Reklama

Temat tygodnia

Pątniczy czas

Ania ma 17 lat. Chodzi do liceum. Na pytanie: „Jak w szkole?” odpowiada „Spoko”. „Jakie wakacyjne plany?” Ożywia się od razu i bez zastanowienia mówi: „Idę na pielgrzymkę”. Do tej pory była tylko raz, w ubiegłym roku, ale teraz nie wyobraża sobie wakacji bez pielgrzymowania.

Niedziela sosnowiecka 28/2004

Ks. Marek Turlejski, kierownik Pielgrzymki Zagłębiowskiej, potwierdza, że „przypadłość”, która dopadła - w dobrym tego słowa znaczeniu - Anię nie jest niczym wyjątkowym. Na pielgrzymowanie chorują prawie wszyscy, którzy choćby raz go zasmakowali. „Duża część pielgrzymów idzie z nami co roku. Niektórzy już kilkunasty raz z rzędu” - mówi. W obydwu diecezjalnych pielgrzymkach uczestniczy każdego roku w sumie 5 tysięcy osób. Trzeba jeszcze doliczyć wrześniową pielgrzymkę jaworznicką i sierpniowe - siewierską i targoszycką. Choć mniejsze i lokalne, to mają swój własny, niepowtarzalny koloryt.
Ks. Wiesław Żmija będzie w tym roku przewodnikiem grupy po raz 11. Aktualnie pracuje nad organizacją grupy sosnowieckiej Młodzieżowej Pielgrzymki Diecezji Sosnowieckiej Szlakiem Orlich Gniazd. „Tydzień temu byliśmy razem z kadrą grupy w Czernej. Tym razem przygotowywaliśmy oprawę modlitewną pielgrzymki” - mówi „Niedzieli Sosnowieckiej”. Kadra grupy to porządkowi, animatorzy muzyczni, kwatermistrzowie i obsługa kuchni. Około 20 osób.
Ksiądz Wiesław wyruszy do Częstochowy 8 sierpnia po rannej Mszy św. w kościele św. Tomasza w Sosnowcu. „Zwykle jest nas od 60 do 80 osób ze wszystkich parafii Sosnowca. W tym samy dniu wyruszy grupa z Będzina. Główna część pielgrzymki wyjdzie z Olkusza dzień później. Przewodnikiem całej pielgrzymki jest od samego początku jej istnienia ks. kan. Henryk Januchta. „Razem jest nas ponad 2 tysiące w 12 grupach” - mówi ks. Krzysztof Miśta, przewodnik grupy będzińskiej. Na Jasną Górę pątnicy dotrą 13 sierpnia. Specyfiką tej pielgrzymki jest to, że noclegi są pod namiotami.
Pani Maria będzie pielgrzymowała już po raz 14. Co roku rezerwuję sobie urlop w ostatnim tygodniu sierpnia, aby wyruszyć do Częstochowy - cieszy się na samą myśl. Pielgrzymuje z całym Zagłębiem. Druga diecezjalna pielgrzymka wyjdzie 23 sierpnia, aby do Częstochowy przybyć na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Na tę uroczystość, według jasnogórskich statystyk, przybywa blisko 80 grup pielgrzymkowych. „ Jak zwykle 23 sierpnia odprawimy Mszę św. w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie i później pod przewodnictwem Księdza Biskupa wyruszymy w 14 grupach do Częstochowy” - mówi ks. Marek Turlejski, dyrektor Pielgrzymki Zagłębiowskiej. Rokrocznie uczestniczy w niej ok. 2000 osób. „Zapisy prowadzimy we wszystkich parafiach praktycznie do ostatniej chwili. Do Częstochowy wejdziemy 25 sierpnia w godzinach południowych” - podaje szczegóły.
Razem z Pielgrzymką Zagłębiowską wejdzie do Częstochowy Piesza Pielgrzymka parafii Targoszyce. „Wskrzesiłem ją 20 lat temu” - opowiada ks. kan. Janusz Rakoczy, proboszcz parafii św. Mikołaja w Targoszycach. Idziemy tylko dwa dni, bo do Częstochowy mamy niedaleko. Nocujemy w Rudniku Małym. Ks. Rakoczy spodziewa się około 100 pielgrzymów. Z dekanatu siewierskiego wyruszy jeszcze jedna grupa z Siewierza. Idą także dwa dni i wchodzą do Częstochowy w przeddzień uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Pielgrzymi rekrutują się obydwu siewierskich parafii oraz z pobliskich Brudzowic, Trzebiesławic i Żelisławic.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie pięknie dojrzałe

2021-07-14 12:11

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

senior

seniorzy

Maciej Krawcewicz

Papież zachęca, żebyśmy spojrzeli z uwagą i miłością na babcie i dziadków, na osoby starsze. Spójrzmy więc. Oto trzy historie.

Nie odpuszczają, ale wciąż dbają o to, na czym im zależy. Podejmują wyzwania. Chcą być potrzebni i tacy są. Porzucają marzenia, by mierzyć się z rzeczywistością. Kochają. Troszczą się. Uśmiechają –mimo trudności i upływu lat. Papież Franciszek wykazał się genialną intuicją: przypomniał, że bez względu na wiek stale jesteśmy wzywani do realizacji najlepszego planu – Bożego planu.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Mariusz Frukacz: św. Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa

– Święty Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa i nie bać się przyjąć nauki krzyża – powiedział ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie podczas uroczystości odpustowej w Roku św. Jakuba.

W homilii podkreślił, że „św. Jakub uczy nas odpowiedzi naszym życiem na wezwanie Boże”. – On jest tym, który z polecenia Jezusa wraz z innymi apostołami idzie w świat, by głosić Ewangelię. Jego los jako człowieka posłanego do głoszenia Dobrej Nowiny nosi na sobie pewne podobieństwa do powołania proroka Jeremiasza – wskazał duchowny, nawiązując do I czytania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję