Reklama

„Za zasługi dla Ziemi Łowickiej”

Rok 2004 ogłoszony został już we wrześniu 2003 r. Rokiem Władysława Grabskiego. Uchwałę tę podjął Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z 80. rocznicą powołania Gabinetu Władysława Grabskiego, 80. rocznicą powołania Banku Polskiego oraz 130. rocznicą jego urodzin.
Także łowickie władze samorządowe uznały, że prof. Władysław Dominik Grabski poprzez miejsce swego urodzenia (Borów nad Bzurą w łowickiem) i szeroką działalność w dziedzinie ekonomii politycznej, finansów, prawa, historii i rolnictwa zasługuje na utrwalenie w świadomości społeczeństwa łowickiego jako Wybitny Syn Ziemi Łowickiej.
Dlatego już 10 marca w sali obrad Rady Powiatu Łowickiego w Łowiczu odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Organizacyjnego Obchodów Roku Władysława Grabskiego w Powiecie Łowickim. Jego przewodniczącym został Cezary Dzierżek - starosta łowicki.
Na XVIII Sesji Rady Powiatu Łowickiego, w dniu 26 maja, podjęta została uchwała Rady Powiatu w sprawie ustanowienia medalu im. Władysława Grabskiego „Za zasługi Dla Ziemi Łowickiej”. Zadecydowano także o powołaniu Kapituły Medalu.
Medal ma kształt okrągły, średnicę 8 cm. Wykonano go z metalu patynowanego na kolor brązowy. Na awersie medalu umieszczono w polu centralnym podobiznę Władysława Grabskiego. W dolnego części podobizny znajduje się data: 1874-1938. W otoku wokół pola centralnego u dołu znajduje się napis: „Za zasługi dla Ziemi Łowickiej”, zaś u góry otoku napis: „Medal im. Władysława Grabskiego”. Napisy te oddzielone zostały od siebie gwiazdkami sześcioramiennymi, po jednej z każdej strony.
Z kolei na rewersie medalu umieszczono w polu centralnym herb Powiatu Łowickiego. Nad herbem znajduje się napis: „Powiat Łowicki”. Herb otoczony jest wieńcem zbóż. W otoku pola centralnego u dołu znajduje się data: 2004 r., zaś u góry napis: „Ustanowiony przez Radę Powiatu Łowickiego w 130-tą rocznicę urodzin”. Również te napisy rozdzielone zostały od siebie gwiazdkami sześcioramiennymi.
Władysław Grabski jako mąż stanu i polityk stał się również tematem sympozjum naukowego, które odbyło się w Mazowieckiej Wyższej Szkole Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu, 26 maja. Sympozjum zorganizował Wydział Historyczny uczelni. „Władysław Grabski był wybitnym politykiem, a jego reforma uzdrowiła finanse państwa polskiego” - podkreślał jeden z prelegentów, prof. dr hab. Wiesław Balcerak, rektor uczelni.
Kolejny akcent, związany z obchodami Roku Władysława Grabskiego to centralne uroczystości, które zaplanowano na 7 lipca w Borowie, w 130. rocznicę urodzin tego Wielkiego Polaka, Syna Ziemi Łowickiej, Premiera i Ministra Skarbu II Rzeczypospolitej. Uroczystościom patronuje starosta łowicki Cezary Dzierżek - przewodniczący Powiatowego Komitetu Obchodów oraz rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Tomasz Borecki - przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obchodów. Po wystąpieniach okolicznościowych zaproszonych gości nastąpiło odsłonięcie pomnika Władysława Grabskiego, a następnie odbył się koncert Łowickiej Orkiestry Kameralnej. Centralne uroczystości obchodów Roku Władysława Grabskiego w Borowie zakończył Łowicki Piknik Urodzinowy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

2021-07-28 07:27

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

Materiał prasowy

Tysiące ozdrowieńców nie może otrzymać certyfikatu covidowego, nawet jeśli wirusa wykryto u nich testem antygenowym - pisze w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Jak czytamy na łamach "Rz", Komisja Europejska nie uznaje za ozdrowieńców osób, którym zdiagnozowano zakażenie COVID-19 na podstawie testu antygenowego – najbardziej popularnego m.in. w Polsce. Przez to nie mogą otrzymać paszportu covidowego. Spotkało to Marcina T. ze Szczecina. "Miałem kaszel i wysoką gorączkę, której niczym nie mogłem zbić. Wezwałem karetkę, ratownicy w domu zrobili mi test, który potwierdził COVID-19" – opowiada "Rzeczpospolitej" Marcin T. Został zabrany do szpitala na oddział covidowy, gdzie spędził półtora tygodnia. Wypis potwierdził, że przeszedł „obustronne zapalenie płuc w przebiegu covid”.

CZYTAJ DALEJ

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

2021-07-28 16:13

plakat organizatorów

    Zbliża się Wielki Odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Zebrzydowskiej. Inauguracja uroczystości odbędzie się w niedzielę 15 sierpnia. Przez cały tydzień wierni gromadzić się będą na modlitwie w bazylice i na dróżkach. Uroczystości centralne zaplanowano na niedzielę 22 sierpnia.

    Tydzień uroczystości w sanktuarium rozpocznie Msza św. o godz. 15.00, której będzie przewodniczył o. Teofil Czarniak OFM, Minister Prowincjalny OO. Bernardynów. Po Eucharystii wyruszy Procesja Boleści Maryi do Domku Matki Bożej, gdzie modlitwę zakończą uroczyste nieszpory.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję