Reklama

Warto się poświęcić

Niedziela przemyska 28/2004

„... Oto jest kapłan wybrany
Upodobał go sobie Bóg
By zawsze był Mu oddany...”

To słowa pieśni na wejście, w wykonaniu chóru parafialnego ze Strachociny, jaka zabrzmiała 13 czerwca br. w czasie uroczystej, koncelebrowanej Mszy św., której w 25. rocznicę święceń kapłańskich przewodniczył ks. jubilat Józef Niżnik. Homilię wygłosił ks. prał. Stanisław Bar z diecezji sandomierskiej. Uroczystość zaszczycili swą obecnością: ks. inf. Stanisław Zygarowicz, ks. inf. Julian Pudło, kanclerz Kurii Metropolitarnej w Przemyślu ks. Józef Bar, o. Mieczysław Łacek - paulin, księża wikariusze pracujący w poprzednich latach w Strachocinie, księża rodacy z parafii Strachocina, księża rodacy ze Świętoniowej, Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej z Japonii i z Polski, czcigodni rodzice Księdza Jubilata i bracia z rodzinami, członkowie Zarządu DIAK Przemyśl oraz zaproszeni goście.
W swoich wystąpieniach przedstawiciele parafian, Przełożona Generalna Sióstr Franciszkanek z Japonii i prezes ZDIAK, składali serdeczne życzenia i wyrazy wdzięczności za dotychczasową pracę dla dobra wszystkich.
Ks. inf. Zygarowicz - ojciec duchowny z czasów seminaryjnych - zabierając głos, podkreślił zasługi, jakich dokonał Ksiądz Jubilat w minionych 25 latach, realizując słowa biskupa wypowiedziane w czasie święceń kapłańskich: „będziesz błogosławił, głosił, przewodził, konsekrował”. Księdza Jubilata cechowała zawsze wielka energia, oddanie sprawie Bożej i głęboka, żarliwa modlitwa. Nade wszystko umiłował Matkę Najświętszą, św. Maksymiliana i św. Andrzeja Bobolę, którego kult rozwija się w parafii Strachocina, gdzie wokół kościoła i plebanii powstał kompleks budynków dla celów apostolsko-rekolekcyjnych.
Ks. Stanisław Bar przytoczył słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane do młodych w Hiszpanii w 56. rocznicę święceń kapłańskich: „... Wracając pamięcią do tamtych lat mogę zapewnić, że warto poświęcić się sprawie Chrystusa i przez miłość do Niego poświęcić się służbie człowiekowi. Warto oddać życie za Ewangelię i za braci...”. W podobny sposób myśli nasz dzisiejszy Jubilat obchodzący 25-lecie kapłaństwa. Zapewne tak myśli, skoro zaprosił nas, abyśmy wspólnie dziękowali Bogu za to, że dał mu w młodości poznać tę miłość Boga, że dał mu rodziców, bliskich, wspólnotę seminaryjną, którzy pomogli mu odczytać wielkość tej miłości, dla której warto poświęcić swoje życie...
21 lat temu przybył „tymczasowo” do Strachociny, lecz pozostał do dziś. Pozostał, bo Bóg tak chciał, bo takie były plany, które Bóg miał wobec życia i wobec kapłaństwa Księdza Jubilata. Wszystko, co uczynił w Strachocinie, to zarówno dzieło duchowe, jak też wyraz materialnej troski o dobro, które zostało mu powierzone przez biskupa, o dobro, które nieustannie rozwijało się i pomnażało.
Zgromadzenie Rycerek Niepokalanej z Japonii zostało przeszczepione na polski grunt, do Strachociny, i tu wydaje błogosławione owoce. W Strachocinie powstało miejsce szczególne, gdy pod natchnieniem Ducha Świętego odczytał Ksiądz Jubilat to, co było zamiarem Boga i stąd powstało Sanktuarium niezwykłego polskiego świętego, tutejszego rodaka św. Andrzeja Boboli. Podjął także niełatwą drogę „obudzenia olbrzyma”, jakim jest laikat, poświęcając się dziełu, któremu na imię Akcja Katolicka, dziełu, które rozwijając się, niesie nadzieję Kościołowi Świętemu. Podjął dzieło przybliżenia ludziom Chrystusa i budowania niewidzialnego Kościoła ludzkich serc, który dzisiejszemu światu ukazuje światło prawdy, drogi wyjścia i drogi nadziei.
Czcigodny Księże Jubilacie! W modlitewnym skupieniu polecamy Bożemu Miłosierdziu całą Twoją przyszłość. Niech Najwyższy prowadzi Cię swoją drogą odwieczną, a Jego błogosławieństwo niech towarzyszy wszystkim Twoim dniom. Niech Cię strzeże i osłania. „On Twoim Bogiem, nie jesteś sam, w Nim Twoja siła”.
Plurimos Annos, Czcigodny Księże Jubilacie!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krakowskie ŚDM we wspomnieniach włoskiego dziennikarza

2021-07-28 08:28

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Archiwum Paolo Fucili

Fucili Paolo

Fucili Paolo

Paolo Fucili od zawsze był zafascynowany Światowymi Dniami Młodzieży. Jako dziennikarz uczestniczył po raz pierwszy w historycznym ŚDM, który miał miejsce w Rzymie w czasie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Dla telewizji włoskiego Episkopatu TV2000 relacjonował ŚDM w Krakowie. W międzyczasie napisał książkę o historii Dni Młodzieży. Z okazji piątej rocznicy spotkania Franciszka z młodzieżą świata w Krakowie przeprowadziłem z nim krótką rozmowę.

Włodzimierz Rędzioch: - Co oznaczało dla Ciebie uczestnictwo w ŚDM w Krakowie?

CZYTAJ DALEJ

W Starej Wsi rozpoczynają się Ignacjańskie Dni Młodzieży

2021-07-28 12:04

archiwum IDM

Koncert w tle sanktuarium

Koncert w tle sanktuarium

Jutro w Starej Wsi k/ Brzozowa rozpoczynają się Ignacjańskie Dni Młodzieży. Wydarzenie poprzedziły dziesięciodniowe rekolekcje. Spotkanie organizowane jest od 2004 roku przez jezuitów i łączy ze sobą młodzież z różnych regionów Polski. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Serce na dłoni”.

Jak wyjaśnia o. Paweł Witon – organizator wydarzenia - Młodzież przyjeżdzająca do Starej Wsi pochodzi ze wspólnot prowadzanych przez jezuitów. Młodzież każdego roku przebywa tutaj na rekolekcjach w połowie lipca. Wieńczą je właśnie Ignacjańskie Dni Młodzieży. To są takie dni integracyjne, ponieważ młodzież podczas samych rekolekcji podzielona jest na cztery stopnie i te stopnie osobno przeżywają swoje rekolekcje. Ignacjańskie Dni Młodzieży to jest próba integracji tej młodzieży z całej Polski, ponieważ oni na codzień właściwie formują się tylko w swoich grupach, więc jest to jakaś okazja do tego, żeby przebywali razem i również doświadczyli czegoś co było wcześniej – zauważył jezuita.

CZYTAJ DALEJ

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję