od 1966 r. przez 14 lat był proboszczem w Ładzinie, skąd przeniesiony został do Kozielic.
Po przybyciu do parafii Ksiądz Proboszcz podjął się trudu budowy potrzebnego kościoła w Wysokiej Kamieńskiej. Obiekt ten budowano w latach 1982-95, poświecił go bp Jan Gałecki 1 grudnia 1995 r. Drugi kościół filialny należący do parafii znajduje się we wsi Niemica. Jest to budowla zabytkowa, ryglowa z 1795 r. Obecnie jest w trakcie remontu wzmacniającego konstrukcję. Uszkodzona została wybuchem podczas wysadzania pobliskiego mostu. Nową inicjatywą jest kaplica, która powstała jesienią 2002 r. w Kretlewie. Wykorzystano dawną zlewnię mleka, adaptując ją do celów kultu. Kaplicę poświęcił 28 września 2003 r. bp Błażej Kruszyłowicz. Do najbliższych planów budowlanych należy przykrycie dachu karpiówką w Wysokiej Kamieńskiej i wieży w Kozielicach blachą miedzianą.
W niedzielę Mszę św. odprawia Ksiądz Proboszcz wg następującego porządku: w Kozielicach o godz. 9.00, w Wysokiej Kamieńskiej o 10.30, w Niemicy o 12.00 i w Kretlewie o 13.15. Rocznie rozdaje się 26 tys. Komunii św. Frekwencja na niedzielnej Eucharystii wynosi ok. 25%.
Organistą w parafii jest Wojciech Rybacki, mający do dyspozycji tradycyjne organy w Kozielicach i elektroniczne w Wysokiej Kamieńskiej.
Na terenie parafii znajduje się szkoła podstawowa w Wysokiej Kamieńskiej, licząca 118 uczniów. Ksiądz Proboszcz w minionym roku szkolnym uczył w niej dzieci 12 godz. tygodniowo. W nadchodzącym roku ograniczy się tylko do 4 godzin. Zastąpi go Anna Talar, kończąca przygotowanie katechetyczne (uczy także w Golczewie).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela

apel

Ks. Jarosław Grabowski

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

– Maryja uczy nas, że wiara to nie tylko ufność, to nie tylko zaufanie Bogu, to nie tylko prosta prośba: Jezu, Ty się tym zajmij. Wiara ogarnia całe życie, by móc je przemienić. To postawa, sposób myślenia i oceniania. Wiara angażuje w sprawy Jezusa i Kościoła – podkreślił ks. Grabowski.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęła się nowenna do św. Stanisława

2024-04-30 08:10

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław, biskup i męczennik

Św. Stanisław, biskup i męczennik

Potrzebujemy wiary i męstwa na jego wzór, aby móc jasno i dobitnie opowiadać się po stronie prawdy i nie pozwalać na bezbożnictwo, demoralizację, niesprawiedliwość i by umieć podejmować te wyzwania, które stają przed nami jako ludźmi wierzącymi i jako Polakami - powiedział o. Grzegorz Prus OSPPE w pierwszym dniu nowenny do św. Stanisława w katedrze na Wawelu.

Mszy św. przewodniczył ks. Jan Kabziński, kanonik kapituły katedralnej, który razem z innymi kapłanami swojego rocznika świętował 45. rocznicę święceń kapłańskich przyjętych 29 kwietnia 1979 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję