„Chcemy wyrazić ogromną wdzięczność ofiarodawcom, których hojność była bardzo duża. Jednocześnie dziękujemy tym, którzy nieraz kilka godzin cierpliwie zbierali datki do puszek” – powiedziała KAI dr Małgorzata Jantos, przewodnicząca Komisji Kultury i Odnowy Zabytków Rady Miasta. Na najstarszej nekropolii Krakowa kwestowało blisko 80 osób, wśród nich m.in. Anna Dymna, Dorota Segda, Radosław Krzyżowski czy Marta Witosławska.
W ramach tegorocznej zbiórki na renowację zabytkowych cmentarnych pomników udało się pozyskać dokładnie 54 tys. 480 zł i 25 gr. Jak podkreślają organizatorzy to powód do wielkiej radości - zapewniają przy tym, że kwota zostanie na pewno dobrze rozdysponowana.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Mikołaj Kornecki z Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, który od samego początku współorganizuje kwestę, wskazał, że jednym z celów jest ponowne odrestaurowanie nagrobków, które zostały odnowione w pierwszych latach akcji. "Stosowane wtedy środki nie były tak dobre jak teraz i stąd musimy nad niektórymi pomnikami pochylić się raz jeszcze" - opisał.
Cmentarz Rakowicki, na którym po raz 36. przeprowadzono zbiórkę, został otwarty w 1803 r. i stanowi najstarszą nekropolię Krakowa. Spoczywa na nim wielu znanych Polaków, m.in. Jan Matejko, Marek Grechuta, Lucjan Rydel, Jerzy Bińczycki, Wisława Szymborska czy Helena Modrzejewska. Środki pozyskane przez Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa w ramach dotychczasowych kwest umożliwiły remont już ponad 500 grobów i pomników.