Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 32/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Działdowo

Mandoliniści z Drohobycza w parafii pw. św. Wojciecha

Od 24 do 28 czerwca przebywał w Działdowie, zaproszony przez władze miasta, młodzieżowy zespół mandolinistów „Leśne Kwiaty” z Drohobycza na Ukrainie. Młodzi artyści gościli również w parafii pw. św. Wojciecha. 25 czerwca uczestniczyli we Mszy św. o godz. 19.00, odprawionej na zakończenie roku formacyjnego ruchów i wspólnot działających przy parafii. Po Eucharystii odbyło się spotkanie z pracownikami i dziećmi z ogniska w Malinowie. Młodzież miała wtedy okazję wypróbować swoje umiejętności jazdy konnej. 29 czerwca, w dniu święta Patronki naszej diecezji, odbył się koncert zespołu z Ukrainy. Członkowie zespołu pod dyrekcją Lucyny Nielipa wykonali utwory muzyki klasycznej i ludowej. Podczas Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy zespół zagrał utwór Ave Maria. Po koncercie odbył się poczęstunek na plebanii, zaś miejscowa młodzież wymieniła adresy z gośćmi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Mirosław Gierko

Dekanaty grudziądzkie

Zakończenie roku szkolnego w Zakładzie Karnym w Grudziądzu

25 czerwca zakończono uroczyście rok szkolny w Zespole Szkół dla Dorosłych przy Zakładzie Karnym w Grudziądzu. Dyrektor Elżbieta Dymart powitała przybyłych gości, grono pedagogiczne i słuchaczki (więźniarki). Za najlepsze wyniki słuchaczki zostały wyróżnione nagrodami. Odbył się również pokaz prac egzaminacyjnych ostatniej klasy o specjalności krawieckiej. Można też było sięgnąć do kroniki zawierającej najważniejsze szkolne wydarzenia. Wiele uwagi w ciągu tego roku szkolnego poświęcono postaci Jana Pawła II. Słuchaczkom, które brały aktywny udział w życiu szkoły i konkursach, wręczono dyplomy i nagrody książkowe oraz świadectwa ukończenia kursu krawieckiego.

Henryk Turski

Uroczystość odpustowa z udziałem bp. Józefa Szamockiego

29 czerwca, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, patronalnego święta parafii na Lotnisku w Grudziądzu, a także w dniu imienin proboszcza ks. Piotra Neumana, gościł u nas bp Józef Szamocki. Po uroczystym procesjonalnym wprowadzeniu Biskupa Józefa w progi świątyni młodzież parafii złożyła mu życzenia z okazji 25-lecia święceń kapłańskich. Mszę św., której przewodniczył Ksiądz Biskup, koncelebrowali: wikariusz ks. Mirosław Pakulski i wyświęcony w ubiegłym roku nasz parafianin ks. Wojciech Badach. Podczas homilii Ksiądz Biskup przybliżył sylwetki patronów parafii, św. Piotra i św. Pawła, mówił o ich działalności i nawróceniu, zachęcał nas do życia na ich wzór. W czasie Eucharystii modliliśmy się w intencjach naszej parafii. Oprawę liturgiczną przygotowały wspólnoty parafialne, a całość uroczystości uświetniła swoim śpiewem schola parafialna oraz orkiestra dęta Straży Pożarnej z Lutomierza. Na koniec członkowie Akcji Katolickiej złożyli życzenia imieninowe ks. Piotrowi Neumanowi i ks. Piotrowi Figurskiemu, zaś w imieniu braci w kapłaństwie życzenia solenizantom złożył dziekan naszego dekanatu ks. Henryk Kujaczyński. Po Mszy św. Ksiądz Biskup przewodniczył nabożeństwu czerwcowemu. Uroczystości zakończyliśmy krótkim koncertem młodzieżowej orkiestry dętej straży pożarnej.

Reklama

Maria Szczęsna

Festyn „Parafia dzieciom”

Już 7. raz odbył się festyn w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Grudziądzu na Strzemięcinie. Jeżeli w myśl ostatniego soboru rozumiemy parafię jako wspólnotę wspólnot, to rzeczywiście w tym wypadku zaangażowanie parafian i miejscowych duszpasterzy z ks. prał. Henrykiem Kujaczyńskim na czele oddało w pełni tę ideę. Starannie przygotowany festyn odbył się pod znakiem dobrej pogody i humoru. Poprzedziły go kilkakrotne spotkania członków Akcji Katolickiej.
Po akcji informacyjnej poprzez plakaty na dzień przed rozpoczęciem festynu rozwieszono dekoracje. Spotkaniu parafian towarzyszył akompaniament znanego w Grudziądzu zespołu „Lider”. Od godz. 14.00 przybywały zaproszone dzieci. Szczególnym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa. Wśród 2000 losów do wygrania były rowery, sprzęt turystyczny i sportowy, aparat fotograficzny Canon, odkurzacz i słodycze. Pod opieką Straży Miejskiej odbywało się strzelanie z wiatrówki. Aukcję rozmaitych cennych przedmiotów poprowadził ks. Jarek Ciechanowski. Przy udziale nauczycieli wychowania fizycznego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 na Strzemięcinie przeprowadzono gry i zabawy sportowe w 3 grupach wiekowych. Równocześnie odbywały się rozgrywki piłkarskie ministrantów i lektorów z parafii dekanatu Grudziądz II, pod opieką ks. Bartłomieja Sławińskiego. Wszystkie konkurencje sportowe i artystyczne (m.in. konkurs rysunkowy i miniplayback show pod opieką katechetki Małgosi Jagielskiej) zakończyło wręczenie dyplomów i cennych nagród rzeczowych. Dużą atrakcją była przejażdżka kucykiem i jazda bryczką. Dzieci były także bardzo zainteresowane pokazem akcji ratunkowej pojazdu osobowego, który uległ wypadkowi. Ciekawa była również prezentacja sprzętu policyjnego oraz tradycyjny kiermasz wydawnictw o Grudziądzu przygotowany przez Grudziądzkie Towarzystwo Kultury.
Wobec tylu wrażeń uzasadniony okazał się pomiar zawartości cukru i ciśnienia tętniczego krwi, prowadzony przez pracowników stacji opieki Caritas, tym bardziej, że uczestnicy festynu mieli możliwość konsumpcji pysznych ciast i innych specjałów kulinarnych ofiarowanych przez Wspólnotę Żywego Różańca oraz innych ofiarodawców (także miejscowego duszpasterza). Młodsza i starsza część parafian zachęcona przez zespół muzyczny ks. Jarka długo bawiła się przy płonącym w ogrodzie ognisku. Po Apelu Jasnogórskim młodzież sprawnie uporządkowała teren po festynie, za co składamy jej serdeczne podziękowanie.
Zgodnie z hasłem „Parafia dzieciom” środki finansowe uzyskane z festynu pozwoliły 100 dzieciom spędzić letnie wakacje w Gaju k. Łąkorza, w przepięknie położonym ośrodku wakacyjnym. Dołączyła do nich także grupa 30 ministrantów.

Reklama

Ks. Bartłomiej Sławiński

Dekanaty toruńskie

Parafialne świętowanie

Reklama

Duchowe przygotowania do godnego przeżycia uroczystości odpustowych w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Bielawach w Toruniu rozpoczęły się 18 czerwca nocną adoracją prowadzoną przez modlitewną grupę pokutną. W czasie Mszy św. o godz. 24.00 w szczególny sposób wierni prosili Boga i Matkę Bożą o łaski potrzebne w czasie budowy kościoła, dla kapłanów i we własnych intencjach.
20 czerwca Mszy św. odpustowej przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Józef Szamocki. W homilii Kaznodzieja nawiązał do roli Matki Bożej w życiu każdego człowieka, natomiast w słowach skierowanych do młodzieży, której udzielił sakramentu bierzmowania, życzył, by młode serca otwarły się na bogactwo darów Ducha Świętego i umocniły dojrzałość chrześcijańską. Tego dnia także proboszcz parafii ks. kan. Tadeusz Partyka obchodził 20. rocznicę święceń kapłańskich. Były życzenia, kwiaty, błogosławieństwo od Ojca Świętego i prezenty. Ksiądz Biskup udzielił błogosławieństwa i symbolicznie wypuścił w powietrze siedem gołębi. O godz. 15.00 radni osiedla przygotowali festyn. Przy muzyce, konkursach i zabawie w miłej atmosferze i przy słonecznej pogodzie upłynęło popołudnie.

Helena Porzezińska

Wkrótce

Nabór do Diecezjalnego Studium Organistowskiego

Diecezjalne Studium Organistowskie w Toruniu im. G. G. Gorczyckiego ogłasza nabór na rok szkolny 2004/2005. Kandydaci winni przedstawić następujące dokumenty: podanie, opinię księdza proboszcza, świadectwo maturalne, (jeżeli nie ma, to ostatnio uzyskane świadectwo szkolne), ewentualny dyplom lub świadectwo szkoły muzycznej, 3 zdjęcia.
Dokumenty należy przesyłać pod adresem: Kuria Diecezjalna Toruńska, ul. Łazienna 18, 87-100 Toruń z dopiskiem „Diecezjalne Studium Organistowskie”.
Inauguracja roku rozpoczyna się 11 września br. o godz. 9.00 w siedzibie Diecezjalnego Studium
Organistowskiego w Toruniu przy ul. Jodłowej 13 (Rubinkowo I). Dodatkowe informacje można uzyskać u dyrektora studium: tel. (0-603) 94-36-94 lub 622-10-43.

Dyrektor DSO ks. dr Mariusz Klimek

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Ks. Wojciech Węgrzyniak zaznacza, że „od czasu do czasu zastanawiamy się, co jest najważniejsze, cośmy powinni przede wszystkim w życiu robić”. Biblista wskazuje, że odpowiedź znajduje się w dzisiejszej Ewangelii. „Przede wszystkim powinniśmy trwać w Chrystusie” - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

To praca jest dla człowieka

2024-04-29 15:37

Magdalena Lewandowska

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

W parafii Opatrzności Bożej na Nowym Dworze we Wrocławiu modlono się w intencji ofiar wypadków przy pracy.

Eucharystii, na którą licznie przybyły poczty sztandarowe i członkowie Solidarności, przewodniczył o. bp Jacek Kiciński. – Dzisiaj obchodzimy Światowy dzień bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy oraz Dzień pamięci ofiar wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Cieszę się, że modlimy się razem z bp. Jackiem Kicińskim i przedstawicielami Dolnośląskiej Solidarności – mówił na początku Eucharystii ks. Krzysztof Hajdun, proboszcz parafii i diecezjalny duszpasterz ludzi pracy.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję