Reklama

Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Maszewie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Maszewo
Siedziba: Maszewo, ul. Mickiewicza 7
Liczba wiernych: 3 830
Proboszcz: ks. Jan Żyła, kanonik Stargardzkiej Kapituły Kolegiackiej
Wikariusz: ks. Paweł Nowotarski
Kościoły filialne: Budzieszowce - pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny, Maszewo - pw. św. Brata Alberta, Radzanek - pw. św. Floriana
Wspólnoty: Żywy Różaniec (8 róż), Grupa Synodalna, Akcja Katolicka, Schola Dziecięca „Promyki”, Schola Młodzieżowa „Emanuel”, Parafialny Zespół Caritas, Klub Seniora, ministranci (40)
Czasopisma: „Rycerz Niepokalanej”, „Apostolstwo Chorych”, „Miłujcie się”, „Arka”, „Moja Rodzina”, „Niedziela” - 21 egzemplarzy

Kontynuując poznawanie naszej archidiecezji, docieramy obecnie do powstałego w 1985 r. dekanatu Maszewo, obejmującego osiem parafii. Dekanatem kieruje ks. kan. Jan Żyła, proboszcz parafii w Maszewie.
Miasto liczy ok. 3 tys. mieszkańców. Położone jest na Równinie Nowogardzkiej, nad rzeką Stepnicą i jeziorem Maszewo. Jego początki sięgają X w., kiedy powstał słowiański gród na szlaku handlowym ze Szczecina do Kołobrzegu. Gród, rozbudowywany w XI i XII w., spod władztwa książąt zachodniopomorskich przeszedł wraz z ziemią maszewską w ręce biskupów kamieńskich. Dokonał tego książę Barnim I, przekazując ją w 1269 r. biskupowi Hermanowi von Gleichen. On to w 1278 r. nadał miastu przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim (zmieniony na prawo lubeckie w 1286 r.), czym przyczynił się do rozwoju miasta. Otoczono je murami, na centralnie usytuowanym rynku zaczęto wznosić farę - główny kościół miasta. W 1441 r. bp. Zygfryd Buch sprzedał miasto ks. Bogusławowi IX. Ten przekazał je w lenno (w 1446 r.) von Eversteinom. Po wygaśnięciu rodu w 1691 r. Maszewo dziedziczyła Eleonora von Wied, po niej władcy Brandenburgii. XVII w. to okres klęsk i zniszczeń, z którego miasto wydźwignęło się w XIX w. Dzięki uzyskaniu połączeń drogowych z Goleniowem, Stargardem i Nowogardem oraz dzięki budowie linii kolejowej w 1903 r. nastąpił rozwój gospodarczy miasta. Walki prowadzone podczas II wojny światowej zniszczyły zabudowę w ok. 30%. W ostatnich latach ubyło miejsc pracy, co hamuje rozwój Maszewa. Mimo tych trudności dba się o wizerunek miasta. Przyjemnie jest przejść się wzdłuż wieńca murów obronnych czy też od jedynej zachowanej, okrągłej baszty francuskiej wśród budynków o konstrukcji ryglowej na rynek. Dominuje nad nim masywna budowla kościoła farnego. Prostopadłościenny korpus nawowy nakrywa dach dwuspadowy. Do korpusu przylega pięcioboczne prezbiterium, nakryte pięciospadowym dachem. Od zachodu przy nawie stoi czworoboczna wieża, o ośmiobocznym drewnianym zwieńczeniu, nakrytym ostrosłupem dachu. Niska zakrystia o dachu dwuspadowym znajduje się w narożu północnym nawy i prezbiterium. Całkowita długość kościoła wynosi 40,8 m, jego szerokość 20 m, szerokość wieży 10,8 m.
Najstarszą częścią kościoła jest granitowa podstawa wieży, pochodząca ze świątyni wzniesionej w końcu XIII w. Nawę i prezbiterium wzniesiono w I połowie XV w., na rzucie starszej budowli.
Wnętrze to trójnawowa hala o trzech przęsłach. Dwuprzęsłowe prezbiterium jest nieco szersze od nawy głównej. W nawie głównej i prezbiterium sklepienia są gwiaździste, w nawach bocznych krzyżowo-żebrowe. Nie zachowało się średniowieczne wyposażenie (za wyjątkiem fragmentu polichromii na zachodniej ścianie nawy płd.). Obecny wystrój kościoła pochodzi z lat 1866-68. Styl neogotycki prezentują: stalle w prezbiterium, ambona przy płn. ścianie prezbiterium, ołtarz główny, zawierający XX-wieczny obraz Matki Bożej Częstochowskiej, przysłaniany przez drugi obraz Zmartwychwstanie z 1862 r. Ołtarz boczny w nawie płn. poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, w nawie płd. - Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Na ścianie płn. wisi obraz Ostatnia Wieczerza z 1900 r. Istnieje też neogotycki prospekt organowy. Czynne organy nr 112 firmy Bruno Grüneberg pochodzą z 1868 r. W kruchcie pod wieżą wisi duży krucyfiks z XVII w. Na głowie Chrystusa pod cierniową koroną widoczne są krucze włosy (związana jest z nimi legenda o cudownym uzdrowieniu dziecka z choroby). Na placu przed kościołem znajduje się pomnik przyrody - ogromny dąb (4 m obwodu).
Po II wojnie światowej kościół w Maszewie został przez Rosjan zamieniony na magazyn, w którym przechowywali fortepiany i pianina zagrabione z okolicznych majątków. Jeszcze na początku sierpnia 1945 r. nie mógł spełniać swoich funkcji, dach zniszczony był w 80%. Naprawiono go w 1945 r.
Kościół poświęcił 19 sierpnia 1945 r. ks. Bogdan Szczepanowski TChr. Tymczasową opiekę duszpasterską sprawował ks. Franciszek Włodarczyk TChr z Goleniowa. 15 października 1945 r. przybył z Poznania ks. Tadeusz Miętus. Teren jego pracy był bardzo rozległy - do obsługi 14 kościołów. Zastąpił go ks. Edward Wowra TChr (1946--1949), po nim ks. Kazimierz Świetliński TChr (1949-1958). Podczas jego posługi administrator apostolski w Gorzowie ks. Tadeusz Załuczkowski erygował parafię 1 czerwca 1951 r.
Kolejni kapłani to: ks. Karol Kopacz TChr (1958-1965), ks. Jan Guzikowski TChr (1965-1968), ks. Piotr Skraba (1968-1973), ks. Stanisław Sutuła (1973), ks. Eugeniusz Jamrozy (1973-1981), ks. Tadeusz Jaszkiewicz (1981-1988).
15 lipca 1988 r. przybył obecny proboszcz ks. Jan Żyła. Ksiądz Proboszcz otrzymał święcenia kapłańskie w 1970 r. z rąk sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. Pracował jako wikariusz w Trzcińsku Zdroju, w Szczecinie w parafiach: Matki Bożej Ostrobramskiej i Królowej Korony Polskiej, w Gryficach (Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) i Jarszewie (koło Kamienia Pomorskiego). Dalej jako proboszcz pełnił posługę kapłańską w Storkowie, następnie w Starej Dąbrowie, skąd przeniesiony został do Maszewa.
Niedzielna Msza św. w siedzibie parafii sprawowoana jest o godz. 8.00, 11.00 (suma), 12.30 (dla dzieci) i 18.00, w Budzieszowcach o 9.30 i Radzanku o godz. 10.00. W dni powszednie Msza św. odprawiana jest w farze o godz.17.30 i 18.00, we wtorek o godz. 16.00 w Budzieszowcach i w czwartek w Radzanku. Frekwencja na niedzielnej Eucharystii wynosi od 27 do 30%. Rocznie parafianie przyjmują 52 tys. Komunii św. Co miesiąc nawiedza się w domach 30 chorych. W tygodniu mają miejsce następujące nabożeństwa: Koronka do Bożego Miłosierdzia we wtorek o godz. 18.00, w środę dość licznie uczęszczana Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz adoracja Najświętszego Sakramentu w pierwszy piątek miesiąca do godz. 20.00.
Organistką jest Lila Kasprowicz, a zespół „Promyki” prowadzi Danuta Domaradzka. Istnieje Dom Parafialny z salką do spotkań i czytelnią. Na terenie parafii jest szkoła podstawowa, do której uczęszcza 432 uczniów. Prawd wiary nauczają w niej katechetki Bogumiła Graczyk i Bogumiła Wolska. Do gimnazjum uczęszcza 378 osób, katechizują w nim Małgorzata Wójtowicz (18 godz), ks. Wacław Nowak z Bielic (6 godz.), ks. prał. Ireneusz Sokalski (4 godz.). W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych 278 uczniów naucza ks. Paweł Nowotarski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień Laudato si’ w Polsce

2024-05-15 15:27

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Laudato si'

Tydzień Laudato Si'

Łukasz Frasunkiewicz

“Tydzień Laudato si’” to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si' Papieża Franciszka, a przede wszystkim - zaproszenie do wcielania jej przesłania w życie. Obchodzony w tym roku w dniach 19-26 maja pod hasłem “Ziarna nadziei” przypomina nam, że choć czasy, w których żyjemy naznaczone są głębokimi kryzysami, to jako chrześcijanie - pozostajemy ludźmi nadziei, co więcej możemy naszymi postawami i gestami tę nadzieję kultywować i dawać ją innym.

Przesłanie “Laudato si’” - dzisiaj jeszcze bardziej aktualne

CZYTAJ DALEJ

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba. Zaniosą tam też Twoją intencję

2024-05-15 12:09

[ TEMATY ]

Santiago de Compostela

Camino

świadectwa

Archiwum rodzinne

Mają już za sobą dwa tygodnie pieszej wędrówki. Zostało im jeszcze 100 dni, by planowo dotrzeć do sanktuarium w Santiago de Compostela. Dorota i Rafał Janoszowie zamierzają pokonać 2890 km. Wyruszyli z Andrychowa Drogą św. Jakuba, by podziękować za 35 lat małżeństwa. Dziękują także za trójkę swych dzieci, za pozostałych członków rodziny, za przyjaciół i za to, co ich w życiu spotkało. Andrychowskie małżeństwo znane jest z wieloletniego zaangażowania w Ekstremalną Drogę Krzyżową.

Małżonkowie przyznają, że po raz pierwszy znaleźli się na tym jednym z najbardziej znanych szlaków pielgrzymkowych 10 lat temu. „Było to dla nas bardzo głębokie doświadczenie duchowe, powiązane wtedy z wdzięcznością za 25 lat wspólnego życia małżeńskiego. Okazało się, że Camino wpisało się głęboko w nasze serca, a my wpisaliśmy je w serca naszych dzieci i ich przyjaciół. Za nami 6 takich wędrówek trasą północną i portugalską” - opowiadają na swym facebookowym profilu, który nazwali „Camino Wdzięczności”.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah do alumnów WSD: niech wasze życie budują trzy filary: krzyż, Eucharystia i Maryja

2024-05-15 19:25

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Robert Sarah

Kard. Robert Sarah

- Módlcie się cały czas, bo bez Jezusa nie możecie nic uczynić - mówił kard. Robert Sarah podczas Mszy św. sprawowanej w kościele seminaryjnym św. Witalisa we Włocławku. Były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przybył do Polski w związku z diecezjalną pielgrzymką kapłanów diecezji włocławskiej do sanktuarium św. Józefa, patrona diecezji, w Sieradzu. - Niech wasze życie budują trzy filary: krzyż, Eucharystia i Maryja - zwrócił się do alumnów.

W pierwszym dniu wizyty, 15 maja, gwinejski purpurat spotkał się z alumnami, moderatorami i wykładowcami włocławskiego WSD. Dzień rozpoczął się Mszą św. w seminaryjnym kościele, której przewodniczył kard. Sarah, a koncelebrowali m.in. biskup włocławski Krzysztof Wętkowski oraz biskup senior Stanisław Gębicki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję