Reklama

Tomaszowskie spotkanie z Królową

Maj od dawna przeżywany jest przez nas jako miesiąc szczególnej więzi z Maryją, kiedy w sposób charakterystyczny tylko dla nas, Polaków, oddajemy Jej cześć jako naszej Matce i Królowej, przyzywając Jej wstawiennictwa radosnym i pełnym wdzięczności śpiewem wezwań Litanii Loretańskiej, odzwierciedlającej przymioty Maryi oraz Jej rolę w historii naszego zbawienia. Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tomaszowie Lubelskim jeszcze bardziej niż zwykle, z jeszcze większym zaangażowaniem i wdzięcznością przeżywała w tym roku majowe spotkania z Matką naszego Pana. Stało się to za przyczyną uroczystości Jej nawiedzenia w Obrazie Jasnogórskim, które trwało od 8 do 9 maja.
Utworzona na mocy dekretu biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka z 25 października 1987 r. parafia cieszy się gorącą wiarą i pobożnością swoich parafian, co przejawia się w różnorodności form życia religijnego. Na terenie parafii działają bowiem liczne stowarzyszenia, organizacje i ruchy religijne skupione wokół pięknego kościoła parafialnego, pod opieką tutejszych kapłanów, którym przewodzi proboszcz ks. Jan Krawczyk. Są one świadectwem żywej wiary i obecności Ducha Świętego, obdarowującego Kościół Chrystusowy mnogością darów i powołań. Nic zatem dziwnego, że mieszkańcy tomaszowskiej parafii z niecierpliwością i wzruszeniem oczekiwali spotkania z Jasnogórską Królową, śląc ku Niej modlitwę, by Ta, która czuwa nad swoimi dziećmi posłuszna Testamentowi, jaki z Drzewa Krzyża otrzymała od swego Syna, raczyła poprowadzić do Niego swój lud.
Do tego spotkania parafianie przygotowywali się z wielkim zaangażowaniem przez ćwiczenia duchowe, modlitwę wspólnotową i indywidualną oraz ofiary serca, do których przynaglała Miłość Boskiego Mistrza rozlewana poprzez codzienną Eucharystię, która stanowiła centrum kilkudniowych misji poprzedzających nawiedzenie Pani Jasnogórskiej. Misje te prowadzone przez Ojców Redemptorystów swoją tematyką przybliżały podstawy życia w komunii w Rodzinie Bożej, ale też w rodzinie ludzkiej. Poruszały zagadnienia dotyczące rodziny jako nadziei człowieka, Kościoła i świata, rodziny jako wspólnoty osób, małżeństwa jako fundamentu rodziny, wskazując na
Chrystusa jako na Tego, który stanowi więź doskonałości rodziny. W oczekiwaniu na spotkanie ze Świętą Bożą Rodzicielką parafianie przemadlali te istotne treści, trwając we wspólnocie i modlitwie. Aż przyszedł 8 maja, dzień nawiedzenia, w którym Królowa nieba przybyła na tomaszowską ziemię, przemieniając ją i przepełnione radością i miłością serca jej mieszkańców w niebo. Pośród śpiewu została wprowadzona w progi świątyni w wizerunku, który Polski lud tak bardzo umiłował i w którym witał Ją teraz jako swoją Panią i Królową. Pod przewodnictwem bp. Mariusza Leszczyńskiego wierni rozpoczęli swoje świętowanie, któremu towarzyszyło szczególne błogosławieństwo Papieża Jana Pawła II, który na tę okoliczność wystosował telegram na ręce bp. Jana Śrutwy. Został on odczytany na wstępie Eucharystii i stanowił zachętę do jak najpełniejszego otwarcia się na dary, którymi Bóg pragnie obdarować swój lud przez ręce Maryi. Słowo powitania wygłosił ks. Jan Krawczyk, dziekan dekanatu Tomaszów Południe, który dziękując Maryi Jasnogórskiej za Jej nawiedzenie, wyraził nadzieję, że będzie dobrze czuła się wśród swoich dzieci, które obiecują nie żałować kolan i czasu na trwanie przed Jej wizerunkiem i że Ona, Matka wszystkich ludzi, zechce przybliżyć wiernemu ludowi swego Syna, którego Najświętsze Serce rozjaśnia wnętrze tomaszowskiej świątyni i wnętrza serc parafian. W dalszej kolejności Maryja została powitana przez przedstawicieli rodzin zamieszkujących parafię oraz przez dzieci i młodzież.
Homilia wygłoszona przez ojca rekolekcjonistę stanowiła wezwanie do opracowania programu dla ducha narodu, programu, który przynaglałby do nieustannego wzrastania, pomnażania łaski Bożej i dzielenia się nią z innymi. W realizacji tego programu pośredniczyć ma Ta, która prowadzi lud do Eucharystii, do Wieczernika, do Chrystusa - Maryja, która otworzyła Bogu swe serce bez stawiania warunków, wypowiadając pełne ufności i zawierzenia słowa: „Niech mi się stanie...”.
Kulminacyjnym punktem tego dnia była Pasterka maryjna sprawowana w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Następnego dnia po zakończeniu czuwania parafianie mogli uczestniczyć w Eucharystii dla różnych stanów i grup wiekowych. Uroczystość nawiedzenia zakończyła Msza św. pożegnalna i oddanie się parafii Matce Bożej, które było wspólnym i gorącym wołaniem o pomoc w wypełnianiu codziennych obowiązków życiowych tak, by prowadziły one do coraz większego wzrastania w miłości do człowieka i świętości wobec Boga.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znak obecności Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Słowo, które Pan daje nam na 17. niedzielę w ciągu roku, rozpoczyna się sceną zaczerpniętą z religijności Izraela Starego Testamentu. Nieznany z imienia człowiek z Baal-Szalisza przynosi prorokowi Elizeuszowi chleb z pierwocin tamtego roku: „dwadzieścia chlebów jęczmiennych i świeże zboże w worku”. Gdyby nie to, że chodzi o chleb pierwocinowy, można by przyjąć, że to tylko prezent złożony w celu zaspokojenia głodu. Bliższe wyjaśnienie sensu tego czynu podaje nam Katechizm Kościoła Katolickiego, przypominając, że w Starym Przymierzu taki dar ofiarowywano na znak wdzięczności wobec Stwórcy. W kontekście Wyjścia z Egiptu ten czyn otrzymał również nowe znaczenie: niekwaszony chleb, który Izraelici spożywają co roku w święto Paschy, upamiętnia pośpiech wyzwalającego wyjścia z Egiptu (por. n. 1334).

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

2021-07-24 16:27

[ TEMATY ]

wnuczka

dziadkowie

papież Franciszek

vatichnnwes.va

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Papież zachęcił też, by nie tylko w tym dniu, dziadkowie spotykali się z wnukami. „Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód” – podkreślił Franciszek.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Toruński kościół św. Jakuba ustanowiony sanktuarium

2021-07-25 18:33

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Rok Compostelański

Renata Czerwińska

W Kościele katolickim trwa Rok Compostelański. 25 lipca w toruńskim kościele św. Jakuba miały miejsce uroczystości diecezjalne, połączone z ustanowieniem siedemsetletniej świątyni sanktuarium św. Jakuba. W Eucharystii pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla uczestniczyli: bp Andrzej Suski, kapłani z diecezji toruńskiej, przedstawiciele władz miasta, Ambasador Hiszpanii w Polsce, Francisco Javier Sanabria Valderrama, Bractwo Świętego Jakuba z Torunia i z Warszawy oraz licznie zgromadzeni parafianie i pielgrzymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję