Reklama

Oni czytają słowo Boże

Niedziela przemyska 28/2004

„Dziękując Bogu za łaskę powołania do służby lektorskiej, przyrzekam powierzone zadanie wypełniać gorliwie i sumiennie. Przyrzekam czytać wyraźnie Słowo Boże i według niego żyć. Amen”.
Taką formułę przyrzeczenia, kładąc dłonie na księgę Pisma Świętego, złożyło sześciu nowych lektorów w parafii Franciszkanów w Sanoku. Karol Cecuła, Jacek Felisiak, Krzysztof Felisiak, Michał Słaby, Arkadiusz Szelest i Tomasz Zieliński są na co dzień uczniami gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Kandydaci na lektorów przez rok przygotowywali się do publicznego czytania Pisma Świętego podczas zgromadzeń liturgicznych. Formacja, którą prowadził ich opiekun o. Stanisław Glista OFMConv, obejmowała teorię fonetyki, emisję głosu oraz poznawanie piękna i bogactwa liturgii. Kandydaci do czytania Słowa Bożego przygotowywali się również w sposób duchowy poprzez wspólną cotygodniową celebrację Liturgii Godzin.
Podczas uroczystości wprowadzenia w posługę lektora, która odbyła się 13 czerwca, o. St. Glista powiedział do kandydatów: „Aby czytanie Słowa Bożego było owocne, sami musicie je rozumieć, przyjmować, rozważać i żyć nim na co dzień. Bycie lektorem to wielkie wyróżnienie, ale i duża odpowiedzialność. Ludzie, widząc was czytających Pismo Święte, będą wymagali, abyście także poza kościołem dawali świadectwo wzorowego życia”.
W parafii Franciszkanów pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku obecnie posługę lektora sprawuje 21 młodzieńców, do grona ministrantów należy około 60 osób.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Nowa Biała: Msza dziękczynna za tych, którzy pomogli pogorzelcom

2021-07-25 21:55

[ TEMATY ]

Nowa Biała

Karol Porwich/Niedziela

W parafii w Nowej Białej na Spiszu odprawiono w niedzielę Mszę św. za darczyńców, dzięki którym Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekazała poszkodowanym w czerwcowym pożarze ponad 5 mln zł.

Bp Robert Chrząszcz, który przewodniczył Mszy św. podkreślił, że jest ona dziękczynieniem za tych, którzy z otwartym sercem pomagają potrzebującym oraz za opiekę Pana Boga nad mieszkańcami Nowej Białej, bo choć straty materialne są bardzo bolesne, to w pożarze sprzed kilku tygodni nie było ofiar.

CZYTAJ DALEJ

Toruński kościół św. Jakuba ustanowiony sanktuarium

2021-07-25 18:33

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Rok Compostelański

Renata Czerwińska

W Kościele katolickim trwa Rok Compostelański. 25 lipca w toruńskim kościele św. Jakuba miały miejsce uroczystości diecezjalne, połączone z ustanowieniem siedemsetletniej świątyni sanktuarium św. Jakuba. W Eucharystii pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla uczestniczyli: bp Andrzej Suski, kapłani z diecezji toruńskiej, przedstawiciele władz miasta, Ambasador Hiszpanii w Polsce, Francisco Javier Sanabria Valderrama, Bractwo Świętego Jakuba z Torunia i z Warszawy oraz licznie zgromadzeni parafianie i pielgrzymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję