Reklama

Serwis kościelny

Kalendarium peregrynacji

Od 28 czerwca do 4 lipca kopia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej nawiedziła parafie: Tuczępy, Skierbieszów, Grabowiec, Świdniki, Miączyn, Zawalów, Horyszów.
Od 5 lipca do 11 lipca peregrynacja odbędzie się w parafiach: Gdeszyn, Honiatycze, Turkowice, Sahryń, Tyszowce, Czartowiec, Perespa.

Katolickie Radio Zamość prowadzi bezpośrednie transmisje z uroczystości nawiedzenia kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej codziennie w godz. 17.00-19.00.

Lubaczów

Reklama

W ramach II Wielokulturowego Festiwalu „Galicja”, który odbywał się w miastach Polski, Słowacji i Ukrainy, w Lubaczowie zaprezentowano widowisko teatru ulicznego z Węgier oraz wystawę fotografii Jerzego Pióreckiego pt. Drzewa, zabytkowe ogrody i dwory. Zespoły z Lubaczowa: Teatr Światła „Magapar” i Chór „Canzone” prezentowały się w Preszowie (Słowacja).
Imprezy Wielokulturowego Festiwalu „Galicja” odbywały się od 13 do 22 czerwca.

IV Narodowy Polski Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej Bogu i Ojczyźnie zorganizowano 26 i 27 czerwca. Tegoroczny festiwal był poświęcony męczeńskiej śmierci Biskupa Stanisława Męczennika i okresowi panowania Bolesława Śmiałego.
W programie festiwalu znalazły się: Msze św. i nabożeństwa, prezentacje artystyczne i koncerty, recitale i spektakle teatralne, projekcje filmów, podróże po miejscach pamięci narodowej oraz pokazy rycerskie.
Patronat duchowy nad festiwalem sprawował bp Jan Śrutwa, patronem honorowym był prezydent Zamościa Marcin Zamoyski.

Ulów

Seniorzy oraz kultura u nas i w innych Ojczyznach Unii Europejskiej - aktywność generująca dobrą przyszłość - takie hasło towarzyszyło festynowi i konferencji o kulturze ziemi tomaszowskiej, które odbyły się 20 czerwca przy miejscowym skansenie „Wiejskiej Chacie”.
Msza św., okolicznościowe wystąpienia, prezentacje zespołów ludowych z regionu pod hasłem Cudze chwalicie..., prezentacja pt. Starsze i średnie pokolenie, ich aktywność kulturowa w innych Ojczyznach Unii Europejskiej, przygotowana przez Polską Radę Ruchu Europejskiego w Warszawie oraz piknik ludowy - złożyły się na program imprezy, zorganizowanej przez Gospodarzy Wiejskiego Centrum w Ulowie i wójta gminy Tomaszów Lubelski.

Lublin

Reklama

Uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem bp. Jana Śrutwy 22 czerwca zakończył się rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Podczas uroczystości pożegnano ks. prał. Eugeniusza Golińskiego, ojca duchownego seminarium, który przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Zamościu. Powitano również nowego ojca duchownego - ks. dr. Mariana Pokrywkę.

Zamość

23 czerwca odbyła się konferencja księży dziekanów diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Podczas konferencji omówiono m.in. przebieg peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz przygotowanie do pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.
23 czerwca w Kurii Diecezjalnej duchowni i świeccy złożyli życzenia imieninowe bp. Janowi Śrutwie.
Podczas tej uroczystości bp Jan Śrutwa wręczył również medale Za dzieło ewangelizacji. Diecezjalnymi wyróżnieniami zostali uhonorowani: Zofia Świtka - długoletnia katechetka z Tomaszowa Lubelskiego i Jerzy Jasiński - organista z 60-letnim stażem z Hrubieszowa.

Sitno

Uroczystość nadania imienia Wandy Popławskiej miejscowej szkole podstawowej odbyła się 23 czerwca. Na uroczystość złożyły się: Msza św., program artystyczny przygotowany przez młodzież oraz okolicznościowe wystąpienia.

Trzęsiny

Zarząd Główny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zorganizował od 26 do 30 czerwca VI Olimpiadę Sportową Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znak obecności Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Słowo, które Pan daje nam na 17. niedzielę w ciągu roku, rozpoczyna się sceną zaczerpniętą z religijności Izraela Starego Testamentu. Nieznany z imienia człowiek z Baal-Szalisza przynosi prorokowi Elizeuszowi chleb z pierwocin tamtego roku: „dwadzieścia chlebów jęczmiennych i świeże zboże w worku”. Gdyby nie to, że chodzi o chleb pierwocinowy, można by przyjąć, że to tylko prezent złożony w celu zaspokojenia głodu. Bliższe wyjaśnienie sensu tego czynu podaje nam Katechizm Kościoła Katolickiego, przypominając, że w Starym Przymierzu taki dar ofiarowywano na znak wdzięczności wobec Stwórcy. W kontekście Wyjścia z Egiptu ten czyn otrzymał również nowe znaczenie: niekwaszony chleb, który Izraelici spożywają co roku w święto Paschy, upamiętnia pośpiech wyzwalającego wyjścia z Egiptu (por. n. 1334).

CZYTAJ DALEJ

Nowa Biała: Msza dziękczynna za tych, którzy pomogli pogorzelcom

2021-07-25 21:55

[ TEMATY ]

Nowa Biała

Karol Porwich/Niedziela

W parafii w Nowej Białej na Spiszu odprawiono w niedzielę Mszę św. za darczyńców, dzięki którym Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekazała poszkodowanym w czerwcowym pożarze ponad 5 mln zł.

Bp Robert Chrząszcz, który przewodniczył Mszy św. podkreślił, że jest ona dziękczynieniem za tych, którzy z otwartym sercem pomagają potrzebującym oraz za opiekę Pana Boga nad mieszkańcami Nowej Białej, bo choć straty materialne są bardzo bolesne, to w pożarze sprzed kilku tygodni nie było ofiar.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica nawiedzenia figury św. Michała w Słubicach

2021-07-25 21:00

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Słubice

Dorota Sobocińska

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

Parafia Ducha Świętego obchodziła czwartą rocznicę nawiedzenia figury św. Michała Archanioła z Monte Sant’ Angelo.

Uroczystości rozpoczęły się dziewięciodniową nowenną dziękczynną za łaskę nawiedzenia ziemi słubickiej przez św. Michała Archanioła w znaku figury z Monte Sant’Angelo. Podczas nowenny składane były liczne intencje, prośby i dziękczynienia. Obchodom rocznicy towarzyszyły projekcje filmów nt. świętości Wodza Niebieskich Zastępów oraz zapis jego ostatnich odwiedzin w Słubicach w formie kroniki filmowej. Kulminacja obchodów odbyła się 25 lipca podczas uroczystej Mszy św., a jej oprawę przygotowało liturgiczną działające w parafii Bractwo Szkaplerza św. Michała Archanioła. W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła. Każdy z uczestników liturgii otrzymał po jej zakończeniu smsy anielskie, obrazki z modlitwą do św. Michała oraz cukierki - białe Michałki. Jednak to nie był koniec uroczystości, bowiem w tzw. Zakątku pamięci, proboszcz ks. Henryk Wojnar uroczyście dokonał posadzenia dębu św. Michała, którego sadzonka pochodzi z dębu Piast (770 lat i ponad 22 m wysokości), będącego królem puszczy Rzepińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję