Reklama

Piotrków Trybunalski

Jubileusz Ojca Leoncjusza

Niedziela łódzka 28/2004

6 czerwca br. piotrkowianie mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu. Podczas uroczystej Mszy św. w kościele Ojcow Bernardynów obchodzono jubileusz 60-lecia kapłaństwa o. Leoncjusza Mieczysława Cyronika. Uroczystość uświetnił swoją obecnością metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, oraz przedstawiciele najwyższych władz miasta, Ojcowie Bernardyni z prowincjałem o. Romualdem Koślą na czele, rodzina i przyjaciele Jubilata, przedstawiciele licznych organizacji, w tym m.in. kombatanci, których o. Leoncjusz jest kapelanem od ponad 20 lat. Przyszły także rzesze piotrkowian, którzy pragnęli w ten sposób wyrazić swoją wielką wdzięczność o. Leoncjuszowi.
Ksiądz Arcybiskup w swojej homilii podkreślił, że połowa wspaniałej i ofiarnej 60-letniej posługi o. Leoncjusza przypadła na pracę w archidiecezji łódzkiej. Przypomniał także jego trudne dzieciństwo, gdy już w wieku 2 lat stracił ojca i matkę. Jego ojciec jako legionista polski został zdradzony i bestialsko zamordowany. Serce schorowanej matki tego nie wytrzymało. Zmarła, osierocając pięcioro dzieci. Od tego momentu dzieciństwo o. Leoncjusza było bardzo ciężkie. Zainteresowanych odsyłam do książki o. Leoncjusza Ofiara wojen XX wieku księdzem w PRL-u, wydanej z okazji 60-lecia, w której Autor opisuje swoje losy od urodzenia aż po czasy obecne (książka jest dostępna w klasztorze Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim).
Święcenia kapłańskie Jubilat przyjął 18 maja 1944 r. w Krakowie. Dalej ścieżki jego posługiwania wiodły przez Zakopane, Leżajsk, Alwernię, gdzie był gwardianem, później ponownie Zakopane, Piotrków Trybunalski (gdzie pełnił urząd gwardiana), Kalwarię Zebrzydowską (kustosz), Alwernia, Łęczyca, ponownie Piotrków Trybunalski (gwardian), Kraków, Skępe, Łęczyca oraz od 1984 r. Piotrków Trybunalski po dziś dzień.
Praca o. Leoncjusza była zawsze wielka i potrzebna, jej efekty są widoczne po dziś dzień i pozostaną czytelne dla następnych pokoleń. To, jak bardzo wierni są mu wdzięczni za jego posługę można oglądać na co dzień w klasztorze Ojców Bernardynów, można było także zobaczyć podczas niedzielnej uroczystości, gdy podziękowaniom i życzeniom nie było końca. O uznaniu dla o. Leoncjusza niech świadczą choćby niektóre z jego odznaczeń: Honorowy Obywatel Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, Honorowy Obywatel Miasta Alwerni, Honorowy Członek Rodziny Katyńskiej Ziemi Piotrkowskiej, Dyplom Uznania za zasługi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Laureat Nagrody im. Jana Pawła II przyznawanej przez Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i wielu innych. Dołączając się do składanych ze wszystkich stron życzeń, Czcigodnemu Jubilatowi w imieniu Niedzieli i naszych Czytelników składamy gratulacje i życzenia dalszych pogodnych lat i Bożej opieki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: arcybiskup skrytykował Nancy Pelosi za obnoszenie się z „pobożnością katolicką”

2021-07-25 14:38

[ TEMATY ]

USA

aborcja

wikipedia.org

Nancy Pelosi

Nancy Pelosi

Arcybiskup San Francisco Salvatore Cordileone skrytykował 22 lipca spikerkę (przewodniczącą) Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi, która reprezentuje tam Kalifornię, za zakłamanie. Popiera ona finansowanie usług aborcyjnych za pieniądze podatnika, a zarazem głosi wszędzie, że jest bardzo pobożna.

Według magazynu „Washington Examiner” Pelosi na konferencji prasowej w tym dniu określiła siebie mianem „pobożnej katoliczki”, dodając, że „nie jest moim zadaniem pouczać kobiety, czy mogą dopuszczać się aborcji, czy nie”.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: 80 proc. zaszczepionych, którzy się zakazili wirusem, nie infekowało innych

2021-07-25 17:18

[ TEMATY ]

Izrael

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

80 proc. zaszczepionych osób w Izraelu, które się zakaziły, nie zainfekowało nikogo w przestrzeni publicznej - głosi opublikowany w niedzielę raport portalu The Times of Israel.

Według danych izraelskiego ministerstwa zdrowia zaledwie 3 proc. zaszczepionych osób, które zachorowały na Covid-19, przenosi je na 2-3 inne osoby na koncertach, w restauracjach czy na siłowniach.

CZYTAJ DALEJ

Toruński kościół św. Jakuba ustanowiony sanktuarium

2021-07-25 18:33

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Rok Compostelański

Renata Czerwińska

W Kościele katolickim trwa Rok Compostelański. 25 lipca w toruńskim kościele św. Jakuba miały miejsce uroczystości diecezjalne, połączone z ustanowieniem siedemsetletniej świątyni sanktuarium św. Jakuba. W Eucharystii pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla uczestniczyli: bp Andrzej Suski, kapłani z diecezji toruńskiej, przedstawiciele władz miasta, Ambasador Hiszpanii w Polsce, Francisco Javier Sanabria Valderrama, Bractwo Świętego Jakuba z Torunia i z Warszawy oraz licznie zgromadzeni parafianie i pielgrzymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję