Reklama

Przyroda

Łuk widoczny z satelity

Na terenie czterech gmin powiatu żarskiego: Przewozu, Łęknicy, Trzebiela i Tuplic oraz części pogranicza brandenburskiego rozciąga się szczególny twór geologiczny zwany Łukiem Mużakowskim. Łuk powstał podczas zlodowacenia środkowopolskiego. Jest największą na świecie moreną czołową, jedyną widoczną z kosmosu.

Podkowa albo rogal

Ciekawy twór geomorfologiczny w postaci wału wyróżnia się wieloma elementami. Przede wszystkim zwraca uwagę ukształtowanie terenu w postaci wielkiej moreny czołowej o kształcie podkowy albo - jak twierdzą inni naukowcy - rogala. Łuk ma długość około 40 km, a szerokość waha się od 3 do 5 km. Nysa Łużycka dzieli Łuk w okolicach Łęknicy i Bad Muskau na dwa jednakowej wielkości skrzydła.
Przeszło 100-metrowe różnice wysokości ukształtowały malownicze wzgórza, wąwozy, tarasy poprzecinane przez Nysę Łużycką, Skrodę, Lankę i Chwaliszówkę. Rzeźba terenu wnętrza Łuku Mużakowskiego jest urozmaicona. Wąskie na 10-200 m dolinki o różnej głębokości 2-20 m najczęściej ułożone są równolegle względem siebie. Rozdzielone są jakby miniaturami wąskich grani. W obrębie Łuku wyodrębnia się 34 geotypy, czyli elementy przyrody nieożywionej, niosące czytelną informację o rozwoju skorupy Ziemi. Przeważają tu siedliska kwaśnych dąbrów, ubogiego grądu, borów, kwaśnych buczyn, łęgów oraz olsów. Flora Wału Mużakowskiego liczy 591 gatunków. Do szczególnie interesujących należą: selery węzłobaldachowe - jedyne stanowisko w Polsce, nawodnik sześciopręcikowy - jedno z nielicznych stanowisk w Polsce i wrzosowiec bagienny. Drugą ciekawą grupę stanowią gatunki górskie, takie jak widłak wroniec, przytulia okragłolistna, świerząbek kosmaty i jaskier gajowy. Znane są one jedynie ze stanowisk historycznych, ale wciąż istnieje szansa na ich odnalezienie, gdyż zachowały się tu ich naturalne biotopy.
Na terenie parku znajdują się rezerwaty przyrody: „Nad Młyńską Strugą”, „Żurawie Bagno”, „Uroczysko Weglińskie” oraz pomniki przyrody i natury.

Pojezierze antropogeniczne

Na terenie Łuku Mużakowskiego znajduje się największe w Polsce pojezierze antropogeniczne, czyli powstałe w wyniku działania człowieka. Jest to największy w Polsce zespół 110 zbiorników wodnych o łącznej powierzchni 1,5 metrów kwadratowych. W 1843 r. rozpoczęto tu wydobywanie węgla brunatnego. Grubość pokładów węgla sięgała do 200 m. Z czasem, gdy wykorzystano pokłady, ulegały one dewastacji i zawałowi. Systemem odkrywkowym wydobywano tu również piaski kwarcowe, glinę i żwir. Z czasem tereny wykopalisk powracały do natury. W większości znajdują się tu obecnie tereny dzikie i niezagospodarowane. Zalane wodą wyrobiska przypominają powierzchnię Księżyca lub pustynię. Po wyeksploatowanych złożach gromadziła się woda, tworząc różnokolorowe jeziora. Zabarwienie wód jest intensywnie czerwone, pomarańczowe, a nawet zielone.
Na pojezierzu antropogenicznym stwierdzono występowanie 14 gatunków płazów. Najliczniej i najwięcej gatunków odnotowano w zbiornikach zbliżonych do naturalnych. Można spotkać tu ropuchę szarą, żabę wodną, trawną i moczarową, traszkę zwyczajną i grzebieniastą. Na terenie występuje także 7 gatunków gadów i 146 gatunków ptaków. Wśród ptaków kilka gatunków jest zagrożonych: bąk, rybołów, łęczak, błotniak zbożowy, batalion, świstun. Gatunki wydobyte z niebezpieczeństwa to kormoran czarny, gągoł i kania ruda. Występuje tu także 22 gatunków ssaków objętych ochroną prawną w Polsce.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust w Jakubowie

2021-07-25 15:00

[ TEMATY ]

odpust

Jakubów

Karolina Krasowska

25 lipca obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jakuba Apostoła

25 lipca obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jakuba Apostoła

W sanktuarium w Jakubowie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Jakuba Starszego Apostoła. Modlitwie przewodniczył bp Paweł Socha.

Uroczystości w Jakubowie rozpoczęły się modlitwą różańcową w sanktuarium, którą poprowadzili członkowie Stowarzyszenia Krwi Chrystusa z Bolesławca. Następnie odbyła się Msza św. odpustowa, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Paweł Socha.

CZYTAJ DALEJ

Życie pięknie dojrzałe

2021-07-14 12:11

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

senior

seniorzy

Maciej Krawcewicz

Papież zachęca, żebyśmy spojrzeli z uwagą i miłością na babcie i dziadków, na osoby starsze. Spójrzmy więc. Oto trzy historie.

Nie odpuszczają, ale wciąż dbają o to, na czym im zależy. Podejmują wyzwania. Chcą być potrzebni i tacy są. Porzucają marzenia, by mierzyć się z rzeczywistością. Kochają. Troszczą się. Uśmiechają –mimo trudności i upływu lat. Papież Franciszek wykazał się genialną intuicją: przypomniał, że bez względu na wiek stale jesteśmy wzywani do realizacji najlepszego planu – Bożego planu.

CZYTAJ DALEJ

Prał. D. E. Viganò: utworzenie Mediateki w Watykanie to docenienie dziedzictwa kina i środków audiowizualnych

2021-07-25 19:03

[ TEMATY ]

media

Watykan

Tama66/pixabay.com

Papież wskazuje na utworzenie Mediateki w Watykanie jako na „decydującą drogę w przyszłość” – powiedział w rozmowie z włoską agencją wiadomości religijnych SIR prał. Dario Edoardo Viganò, wicekanclerz Papieskich Akademii: Nauk i Nauk Społecznych. 21 lipca w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej przedstawił on swą książkę „Lo sguardo: porta del cuore. Il neorealismo tra memoria e attualità” (Spojrzenie: brama serca. Neorealizm między pamięcią a aktualnością). Obok osobistych przemyśleń autora zawiera ona także jego wywiad z Franciszkiem.

Włoski prałat kurialny przypomniał, że Ojciec Święty przy różnych okazjach określał powojenny neorealizm w kinematografii włoskiej mianem „katechezy człowieczeństwa” i „szkoły człowieczeństwa”. Wspominał też, że jako dziecko często chadzał do kina w swej dzielnicy w Buenos Aires. Te właśnie wspomnienia i uwagi Franciszka o jego związkach z filmem znalazły się w prezentowanej książce wicekanclerza akademii papieskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję