Reklama

Minęło 10 lat...

Niedziela łódzka 28/2004

„…Można powiedzieć, że kapłan został poczęty na długiej modlitwie, modlitwie w czasie, której Pan Jezus rozmawiał z Ojcem” (Dyrektorium o posłudze i życiu kapłanów). Już 10 lat minęło odkąd w naszym życiu te słowa przybrały konkretny wymiar. Po latach kształtowania się naszego powołania i formacji w Seminarium 11 czerwca 1994 r. z rąk abp. Janusza Bolonka przyjęliśmy w łódzkiej bazylice archikatedralnej święcenia kapłańskie. Ten skromny jubileusz postanowiliśmy przeżyć zgodnie z hasłem tegorocznego roku duszpasterskiego: Naśladować Chrystusa.
Ośmiu spośród nas w dniach od 14 do 21 kwietnia br. wzięło udział w pielgrzymce do Ziemi Świętej, aby krocząc śladami naszego Mistrza, bardziej Go poznać, goręcej pokochać i gorliwiej naśladować. Ta pielgrzymka miała więc szczególne znaczenie. Mogliśmy chodzić śladami Chrystusa, dotykać miejsc uświęconych obecnością Mistrza, przemierzać okolice związane z Jego życiem i działalnością. W najważniejszych sanktuariach sprawowaliśmy Msze św., modliliśmy się, poznawaliśmy historię Ziemi Świętej i miejsc znanych nam wcześniej z Pisma Świętego. Byliśmy w Nazarecie, Betlejem, Ain Karim, Kanie Galilejskiej, nad Jeziorem Genezaret, w Kafarnaum, nad rzeką Jordan, na Górze Tabor, przejeżdżaliśmy przez Pustynię Judzką, zwiedziliśmy Betanię i Jerycho. Niezapomniane jednak pozostają miejsca związane z męką i śmiercią Jezusa. W Jerozolimie byliśmy na Górze Oliwnej i w Ogrodzie Getsemani, w kaplicy Ubiczowania i Włożenia Krzyża, przeszliśmy Drogą Krzyżową, zwiedziliśmy Bazylikę Kalwarii i Bożego Grobu. W Wieczerniku dziękowaliśmy Jezusowi za dar Kapłaństwa i Eucharystii oraz za wspólnotę Kościoła, w której jesteśmy i w której służymy jako kapłani. Pielgrzymka do Ziemi Świętej była także okazją do poznania różnych kultur i religii. Mogliśmy zapoznać się z historią i zwyczajami świata żydowskiego i muzułmańskiego.
Ziemia Święta nazywana jest często „piątą Ewangelią”. Nasz przewodnik o. Sławomir Klim często nam o tym przypominał. Po siedmiu dniach pielgrzymki wracaliśmy do naszych parafii napełnieni nowymi przeżyciami i doświadczeniami oraz szczęśliwi, że mogliśmy umocnić się na naszej kapłańskiej drodze powołania.
Druga część obchodów jubileuszowych miała miejsce w kościele św. Antoniego w Łodzi. Księża Jubilaci odliczyli się prawie wszyscy. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył bp Ireneusz Pękalski, który przez lata seminaryjne był naszym wychowawcą i profesorem. W wygłoszonym kazaniu Ksiądz Biskup przywołując klimat Wieczernika i Ostatniej Wieczerzy mówił o więzi, jaka powinna być między kapłanami a wiernymi. Ta więź wynika z powołania każdego człowieka do miłości, ofiary i świętości. „Tak wiele nas łączy, a niektórzy próbują nas podzielić. Nie dajmy się zwieść. Tak jak kapłani są potrzebni ludowi, tak lud jest potrzebny kapłanom” - apelował bp Pękalski do zgromadzonych w kościele wiernych. Miłym akcentem uroczystości były życzenia dla wszystkich Księży Jubilatów przekazane przez abp. Janusza Bolonka, obecnie nuncjusza apostolskiego w Urugwaju. Ksiądz Arcybiskup napisał do nas: „Wdzięczny za przyjazną pamięć życzę Wam wszystkim jak najwięcej nadprzyrodzonych mocy pobudzających do nieustannego wzrostu Bożego życia, pełnego sił i zdrowia oraz dobrych urodzajów i zbiorów, o które zabiega każdy, kto gospodarzy w Winnicy Pańskiej. Czerpię wiele radości z Waszych duszpasterskich osiągnięć. Świadomość, że Wasza wierność kapłańskim ideałom jest przykładem dla młodszych szeregów, każe mi nie ustawać w modlitwach za Was. Kapłaństwo sprawowane in persona Christi ma bowiem ogromne znaczenie dla katolickiego i prawdziwie polskiego oblicza naszej nowej Metropolii. Obyście obcując z Bogiem, na co dzień zawsze byli silni wewnętrznie i nigdy nie przestali myśleć o Kościele, i o Polsce, której nie podobna przemieniać bez Chrystusa i Jego Kościoła. Najserdeczniej Was pozdrawiam, obejmując wszystkich i każdego z osobna w miłości i pokoju, jakim darzy nas Jezus Chrystus, Najwyższy Kapłan całej ludzkości i Król wszechświata”. Powyższe słowa, które przekazał nam abp Janusz Bolonek odebraliśmy jako wyraz pamięci i życzliwości oraz jako zadanie, które mamy realizować na naszej kapłańskiej drodze.
Uroczystość jubileuszowa zakończyła się wspólną agapą w domu parafialnym. Była to okazja do wspomnień i miłych rozmów. Należy zaznaczyć, że większość księży z tego rocznika utrzymuje stałą więź koleżeńską, spotykając się systematycznie w każdą niedzielę na wspólnej modlitwie brewiarzowej oraz dzieleniu się doświadczeniami i spostrzeżeniami duszpasterskimi.
Niech ta uroczystość 10-lecia kapłaństwa będzie dla wszystkich Księży Jubilatów umocnieniem na dalsze życie i posługę Kościołowi. Wyrażając wdzięczność wszystkim, którzy się za nas modlili, prosimy o dalsze duchowe wsparcie, abyśmy jak najskuteczniej realizowali naszą kapłańską służbę.

* * *

10 lat temu 11 czerwca 1994 r., abp Janusz Bolonek, wówczas nuncjusz apostolski w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej, udzielił w bazylice archikatedralnej świeceń kapłańskich 23 kapłanom. Byli to: ks. Grzegorz Bieniek, ks. Piotr Bratek, ks. Marcin Czajkowski, ks. Paweł Dziedziczak, ks. Dariusz Graczyk, ks. Waldemar Gliński, ks. Krzysztof Górski, ks. Robert Jaśpiński, ks. Bogumił Kucyk, ks. Julisz Lasoń, ks. Jarosław Leśniak, ks. Marek Marczak, ks. Zenon Miksa, ks. Paweł Miziołek, ks. Dariusz Mordaka, ks. Krzysztof Nalepa, ks. Krzysztof Panek, ks. Daniel Rylski, ks. Mirosław Simka, ks. Jacek Tkaczyk, ks. Zbigniew Tracz, ks. Bogdan Żaromiński, ks. Andrzej Żuchowski oraz ks. Krzysztof Tracz kończący z nami seminarium, ale wyświęcony dla diecezji łowickiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Iran: czy mistrz olimpijski jest terrorystą islamskim?

2021-07-28 09:12

[ TEMATY ]

terroryzm

Tokio 2020

RSI Sport/screen

Javad Foroughi

Javad Foroughi

Duże emocje w samym Iranie i poza jego granicami wywołało mistrzostwo olimpijskie strzelca z tego kraju 41-letniego Javada (Dżawada) Foroughiego w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego z odległości 10 metrów. Wielkiej radości i dumie mieszkańców Republiki Islamskiej z osiągnięcia swego rodaka towarzyszą nie mniejsze protesty społeczne w wielu miastach, a także zarzuty pod jego adresem, zwłaszcza ze strony obrońców praw człowieka z powodu zaangażowania nowego mistrza olimpijskiego w działalność terrorystyczną w szeregach tzw. Strażników Rewolucji (pazdaranów). On sam mówił w maju br. o swym udziale jako pielęgniarza w wojnie w Syrii w rejonie Palmyry.

Zloty medalista, który 11 września skończy 42 lata, jest pielęgniarzem, zatrudnionym w stołecznym szpitalu Baqiytallah. Jak sam powiedział po dekoracji medalowej, pracuje „na pierwszej linii” walki z koronawirusem, którym zresztą zaraził się, i to dwukrotnie. Najpierw musiał przejść kwarantannę, po czym wyzdrowiał, wrócił do pracy i wznowił treningi, ale po kilku miesiącach ponownie się zaraził wirusem i przez ponad miesiąc nie mógł się przygotowywać do igrzysk.

CZYTAJ DALEJ

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

2021-07-27 15:40

[ TEMATY ]

cud

Vatican News

Do klasztoru Wcielenia w Madrycie od wczoraj przybywają wierni z różnych regionów kraju. Dzisiaj przypada wspomnienie św. Pantaleona i dokonuje się tzw. cud krwi, który wierni mogą obserwować bezpośrednio na ekranach.

Pantaleon urodził się w 280 r. w Nikomedii. Zgodnie z wolą ojca ukończył medycynę i został lekarzem na dworze cesarza Galeriusza Maksymiana. Po nawróceniu na chrześcijaństwo zaczął leczyć bezpłatnie, co przysporzyło mu wielu wrogów. Uwięziony i okrutnie torturowany nie wyrzekł się jednak wiary chrześcijańskiej. Ostatecznie został ścięty 27 lipca 305 r.

CZYTAJ DALEJ

Czuwać, towarzyszyć i chronić życie ludzkie

2021-07-28 13:02

ks. Łukasz Romańczuk

W kościele pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława we Wrocławiu odbyła się Msza św. w intencji Dolnośląskiej Policji. Eucharystii przewodniczył ks. bp Jacek Kiciński.

Okazją do wspólnego spotkania i modlitwy była 102. rocznica powstania państwowej Policji. Wszystkich zgromadzonych w kościele powitał ks. Andrzej Brodawka, proboszcz parafii. -Trudno powiedzieć ile było tutaj takich Mszy św., kiedy pracownicy policji dziękowali za wszelkie dobro i błogosławieństwo. Znajdujecie się w różnych sytuacjach i opałach. Dziś przychodzicie, aby dziękować i prosić o to błogosławieństwo - mówił ks. Brodawka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję