Reklama

Kostrzyn nad Odrą

Z papieżem i Akcją Katolicką

Festyn Parafialny, zorganizowany w niedzielę 20 czerwca w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kostrzynie, był już szóstą tego rodzaju imprezą w parafii. Tegoroczna uroczystość odbywała się z okazji jubileuszu 10-lecia powołania Akcji Katolickiej w naszej diecezji i 25. rocznicy pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., którą odprawił ks. Andrzej Hładki. Po Eucharystii plac przykościelny zapełnili uczestnicy festynu, których powitała prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej Elżbieta Głowacka. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał proboszcz ks. kan. Wojciech Skóra, witając serdecznie wszystkich zebranych i życząc miłego spędzenia czasu.
Festyn był okazją do towarzyskich spotkań, rozmów w gronie znajomych przy kawie z ciastem, co oprócz elementów przyjemnej zabawy niesie z sobą umocnienie parafialnych więzi wspólnotowych i integracji mieszkańców miasta. Rzęsistymi oklaskami nagradzane były zespoły: niezawodna schola „Iskierki” prowadzona przez siostrę Annę, schola „Adoramus” kierowana przez Małgorzatę i Grzegorza Głuszko oraz schola młodzieży dorosłej, którą prowadzi Renata Głuszko. O dobrą muzykę i nagłośnienie zadbał Zespół „MARTON” Marka Paprockiego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa i stoiska z wspaniałym ciastem domowego wypieku, goframi robionymi na miejscu, a także z kiełbasą z rożna, bigosem, kawą, herbatą i zimnymi napojami. Urozmaiceniem były różne konkursy dla dzieci zorganizowane przez s. Annę, turniej szachowy i losowanie atrakcyjnych nagród. Przy okazji można było skorzystać z pomiaru ciśnienia tętniczego przeprowadzonego przez Urszulę Wolnowską i z pomiaru poziomu glukozy, wykonywanego przez Bożenę Bocheńską.
Festyn cieszył się niesłabnącą frekwencją do późnych godzin wieczornych. Na to, by był on tak udany, złożyła się praca wielu ludzi zrzeszonych w Akcji Katolickiej i grupach modlitewnych, działających przy parafii, oraz sióstr zakonnych. Nad całością przygotowań i przebiegiem uroczystości czuwał Ksiądz Proboszcz. Duży wpływ na atmosferę festynu miała przepiękna, wymarzona wprost pogoda, która nastała tej niedzieli po wielu dniach chłodów i deszczu. Szczególną aktywnością w pracach przygotowawczych i realizacyjnych wyróżnili się: Walenty Bosy, Elżbieta Głowacka, Joanna Wolnowska, Barbara Szarek, Jadwiga Woźniak, Aniela Stec, Helena Kwiatkowska, Halina i Konrad oraz Krystyna i Czesław Jurczykowie oraz wiele innych osób. W przygotowania techniczne oraz wsparcie festynu w różnej formie włączyło się około 50 kostrzyńskich firm, zakładów i sklepów. Za zaangażowanie, wszelką pomoc, włożony trud i wsparcie festynu, a także za czynny udział w uroczystościach ks. kan. dr Wojciech Skóra złożył wszystkim serdeczne „Bóg zapłać”. Dochód z festynu przeznaczony jest na organy i remont kościoła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: arcybiskup skrytykował Nancy Pelosi za obnoszenie się z „pobożnością katolicką”

2021-07-25 14:38

[ TEMATY ]

USA

aborcja

wikipedia.org

Nancy Pelosi

Nancy Pelosi

Arcybiskup San Francisco Salvatore Cordileone skrytykował 22 lipca spikerkę (przewodniczącą) Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi, która reprezentuje tam Kalifornię, za zakłamanie. Popiera ona finansowanie usług aborcyjnych za pieniądze podatnika, a zarazem głosi wszędzie, że jest bardzo pobożna.

Według magazynu „Washington Examiner” Pelosi na konferencji prasowej w tym dniu określiła siebie mianem „pobożnej katoliczki”, dodając, że „nie jest moim zadaniem pouczać kobiety, czy mogą dopuszczać się aborcji, czy nie”.

CZYTAJ DALEJ

Papież na „Anioł Pański”: prawdziwym cudem jest dzielenie się z innymi

2021-07-25 12:16

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

Grzegorz Gałązka

Prawdziwym cudem jest dzielenie się z innymi, które powiększa miłość. A kiedy się dzielisz, Bóg pomnaża – mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra. Zwrócił uwagę, że „pomnażanie dóbr, bez sprawiedliwego podziału, nie rozwiązuje problemów” ludzkości.

Komentując ewangeliczny opis rozmnożenia chleba i ryb, którymi Jezus nakarmił około pięciu tysięcy osób, papież zauważył, że „Jezus nie stwarza bochenków i ryb”, ale bierze „pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby” od chłopca.

CZYTAJ DALEJ

5 lat temu w Polsce odbyły się Światowe Dni Młodzieży

2021-07-25 21:33

[ TEMATY ]

rocznica

Światowe Dni Młodzieży

Mazur/episkopat.pl

Mija 5 lat od zorganizowanych w Polsce Światowych Dni Młodzieży. Choć rozpoczęły się 26 lipca, to już od 20 lipca pielgrzymi mieli okazję uczestniczyć w Dniach w Diecezjach, by poznać polską kulturę.

Zgodnie z formułą zaproponowaną w 1997 roku przez organizatorów 12. ŚDM w Paryżu, Dni w Diecezjach odbywają się na terenie wszystkich diecezji kraju, w którym organizowane są Światowe Dni Młodzieży, z wyłączeniem miejsca organizacji wydarzeń centralnych ŚDM. W roku 2016 młodzi odwiedzili 42 diecezje terytorialne, w tym dwie greckokatolickie. Aby dobrze przygotować się do przyjęcia gości w każdej spośród diecezji zostało powołane Diecezjalne Centrum ŚDM, którego liderem jest koordynator – najczęściej diecezjalny duszpasterz młodzieży. Są to prężnie funkcjonujące struktury, w których swoje zdolności realizowała lokalna młodzież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję