Reklama

Nieszawa

Uroczystości ku czci św. Jadwigi Królowej

„Od strony formalnej św. Jadwiga Królowa jest patronką Nieszawy od 2003 r. Nie zmienia to jednak faktu, że jest ona czczona w miasteczku od niepamiętnych czasów” - mówił 8 czerwca br. proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie ks. kan. Wojciech Sowa przed koncertem dedykowanym Patronce. Wcześniej, podczas uroczystej, 11. sesji Rady Miejskiej, burmistrz Nieszawy Andrzej Nawrocki oświadczył: „Jesteśmy dumni i zaszczyceni, iż Patronką naszego miasta, wybraną przez pokolenia nieszawiaków, jest święta królowa Jadwiga”.
Królowa, która nigdy nie była w Nieszawie, związana jest z tym miastem poprzez relikwie, sprowadzone 8 czerwca 2000 r. W kościele parafialnym zobaczyć można dzieła inspirowane kultem św. Jadwigi Królowej: jej rzeźbę w ołtarzu głównym, fresk w prezbiterium, obraz w stallach, witraż królowej z jej herbem, monstrancję z esownicami z liści, na których umieszczone są postacie Matki Bożej, św. Jana Chrzciciela i św. Jadwigi. Jej piękny wizerunek znajduje się też w sali posiedzeń Rady Miejskiej.
Dzień Patronki Miasta zawsze obchodzony jest niezwykle podniośle: m.in. tradycyjnie już wręczany jest medal „Zasłużony dla miasta Nieszawy”. W tym roku otrzymał go Stanisław Orzechowski.
Pod patronatem św. Jadwigi odbyła się promocja monografii Dzieje Nieszawy, pierwszej w wielowiekowej historii miasta.
W muzeum im. Stanisława Noakowskiego otwarto wystawę rzeźby sakralnej Antoniego Bisagi. Koncert w wykonaniu muzyków Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy w kościele parafialnym poprzedziła promocja książki dr. Waldemara Rozynkowskiego, poświęconej nieszawskim Siostrom Serafitkom.
Centralnym punktem uroczystości była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem proboszcza parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - ks. prał. Stanisława Waszczyńskiego, podczas której kazanie wygłosił proboszcz parafii św. Józefa w Zakrzewie ks. Paweł Kacprzak. Uczestniczyli w niej liczni mieszkańcy Nieszawy, kuracjusze z Ciechocinka oraz zaproszeni goście.
Po Liturgii wszyscy wzięli udział w kończącej obchody procesji ulicami miasta z relikwiami: św. Jadwigi Królowej, św. Jadwigi Śląskiej, św. Stanisława BM oraz bł. s. Sancji ze Zgromadzenia Sióstr Serafitek.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niósł pokój bliźnim. Śp. ks. Józef Domiński

2022-09-27 07:28

Tadeusz Boniecki

Służył w kapłaństwie po to, aby przekonywać ludzkie serca, że są kochane przez Boga - tak o zmarłym ks. Józefie Domińskim powiedział bp Adam Bab.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: o Roku Jubileuszowym 2025 na spotkaniu Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji

2022-09-27 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

papież Franciszek

bp Artur Ważny

nowa ewangelizacja

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze zakończyło się dwudniowe spotkanie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji. Pierwszy dzień, poniedziałek (26.09), poświęcony był relacji charyzmatu zakonnego do nowej ewangelizacji. Dziś obradowano nad aktualnymi sprawami i zadaniami, zwłaszcza nad propozycjami duszpasterskimi na Rok Jubileuszowy 2025, który będzie obchodzony w Kościele pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”.

Bp Artur Ważny, przewodniczy Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji przypomniał, że w ramach przygotowań, na prośbę papieża Franciszka, rok 2023 ma być poświęcony lekturze czterech konstytucji Soboru Watykańskiego II, a rok 2024 czasem intensywnej modlitwy i duchowych starań do jak najlepszego przeżycia jubileuszu obchodzonego w Kościele powszechnym raz na 25 lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję