Reklama

Koło

Dziękczynienie za kanonizację

W ramach dziękczynienia za kanonizację św. Alojzego Orione, w kaplicy Domu Pomocy Społecznej w Kole 20 czerwca br. został poświęcony jego wizerunek autorstwa Pawła Kaszczyńskiego. Aktu poświęcenia, w obecności zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia i licznego grona wiernych, dokonał mistrz nowicjatu w Aninie koło Warszawy - ks. Andrzej Anyszka FDP.

W uroczystej procesji przeniesiono obraz do kościoła Matki Bożej Częstochowskiej. Mszy św. przewodniczył ks. Kazimierz Poręba FDP z parafii św. Antoniego w Zduńskiej Woli, który w homilii zwrócił uwagę na ponadczasowy wymiar dzieła św. Alojzego Orione, tworzonego na fundamencie wiary, miłości i bezgranicznego zaufania Bożej Opatrzności.
Z uwagi na to, że św. Alojzemu Orione bardzo bliska była Polska i Polacy, czego dawał liczne dowody, ks. prał. Janusz Ogrodowczyk, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kole, zaproponował, aby wizerunek Świętego zajął miejsce wśród wizerunków polskich świętych, które znajdują się w prezbiterium kościoła parafialnego.
Uroczystość zakończyło złożenie hołdu św. Alojzemu Orione przez ucałowanie jego relikwii. Przemawiająca po Mszy św. przełożona prowincjalna Zgromadzenia Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia s. Maria Irena Jastrzębska zwróciła uwagę, że uroczystość dziękczynna odbywa się w 39. rocznicę przybycia sióstr Orionistek do Koła.
Autor obrazu, Paweł Kaszczyński, urodził się w 1973 r. w Kole. Przez wiele lat służył do Mszy św. jako ministrant i lektor w kościele Matki Bożej Częstochowskiej. W 1994 r. wyjechał do Poznania na studia w Akademii Sztuk Pięknych, ukończył je, a obecnie jest asystentem w Katedrze Malarstwa tejże akademii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Rz": We wtorek koniec Naszej Klasy

2021-07-27 07:05

[ TEMATY ]

media

Użytkownicy popularnego przed laty serwisu rozstaną się z nim dziś o 23.59. Osoby korzystające z usług płatniczych serwisu mają niewiele czasu na odzyskanie pieniędzy - informuje we wtorkowym wydaniu "Rz".

"Serwis NK.pl zostanie zamknięty 27 lipca o godz. 23:59, ale sam adres strony pozostanie aktywny, bo pozostaną tu informacje o zamknięciu serwisu" - powiedział gazecie Skrzypek-Makowska, kierownik Komunikacji Zewnętrznej w Ringier Axel Springer Polska. Jak podkreśla, RASP jest wciąż otwarty na propozycje dotyczące marki Nasza Klasa.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

2021-07-26 11:43

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Przed "Kościołem i doktryną bez wiary" przestrzegł swych rodaków papież-senior Benedykt XVI. Na łamach „Herder Korrespondenz” ukazał się artykuł, który powstał w rozmowie z publicystą Tobiasem Winstelem. Papież-senior zaznacza w nim, że jedynie wiara wyzwala ludzi z ograniczeń i ciasnoty ich czasów. „Doktryna musi rozwijać się w wierze i z wiary, a nie stać obok niej” – stwierdza Benedykt XVI.

Papież-senior podkreśla, że „Kościół składa się z pszenicy i plew, dobrych i złych ryb. Nie chodzi zatem o oddzielenie dobrych od złych, ale oddzielenie wierzących od niewierzących". Odnosząc się do roli niemieckich biskupów zaznacza: „Dopóki w oficjalnych tekstach kościelnych przemawiać będzie tylko urząd, a nie serce i duch, dopóty trwać będzie exodus ze świata wiary", powiedział Benedykt XVI. Oczekuje on od ludzi Kościoła „prawdziwego, osobistego świadectwa wiary".

CZYTAJ DALEJ

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję