Reklama

Nominacja papieska

Ojciec Święty Jan Paweł II mianował

arcybiskupa częstochowskiego

Stanisława Nowaka

drugim wiceprzewodniczącym
Papieskiej Akademii Maryi Niepokalanej

Instytucja ta wywodzi się z utworzonego w roku 1835 w Rzymie koła młodzieży, które łączyło studia z pobożnością maryjną. Przed 140 laty bł. Pius IX włączył je do akademii papieskich.
Przewodniczącym Papieskiej Akademii Maryi Niepokalanej jest kard. Andrzej Maria Deskur, zaś pierwszym wiceprzewodniczącym - arcybiskup Loreto, Angelo Comastri (rv/ua, © Radio Vaticana 2004).

Odznaczenia

Ks. prof. dr hab. JAN KOWALSKI, profesor teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, podniesiony do godności prałata honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Reklama

Ks. dr STANISŁAW GĘBKA, proboszcz archikatedralnej parafii Świętej Rodziny w Częstochowie, podniesiony do godności prałata honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Ks. kan. dr WŁODZIMIERZ KOWALIK, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Ks. kan. JERZY KULIBERDA, sekretarz Archidiecezjalnego Wydawnictwa „Regina Poloniae” w Częstochowie, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Reklama

Ks. kan. mgr MAREK KUNDZICZ, proboszcz parafii św. Jana Kantego w Częstochowie, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Ks. kan. mgr ALEKSANDER KUTYNIA, proboszcz parafii św. Kazimierza w Częstochowie, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Ks. kan. dr KRZYSZTOF SKUBAŁA, zastępca wikariusza sądowego Sądu Metropolitalnego, wykładowca prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Ks. kan. mgr JAROSŁAW SROKA, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Społeczno-Zawodowego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, asystent kościelny Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Ks. prał. MARIAN STOCHNIAŁEK, proboszcz kolegiackiej parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu, prepozyt Kolegiackiej Kapituły Wieluńskiej, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Ks. kan. MARIAN WOJCIESZAK, dyrektor Wydziału Gospodarczo-Finansowego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i proboszcz parafii św. Zygmunta w Częstochowie, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Ks. kan. dr ZDZISŁAW WÓJCIK, dyrektor Katolickiej Rozgłośni Radiowej „Fiat” w Częstochowie, podniesiony do godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości (25.03.2004).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Czekają na anioła. Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

2021-07-26 06:23

pl.freepik.com

Przyszłość świata znajduje się w tym przymierzu pomiędzy młodymi i starszymi

Przyszłość świata znajduje się w tym
przymierzu pomiędzy młodymi i starszymi

Największym darem dla ludzi w podeszłym wieku jest obecność innych osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję