Reklama

Paliusz dla Metropolity

Jak wszyscy wiemy, 25 marca tego roku, na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej, ustanowiona została metropolia łódzka. Na jej metropolitę powołano abp. Władysława Ziółka. Był to historyczny akt zarówno dla Kościoła łódzkiego, jak i dla młodego Kościoła łowickiego. Wszak właśnie diecezja łowicka weszła w skład nowo powstałej metropolii.
Jak piszą biskupi pomocniczy Arcybiskupa Łódzkiego: bp Bohdan Bejze, bp Adam Lepa i bp Ireneusz Pękalski w komunikacie z dnia 15 czerwca: „Jest to powód do głębokiej radości, dla wszystkich, którzy stanowią Kościół łódzki. Od 25 marca br., gdy ogłoszono fakt ustanowienia metropolii, zanosimy modły w intencji Ojca Świętego, aby w ten sposób wyrazić następcy św. Piotra naszą wspólną wdzięczność”.
Zgodnie z prastarym zwyczajem w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, ks. abp Władysław Ziółek otrzymał z rąk papieża Jana Pawła II paliusz - symbol władzy i godności metropolity.
W związku z tym Biskupi Pomocniczy Arcybiskupa Łódzkiego zaprosili kapłanów, siostry zakonne i wiernych świeckich do modlitwy w intencji Metropolity Łódzkiego. W dniu wręczenia paliusza była to modlitwa „o szczególne Boże błogosławieństwo dla naszego Księdza Arcybiskupa w pełnieniu posługi metropolity w łódzkiej prowincji kościelnej”.
Na głównej Mszy św. w dniu 29 czerwca we wszystkich kościołach i kaplicach Archidiecezji śpiewane było dziękczynne „Te Deum”, aby wyrazić radość Kościoła łódzkiego z racji powstania metropolii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Toruński kościół św. Jakuba ustanowiony sanktuarium

2021-07-25 18:33

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Rok Compostelański

Renata Czerwińska

W Kościele katolickim trwa Rok Compostelański. 25 lipca w toruńskim kościele św. Jakuba miały miejsce uroczystości diecezjalne, połączone z ustanowieniem siedemsetletniej świątyni sanktuarium św. Jakuba. W Eucharystii pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla uczestniczyli: bp Andrzej Suski, kapłani z diecezji toruńskiej, przedstawiciele władz miasta, Ambasador Hiszpanii w Polsce, Francisco Javier Sanabria Valderrama, Bractwo Świętego Jakuba z Torunia i z Warszawy oraz licznie zgromadzeni parafianie i pielgrzymi.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Mariusz Frukacz: św. Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa

– Święty Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa i nie bać się przyjąć nauki krzyża – powiedział ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie podczas uroczystości odpustowej w Roku św. Jakuba.

W homilii podkreślił, że „św. Jakub uczy nas odpowiedzi naszym życiem na wezwanie Boże”. – On jest tym, który z polecenia Jezusa wraz z innymi apostołami idzie w świat, by głosić Ewangelię. Jego los jako człowieka posłanego do głoszenia Dobrej Nowiny nosi na sobie pewne podobieństwa do powołania proroka Jeremiasza – wskazał duchowny, nawiązując do I czytania.

CZYTAJ DALEJ

Czekają na anioła. Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

2021-07-26 06:23

pl.freepik.com

Przyszłość świata znajduje się w tym przymierzu pomiędzy młodymi i starszymi

Przyszłość świata znajduje się w tym
przymierzu pomiędzy młodymi i starszymi

Największym darem dla ludzi w podeszłym wieku jest obecność innych osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję