Reklama

Nieszawa

Uroczystości ku czci św. Jadwigi Królowej

„Od strony formalnej św. Jadwiga Królowa jest patronką Nieszawy od 2003 r. Nie zmienia to jednak faktu, że jest ona czczona w miasteczku od niepamiętnych czasów” - mówił 8 czerwca br. proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie ks. kan. Wojciech Sowa przed koncertem dedykowanym Patronce. Wcześniej, podczas uroczystej, 11. sesji Rady Miejskiej, burmistrz Nieszawy Andrzej Nawrocki oświadczył: „Jesteśmy dumni i zaszczyceni, iż Patronką naszego miasta, wybraną przez pokolenia nieszawiaków, jest święta królowa Jadwiga”.
Królowa, która nigdy nie była w Nieszawie, związana jest z tym miastem poprzez relikwie, sprowadzone 8 czerwca 2000 r. W kościele parafialnym zobaczyć można dzieła inspirowane kultem św. Jadwigi Królowej: jej rzeźbę w ołtarzu głównym, fresk w prezbiterium, obraz w stallach, witraż królowej z jej herbem, monstrancję z esownicami z liści, na których umieszczone są postacie Matki Bożej, św. Jana Chrzciciela i św. Jadwigi. Jej piękny wizerunek znajduje się też w sali posiedzeń Rady Miejskiej.
Dzień Patronki Miasta zawsze obchodzony jest niezwykle podniośle: m.in. tradycyjnie już wręczany jest medal „Zasłużony dla miasta Nieszawy”. W tym roku otrzymał go Stanisław Orzechowski.
Pod patronatem św. Jadwigi odbyła się promocja monografii Dzieje Nieszawy, pierwszej w wielowiekowej historii miasta.
W muzeum im. Stanisława Noakowskiego otwarto wystawę rzeźby sakralnej Antoniego Bisagi. Koncert w wykonaniu muzyków Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy w kościele parafialnym poprzedziła promocja książki dr. Waldemara Rozynkowskiego, poświęconej nieszawskim Siostrom Serafitkom.
Centralnym punktem uroczystości była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem proboszcza parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - ks. prał. Stanisława Waszczyńskiego, podczas której kazanie wygłosił proboszcz parafii św. Józefa w Zakrzewie ks. Paweł Kacprzak. Uczestniczyli w niej liczni mieszkańcy Nieszawy, kuracjusze z Ciechocinka oraz zaproszeni goście.
Po Liturgii wszyscy wzięli udział w kończącej obchody procesji ulicami miasta z relikwiami: św. Jadwigi Królowej, św. Jadwigi Śląskiej, św. Stanisława BM oraz bł. s. Sancji ze Zgromadzenia Sióstr Serafitek.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie pięknie dojrzałe

2021-07-14 12:11

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

senior

seniorzy

Maciej Krawcewicz

Papież zachęca, żebyśmy spojrzeli z uwagą i miłością na babcie i dziadków, na osoby starsze. Spójrzmy więc. Oto trzy historie.

Nie odpuszczają, ale wciąż dbają o to, na czym im zależy. Podejmują wyzwania. Chcą być potrzebni i tacy są. Porzucają marzenia, by mierzyć się z rzeczywistością. Kochają. Troszczą się. Uśmiechają –mimo trudności i upływu lat. Papież Franciszek wykazał się genialną intuicją: przypomniał, że bez względu na wiek stale jesteśmy wzywani do realizacji najlepszego planu – Bożego planu.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica nawiedzenia figury św. Michała w Słubicach

2021-07-25 21:00

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Słubice

Dorota Sobocińska

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

Parafia Ducha Świętego obchodziła czwartą rocznicę nawiedzenia figury św. Michała Archanioła z Monte Sant’ Angelo.

Uroczystości rozpoczęły się dziewięciodniową nowenną dziękczynną za łaskę nawiedzenia ziemi słubickiej przez św. Michała Archanioła w znaku figury z Monte Sant’Angelo. Podczas nowenny składane były liczne intencje, prośby i dziękczynienia. Obchodom rocznicy towarzyszyły projekcje filmów nt. świętości Wodza Niebieskich Zastępów oraz zapis jego ostatnich odwiedzin w Słubicach w formie kroniki filmowej. Kulminacja obchodów odbyła się 25 lipca podczas uroczystej Mszy św., a jej oprawę przygotowało liturgiczną działające w parafii Bractwo Szkaplerza św. Michała Archanioła. W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła. Każdy z uczestników liturgii otrzymał po jej zakończeniu smsy anielskie, obrazki z modlitwą do św. Michała oraz cukierki - białe Michałki. Jednak to nie był koniec uroczystości, bowiem w tzw. Zakątku pamięci, proboszcz ks. Henryk Wojnar uroczyście dokonał posadzenia dębu św. Michała, którego sadzonka pochodzi z dębu Piast (770 lat i ponad 22 m wysokości), będącego królem puszczy Rzepińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję