Reklama

Polska

Dwie wielkie rocznice

Zakopane wspomina 100-lecie Objawień Fatimskich i 20-lecie wizyty św. Jana Pawła II w mieście pod Giewontem. Głównym wydarzeniem trwających ponad tydzień obchodów była Msza św. w Sanktuarium Fatimskim na Krzeptówkach.

[ TEMATY ]

Zakopane

100‑lecie objawień fatimskich

Przemysław Mosur

„Oto mija już sto lat od Twojego objawienia się trojgu dzie¬ciom w Fatimie, gdzie prosiłaś o modlitwę i pokutę za grzeszników oraz o nawrócenie. Dzisiaj stajemy przed Tobą my, polscy biskupi, duchowieństwo, osoby życia konsekro¬wanego, wierni świeccy i zwracamy się do Twego Niepoka¬lanego Serca, postanawiając rzetelnie odpowiedzieć na Two¬ją prośbę. Pragniemy, z Bożą pomocą – na różnych płaszczyznach naszego życia i pracy – stanowić jeden, nawracający się nieustannie Lud Boży, w którym nie ma nienawiści, przemocy i wyzysku. Pragniemy żyć w łasce uświęcającej, aby nasz Kościół stał się prawdziwym Domem Bożym i Bramą Nieba” - tak brzmi fragment Aktu Zawierzenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi, który odczytany został przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. Na placu przed świątynią zgromadziły się tłumy wiernych z całego kraju, którzy trwali w modlitwie wraz z duchownymi i przedstawicielami władz.

Wspomnienie pielgrzymki

Reklama

Obchody 100-lecia Objawień Fatimskich i 20-lecia wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem miały niezwykle szeroki zakres: Msze św., koncerty, pokazy filmów, wykłady, wernisaże wystaw oraz wiele innych wydarzeń miało miejsce pomiędzy 2 a 10 czerwca w zakopiańskich kościołach i ośrodkach kultury. Wszyscy chętni mogli w tym czasie uczestniczyć w spotkaniach organizowanych na terenie całego miasta. Były to m.in.: pokaz filmów o Janie Pawle II, pielgrzymka do pustelni św. Brata Alberta na Kalatówkach, wernisaże wystaw „Duch i materia”, „Urodziłem się w Wadowicach” oraz „Reminiscencje Encyklik Papieskich Jana Pawła II”, otwarcie ekspozycji z pamiątkami po Ojcu Świętym w stacji kolejki na Kasprowym Wierchu, a także promocja albumu „Miałem tam dom”, traktujący o pobycie Papieża Polaka u sióstr Urszulanek na Jaszczurówce. Ważnym wydarzeniem była też konferencja zorganizowana przez Związek Podhalan, zatytułowana „Góry – Ludzie – Wiara”, w trakcie której zaproszeni prelegenci opowiadali o religijności na Podhalu. Natomiast na zakończenie obchodów udostępniono do zwiedzania pokój Jana Pawła II w zakopiańskiej „Księżówce”. W tych dniach msze w Zakopanem sprawowali także abp Wacław Depo i bp Łukasz Buzun. Ten drugi odprawił mszę upamiętniającą dwie towarzyszące głównym rocznicom daty: 100-lecie śmierci św. Brata Alberta i 20-lecie beatyfikacji siostry Bernardyny Jabłońskiej.

Spotkanie na Krzeptówkach

Najważniejszym dniem obchodów był jednak 6 czerwca i wielkie spotkanie w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Tam właśnie uroczystą Mszę św. sprawował Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w towarzystwie arcybiskupów i biskupów z całej Polski i wtedy też odczytana została treść wspomnianego Aktu Zawierzenia. W trakcie Mszy swoje słowo do zgromadzonych wiernych i pielgrzymów wygłosił bp Virgílio do Nascimento Antunes, biskup diecezji Coimbra w Portugalii i były rektor sanktuarium w Fatimie.

Reklama

- Fatima jest orędziem nadziei. Jest krzykiem, który chce poruszyć sumienia i serca ludzi. Jest jak morze światła, które przerywa ciemności kultury grzechu i śmierci próbujące zdominować nasz świat. Przesłanie z Fatimy jest uroczystą afirmacją obecności Boga pośród wszystkich prób negowania Jego obecności. To przypomnienie, że Bóg nie odwraca się od nas nigdy, wręcz przeciwnie, puka do serca świata i upomina się o każde ze swoich dzieci. – mówił w trakcie swojego kazania, przypominając też: - Fatima to wezwanie do radykalnego pójścia drogą wytyczoną przez Jezusa Chrystusa. To również wezwanie, aby w fatimskim duchu podchodzić do wszystkich trudnych chwil, cierpień, przykrości, dolegliwości, które dotykają każdego z nas. Chodzi o to, aby je przyjmować z miłością, pokorą i modlitwą.

W Mszy św. udział wziął również prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło i inni przedstawiciele rządu.

Tego dnia odbywały się również wydarzenia kulturalne. Przed Mszą tłumy zgromadzone na kościelnym placu wysłuchały programu słowno-muzycznego pt. „Spotkania z Piękną Panią 100 lat temu”. Natomiast po zakończeniu uroczystości w Sanktuarium, na scenie w Parku Fatimskim, odbyła się premiera kantaty „Totus Tuus - CałyM Twój”, autorstwa jednego z najmłodszych polskich kompozytorów i dyrygentów, Jakuba Milewskiego. Jej treść nawiązywała pośrednio do postaci Maryi i Papieża Polaka.

2017-06-07 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzeptówki: Polska ma nowe Sanktuarium Narodowe

[ TEMATY ]

sanktuarium

Zakopane

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach zostało nowym Sanktuarium Narodowym. Uchwałę ustanawiającą nowe Sanktuarium Narodowe przekazał przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki 28 marca na ręce przełożonego prowincjalnego Księży Pallotynów ks. Zenona Hanasa i kustosza Sanktuarium ks. Mariana Muchy.

Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach zostało ustanowione uchwałą Konferencji Episkopatu Polski z 14 marca br. Dokument przekazał dziś, 28 marca, przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki na ręce przełożonego prowincjalnego Księży Pallotynów ks. Zenona Hanasa i kustosza Sanktuarium ks. Mariana Muchy podczas spotkania w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję