Reklama

Dzień „otwartych drzwi” w Seminarium

Zgodnie z tradycją seminaryjną, corocznie na wiosnę, drzwi Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku otwierają się dla każdego młodego człowieka, który chce choć na kilka chwil wtopić się w życie kleryckie. W tym roku to wydarzenie odbyło się 12 czerwca, a na nasze zaproszenie odpowiedziało i przyjechało ponad stu młodych ludzi wraz z duszpasterzami.
Całość rozpoczęła się koncertem misyjnego zespołu seminaryjnego „Hodos”. Po kilku chwilach zabawy przy muzyce cała wspólnota seminaryjna wraz z gośćmi udała się do katedry, aby wziąć udział we Mszy św. i uroczystościach związanych z 5. rocznicą beatyfikacji Biskupów Męczenników - A. J. Nowowiejskiego i L. Wetmańskiego. Po powrocie czekał już na wszystkich posiłek przygotowany przez płocką Caritas.
Główna część dnia „otwartych drzwi” odbyła się po obiedzie. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy, w których zwiedzali najciekawsze miejsca Seminarium. W każdym z tych miejsc swoją pracę i osiągnięcia prezentowały istniejące w WSD agendy kleryckie. Członkowie koła historycznego zapoznawali przybyłych gości z historią Seminarium oraz prezentowali ciekawe dzieła z archiwum naszej biblioteki. O pracy z chorymi i potrzebującymi, o praktykach duszpasterskich oraz o rekolekcjach organizowanych przez Siostry Misjonarki Miłości z Warszawy, w których pomagają także klerycy, mówili członkowie koła miłosierdzia. Na wyprawę misyjną do Peru zabrali młodych odwiedzających klerycy z koła misyjnego, którzy zaprezentowali film przysłany przez płockiego misjonarza ks. Grzegorza Mierzejewskiego. Przedstawili oni również eksponaty z krajów misyjnych, a każdy miał możliwość skosztowania meksykańskiej potrawy „maskangu”. Przedstawiciele koła naukowego opowiadali o formacji intelektualnej i sympozjach, a grupy modlitewne - oaza i Odnowa w Duchu Świętym zapoznawały z formacją duchową, rekolekcjami i dniami skupienia kleryków. Prezentacja multimedialna zatytułowana Rok w Seminarium przygotowana przez koło fotograficzne i komputerowe, odsłoniła przed naszymi gośćmi wszystkie ważniejsze wydarzenia z życia Seminarium. Na zakończenie swoje osiągnięcia całoroczne przedstawili redaktorzy naszej gazetki, a muzyką towarzyszył seminaryjny zespół „Fratres”. Całość zakończyła wspólna modlitwa w kaplicy seminaryjnej, którą w intencji licznych i świętych powołań poprowadzili diakoni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI: tylko wiara wyzwala człowieka z ograniczeń i ciasnoty jego czasów

2021-07-27 14:45

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

O swojej drodze kapłańskiej i doświadczeniach duszpasterskich opowiedział papież-senior Benedykt XVI w wywiadzie udzielonym pisemnie Tobiasowi Winstelowi z okazji 70. rocznicy swoich święceń kapłańskich, a który ukazał się na łamach niemieckiego miesięcznika katolickiego „Herder Korrespondenz”.

Oto całość rozmowy Tobiasa Winstela z Benedyktem XVI w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Czas pandemii pogłębia problemy alkoholowe

2021-07-27 16:38

[ TEMATY ]

alkohol

pandemia

pandemia COVID‑19

Adobe Stock

Czas pandemii pogłębia problemy alkoholowe - ocenił ks. Marek Dziewiecki, psycholog i członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, komentując dane Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomiu. Wynika z nich, że w 2020 roku radomianie na alkohol wydali rekordową ilość pieniędzy, bo aż 237 mln złotych. Wzrost wydatków odnotowano również w całym kraju.

Z danych wynika również, że na przestrzeni ostatnich trzech lat w Radomiu ponad 10 tys. osób leczyło się z powodu zaburzeń spowodowanych przez nadmiernie spożywanie alkoholu. Większość z nich korzysta z terapii i leczenia specjalistycznego.

CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta: wręczono ordery i odznaczenia państwowe zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu

2021-07-28 17:57

[ TEMATY ]

prezydent

odznaczenia

PAP

53 Polaków zostało wyróżnionych odznaczeniami państwowymi, przyznawanymi przez prezydenta RP podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia otrzymali Danuta i Witold Danielewiczowie, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski.

"W Pałacu Prezydenckim odbyła się w środę uroczystość, podczas której Minister Andrzej Dera w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wręczył ordery i odznaczenia państwowe przyznane osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję