Reklama

Rekolekcje franciszkańskie w Zawierciu

Niedziela częstochowska 28/2004

W czerwcu w parafii św. Stanisława Kostki w Zawierciu odbyły się rekolekcje dla Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, którym przewodniczył o. Krystian Olszewski z klasztoru Ojców Bernardynów w Częstochowie. Rekolekcje rozpoczęły się wielkim dziękczynieniem Dobremu Pasterzowi za powołanie do kapłaństwa ks. Marcina, naszego rodaka. Kazanie w czasie Mszy św. dotyczyło tajemnicy tego sakramentu i wielkiego szacunku, jaki miał dla kapłanów św. Franciszek. Kolejny dzień rekolekcyjnych nauk wypełniła tematyka krzyża i śmierci Pana Jezusa oraz tajemnicy miłosierdzia Bożego. W czasie Eucharystii wstąpiły do junioratu franciszkańskiego dwie siostry. Kazanie skupiało się na fenomenie franciszkańskiej drogi, która dała Kościołowi w Polsce tylu wspaniałych ludzi: św. Kingę, św. Józefa Pelczara, bł. Anielę Salawę i sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego oraz wielu bezimiennych tercjarzy w naszych parafiach. W następnym dniu tematyka konferencji dotyczyła wiernego powołania Maryi. W czasie Mszy św. nasz Rekolekcjonista przypomniał o bogatej przeszłości franciszkanów świeckich, życząc, abyśmy z tego bogatego dziedzictwa korzystali w naszych wspólnotach. W ostatnim dniu rekolekcji braliśmy udział we Mszy św. wraz z wiernymi parafii. Po południu z naszym proboszczem ks. Kazimierzem Bednarskim przez adorację Najświętszego Sakramentu dziękowaliśmy za ten święty czas rekolekcyjnego skupienia. Sobór Watykański II w konstytucji Lumen gentium, poświęconej Kościołowi we współczesnym świecie, przypomniał, że wszyscy, a szczególnie franciszkanie świeccy winni dążyć do świętości. Niech te rekolekcje wydadzą błogosławione owoce, a nasze modlitwy, które były ofiarowane w sposób szczególny w intencji nowej prowincji zakonnej w Żytomierzu na Ukrainie, przyczynią się do rozwoju franciszkańskiego charyzmatu na tych terenach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tokio: wioślarstwo - czwórka podwójna kobiet zdobyła srebrny medal

2021-07-28 07:10

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie w Tokio

PAP

Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann wywalczyły srebrny medal w olimpijskim finale wioślarskich czwórek podwójnych. Zwyciężyły Chinki, a trzecie miejsce zajęły Australijki. To pierwszy medal dla Polski w Tokio.

Biało-czerwone przed igrzyskami były typowane jako kandydatki do medalu. Przemawiały za nimi sukcesy, w 2018 roku sięgnęły po złoty medal mistrzostw Europy i świata, a także stabilny skład, w którym pływają praktycznie od ponad czterech lat.

CZYTAJ DALEJ

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

2021-07-27 15:40

[ TEMATY ]

cud

Vatican News

Do klasztoru Wcielenia w Madrycie od wczoraj przybywają wierni z różnych regionów kraju. Dzisiaj przypada wspomnienie św. Pantaleona i dokonuje się tzw. cud krwi, który wierni mogą obserwować bezpośrednio na ekranach.

Pantaleon urodził się w 280 r. w Nikomedii. Zgodnie z wolą ojca ukończył medycynę i został lekarzem na dworze cesarza Galeriusza Maksymiana. Po nawróceniu na chrześcijaństwo zaczął leczyć bezpłatnie, co przysporzyło mu wielu wrogów. Uwięziony i okrutnie torturowany nie wyrzekł się jednak wiary chrześcijańskiej. Ostatecznie został ścięty 27 lipca 305 r.

CZYTAJ DALEJ

Papież na pogrzeb „kucharza ubogich”: uczył chodzić drogą Ewangelii

2021-07-28 18:23

[ TEMATY ]

pogrzeb

Ewangelia

papież Franciszek

Msza św. pogrzebowa

Forum/Reuters/REMO CASILLI

„Uczył nas chodzić drogami Ewangelii. Jego miłość do ubogich, codzienne zaangażowanie i wielka hojność są zachęcającym świadectwem” – napisał Papież Franciszek w telegramie kondolencyjnym po śmierci Dino Impagliazzo, znanego w Rzymie „kucharza ubogich”.

Karmił codziennie ponad 300 osób między stołecznymi stacjami kolejowymi wraz z podążającymi za nim od lat wolontariuszami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję