Reklama

Gołąb

Z życia parafii

Niedziela lubelska 28/2004

Misterium o św. Florianie

We wspomnienie św. Floriana, 4 maja, w Gołębiu, w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej, patronki ludzi w drodze, miało miejsce widowisko - misterium poświęcone męczeńskiej śmierci św. Floriana. Legendę o św. Florianie, do którego scenariusz napisała Agnieszka Maj, przedstawili uczniowie kl. IV Szkoły Podstawowej. Przedstawienie było wystawiane kilkakrotnie dla całej parafii i dla młodzieży z Ruchu Sercańskiej Młodzieży, zgromadzonej na nocnym czuwaniu w dniu 8 maja br. Agnieszka Maj jest także autorką innych widowisk i inscenizacji, które ubogacają społeczność szkolną i parafialną. Na uwagę zasługuje przypomnienie widowiska Człowiek końca tysiąclecia, poświęconego 25-rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II czy inscenizacja związana z narodzeniem Chrystusa pt. A Ty, Betlejem. W gronie młodych aktorów, współpracujących z Panią Agnieszką, są: Anna Bąkała, Sylwia Gmitruk, Krzysztof Gębala, Damian Stawski, Łukasz Zdunek, Paulina Chyćko, Aleksandra Bemat, Mateusz Siwek, Adrianna Gowin, Magdalena Czader, Martyna Warowna i Marcin Gawryjołek.

Odpust w Gołębiu

Reklama

9 maja br. przeżywaliśmy odpust ku czci św. Floriana, męczennika, patrona strażaków. Uroczystość zgromadziła wielu parafian, a nade wszystko strażaków z całego dekanatu puławskiego. Sumie odpustowej przewodniczył ks. kan. Kazimierz Mąkosa z Góry Puławskiej, a kazanie wygłosił ks. kan. Andrzej Mizura, kapelan Powiatowej Straży Pożarnej

Odpust w Niebrzegowie

13 maja w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Niebrzegowie, należącym do parafii św. Katarzyny i Floriana w Gołębiu, przeżywaliśmy odpust ku czci Matki Bożej Fatimskiej. Uroczystość odpustową poprzedziły pielgrzymki z sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej z Gołębia, znajdującego się w odległości 10 km, pielgrzymka z Kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa z Borowej oraz pielgrzymka z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z Bobrownik pod przewodnictwem proboszcza, ks. Wojciecha Gawełko. Uroczystościom odpustowym przewodniczył i kazanie wygłosił proboszcz, ks. Andrzej Gawełko z Bobrownik. W kazaniu nawiązał do 87. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie, 23. rocznicy zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II oraz ukazał rolę matki w rodzinie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

2021-07-19 13:43

[ TEMATY ]

trydencka

Msza trydencka

Karol Porwich

Co ceniony benedyktyn o. Leon Knabit sądzi o dwóch formach odprawiania Mszy św. tzw. trydenckiej, czyli przedsoborowej i nowej, czyli posoborowej?

Msza św. do Soboru Watykańskiego II była odprawiana w rycie tak zwanym rzymskim klasycznym. Ale to nie był jedyny ryt, o tym warto pamiętać, był ryt dominikański, ryt mozarabski, Kościoły wschodnie miały swój ryt i dbano o to, by było zachowane to, co jest istotne: mianowicie liturgia czytań, liturgia… to się rozmaicie nazywało: liturgia katechumenów itd.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: 80 proc. zaszczepionych, którzy się zakazili wirusem, nie infekowało innych

2021-07-25 17:18

[ TEMATY ]

Izrael

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

80 proc. zaszczepionych osób w Izraelu, które się zakaziły, nie zainfekowało nikogo w przestrzeni publicznej - głosi opublikowany w niedzielę raport portalu The Times of Israel.

Według danych izraelskiego ministerstwa zdrowia zaledwie 3 proc. zaszczepionych osób, które zachorowały na Covid-19, przenosi je na 2-3 inne osoby na koncertach, w restauracjach czy na siłowniach.

CZYTAJ DALEJ

Czekają na anioła. Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

2021-07-26 06:23

pl.freepik.com

Przyszłość świata znajduje się w tym przymierzu pomiędzy młodymi i starszymi

Przyszłość świata znajduje się w tym
przymierzu pomiędzy młodymi i starszymi

Największym darem dla ludzi w podeszłym wieku jest obecność innych osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję