Reklama

Telegram Ojca Świętego

Niedziela rzeszowska 28/2004

do Biskupa Kazimierza Górnego
z okazji świętowania 650-lecia
założenia miasta Rzeszowa
w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Jego Ekscelencja
Bp Kazimierz Górny
Biskup Rzeszowsk

Bardzo dziękuję za przypomnienie, że w tym roku miasto Rzeszów przeżywa 650. rocznicę założenia, i za informację, że w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa będzie świętować ten jubileusz. Chętnie włączamy się w te obchody, polecając Bogu - Panu historii - wszystkich mieszkańców miasta.
Przy tej okazji przychodzi na pamięć cała bogata tradycja tego Kazimierzowskiego grodu, która zawsze była związana z życiem Kościoła i z działalnością tak wybitnych postaci, jak św. Józef Sebastian Pelczar, bł. Jan Balicki, bł. Roman Sitko czy ks. Stanisław Konarski. Cieszę się, że współczesność również może być świadkiem żywego rozwoju miasta, szczególnie wokół prężnych ośrodków akademickich, środowisk samorządowych oraz kościelnych instytucji Waszej Diecezji. Życzę, aby współpraca wszystkich środowisk w tym wspólnym dziele przynosiła błogosławione owoce dla całego regionu. Niech Jubileusz będzie również okazją do refleksji nad chwilą obecną i nad przyszłością, i niech zachęci do szczerego wysiłku na rzecz budowy społeczeństwa, które - kierując się w życiu publicznym chrześcijańskimi zasadami sprawiedliwości oraz miłości Boga i bliźniego - coraz pełniej stawać się będzie środowiskiem właściwym do wszechstronnego rozwoju człowieka i poszukiwania jego szczęścia.
Wspominając dzień, w którym dane mi było stanąć na rzeszowskiej ziemi, jednoczę się w dziękczynieniu Bogu za wszelkie dary, jakimi darzył jej mieszkańców na przestrzeni sześciu i pół wieku. W modlitwie polecam Bogu Księdza Biskupa, Biskupa Pomocniczego, Władze i Mieszkańców Rzeszowa, zawierzam wszystkich opiece Waszej Patronki Matki Bożej Wniebowziętej i z serca błogosławię: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Watykan, 17 czerwca 2004 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Rz": We wtorek koniec Naszej Klasy

2021-07-27 07:05

[ TEMATY ]

media

Użytkownicy popularnego przed laty serwisu rozstaną się z nim dziś o 23.59. Osoby korzystające z usług płatniczych serwisu mają niewiele czasu na odzyskanie pieniędzy - informuje we wtorkowym wydaniu "Rz".

"Serwis NK.pl zostanie zamknięty 27 lipca o godz. 23:59, ale sam adres strony pozostanie aktywny, bo pozostaną tu informacje o zamknięciu serwisu" - powiedział gazecie Skrzypek-Makowska, kierownik Komunikacji Zewnętrznej w Ringier Axel Springer Polska. Jak podkreśla, RASP jest wciąż otwarty na propozycje dotyczące marki Nasza Klasa.

CZYTAJ DALEJ

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: pamięć o tych, którzy podczas II wojny ratowali Żydów

2021-07-28 18:39

[ TEMATY ]

Żydzi

Ukraina

II wojna światowa

pl.wikipedia.org

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Pamięć Polaków, Ukraińców i Czechów, którzy podczas II wojny światowej ratowali prześladowanych przez niemieckich nazistów Żydów, postanowiły utrwalić na Ukrainie zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. W Samborze koło Lwowa zorganizowały Salę Spotkań i Pamięci, która ma być miejscem modlitwy, dialogu i edukacji.

Pomysł zorganizowania miejsca pamięci poświęconego tym, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów był efektem spotkań i rozmów, jakie z mieszkańcami tego 35 tys. miasta przeprowadziła w ciągu ostatnich kilku lat, pracująca w Samborze s. Elżbieta Ślemp. Otwarcie Sali Spotkań i Pamięci, to był już ostatni moment, kiedy świadectwa ludzi pamiętających tamte czasy można było utrwalić od zapomnienia. Dla s. Elżbiety impulsem była postawa s. Celiny Kędzierskiej, która podczas okupacji niemieckiej prowadziła w mieście ochronkę. Dzięki jej odwadze zostało uratowanych dziesięcioro żydowskich dzieci, kilkoro niemowląt i troje dzieci cygańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję