Reklama

Sierpniowe zmiany

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koniec sierpnia to nie tylko przygotowania do nowego roku katechetycznego czy szkolnego, ale to także bardzo istotny czas zmian personalnych w strukturach prezbiteratu Kościoła sosnowieckiego.
Jak każe tradycja, co jest zresztą podyktowane względami organizacyjnymi i administracyjnymi, najpierw następują zmiany na urzędach proboszczów, a potem na stanowiskach wikariuszowskich. W tym roku nowi proboszczowie, a było ich 10, obejmowali swoje stanowiska 18 sierpnia. Wyjątkiem był ks. Sylwester Kulka, który w parafii pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Bolesławiu rozpoczął pracę niemal od pierwszych dni sierpnia. Pięciu z nich objęło urząd proboszcza po raz pierwszy, pozostali zostali przeniesieni z parafii na parafię. Ks. Eugeniusz Cebulski, dotychczasowy proboszcz w pw. parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaworznie-Byczynie, został skierowany do posługi w parafii pw. Świętych Wojciecha i Katarzyny. Ks. Kazimierz Wawer, dotychczasowy proboszcz w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Dąbrowie Górniczej-Łęknicach, został przeniesiony do parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce. Ks. Jerzy Dębski z parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Jaworznie-Jeziorkach do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaworznie-Byczynie. Ks. Jacek Kmieć, dotychczasowy proboszcz w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Dąbrowie Górniczej-Błędowie, objął funkcję w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Sosnowcu. Ks. Wiesław Jarząbek, dotychczasowy proboszcz parafii pw. św. Judy i Tadeusza w Sosnowcu-Borze, przeszedł do parafii pw.św. Józefa Rzemieślnika w Jaworznie-Jeziorkach. Ks. Sylwester Kulka, dotychczasowy wikariusz w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie, objął funkcję proboszcza w parafii pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Bolesławiu. Ks. Bronisław Waksmundzki, dotychczasowy wikariusz w parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Będzinie, został proboszczem w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Dąbrowie Górniczej-Błędowie. Ks. Marek Turlejski, wikariusz w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce, został proboszczem w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Dąbrowie Górniczej-Łęknicach. Ks. Zbigniew Śpiechowicz, wikariusz w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu, objął funkcję proboszcza w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. w Dąbrowie Górniczej-Łośniu. Ks. Krzysztof Płatek, wikariusz w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu-Pomorzanach, został proboszczem w parafii pw. Świętych Judy i Tadeusza w Sosnowcu-Borze.
24 sierpnia pierwsze nominacje otrzymali także neoprezbiterzy. Ks. Piotr Ryż został skierowany do pracy duszpasterskiej w charakterze wikariusza do parafii pw. św. Marii Magdaleny w Gołaczewach; ks. Dariusz Stopa do parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie; ks. Andrzej Lis do parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Osieku; ks. Mariusz Trąba do parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej; ks. Przemysław Kocjan do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie; ks. Grzegorz Koss do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach; ks. Dawid Kuczek do parafii pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Bolesławiu; ks. Waldemar Kuś do parafii pw. św. Stanisława BM w Czeladzi; ks. Tomasz Opiłka do parafii pw. św. Maksymiliana M. Kolbego w Dąbrowie Górniczej-Mydlicach; ks. Michał Surma do parafii pw. św. Maksymiliana M. Kolbego w Olkuszu; ks. Łukasz Małkiewicz do parafii pw. św. Barbary w Sosnowcu; ks. Robert Szulczewski do parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu; ks. Paweł Stanisz do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie; ks. Marcin Majcher do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaworznie-Byczynie.
24 sierpnia nowe nominacje otrzymali również ich starsi koledzy pełniący już funkcje wikariuszowskie. Ks. Wiesław Żmija trafił do parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Ciężkowicach. Ks. Artur Przybyłko i ks. Tomasz Folga zostali skierowani do parafii pw.św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Ks. Gabriel Molęcki będzie pracował w parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Sosnowcu. Ks. Włodzimierz Wiecha i ks. Adam Gołąb zostali skierowani do parafii pw. św. Katarzyny w Wolbromiu; ks. Gerard Małodobry do parafii pw. św. Joachima w Sosnowcu; ks. Mariusz Smętek do parafii pw. św. Józefa w Jangrocie; ks. Paweł Kuś, ks. Andrzej Ciesielski i ks. Stanisław Wyka do parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu; ks. Janusz Bochenek i ks. Zenon Ptak do parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Jaworznie; ks. Mirosław Sołtysek i ks. Jacek Michalak do parafii pw. św. Maksymiliana M. Kolbego w Olkuszu; ks. Krzysztof Słomian do parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Będzinie; ks. Mariusz Socała, ks. Tadeusz Żmuda, ks. Stanisław Gibała i ks. Sławomir Woźniak do parafii pw. św. Wojciecha w Jaworznie; ks. Józef Handerek do parafii pw. św. Jana Kantego w Jaworznie; ks. Janusz Kania do parafii pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie-Szczakowej; ks. Andrzej Lichosyt do parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej; ks. Władysław Barcicki do parafii pw. Wszystkich Świętych w Siemoni; ks. Mariusz Kafel do parafii pw. św. Marcina w Zadrożu; ks. Stanisław Rozner do parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie; ks. Michał Langer do parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu; ks. Grzegorz Nalepa do parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Sosnowcu; ks. Tomasz Miarski do parafii pw. św. Michała Archanioła w Łazach i ks. Stefan Wiegomas do parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Pilicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XI Majówka w Ogrodach Klasztornych

2024-05-14 16:58

Magdalena Lewandowska

Dwórki św. Jadwigi - jej gród co roku przyciąga dzieci i dorosłych.

Dwórki św. Jadwigi - jej gród co roku przyciąga dzieci i dorosłych.

Zapraszamy serdecznie na wyjątkową majówkę w ogrodach klasztoru Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy.

Już po raz 11., tym razem 26 maja, Siostry Boromeuszki zapraszają do Trzebnicy. – Tradycyjnie majówkę organizujemy pod koniec maja, blisko dnia mamy i dnia dziecka. W tym roku odbędzie się dokładnie 26 maja, w dzień matki. To doskonała okazja do rodzinnego świętowania, a jednocześnie do oddania czci naszej najlepszej mamie Maryi – mówi Lilianna Sicińska.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Premiera hymnu tegorocznego spotkania młodych Lednica 2000 już za nami

2024-05-15 09:15

[ TEMATY ]

o. Jan Góra

Lednica 2000

Mat. prasowy

XXVIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000 zbliża się wielkimi krokami. Odbędzie się ono 1 czerwca 2024 r. na Polach Lednickich. Trwają przygotowania do tego corocznego wydarzenia.

LEDNICA 2000 to ogromne dzieło ewangelizacyjne, które pomaga młodym odkrywać wiarę na nowo i nawiązywać żywą relację z Chrystusem. Zainicjował je w 1997 roku, wraz ze świeckimi wolontariuszami, duszpasterz akademicki, dominikanin o. Jan W. Góra OP, zainspirowany nauczaniem św. Jana Pawła II, gromadząc młodych wokół symbolicznej Bramy Ryby odwołującej się do początków chrześcijaństwa. Co roku, w pierwszą sobotę czerwca na Polach Lednickich odbywa się Ogólnopolskie Spotkanie Młodych, które gromadzi dziesiątki tysięcy osób. Wiele z nich, zarażonych entuzjazmem wiary, dzięki Lednicy odmieniło swoje życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję