Reklama

Kolumbowie w katedrze

Niedziela w Chicago 39/2004

Szpaler Rycerzy Kolumba w asyście obrazu „Jezu, ufam Tobie”

Szpaler Rycerzy Kolumba w asyście obrazu „Jezu, ufam Tobie”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ubrani w popularne „napoleonki” na głowach z delikatnie powiewającym piórem w kolorze fioletu, soczystej zieleni bądź śnieżnej bieli, nieskazitelnie białe koszule pod idealnie skrojonymi smokingami, zamaszyste peleryny oraz srebrzyste szpady u boku - tak było odzianych 50 mężczyzn, którzy weszli dumnie do chicagowskiej katedry. Byli to członkowie lokalnych oddziałów Rycerzy Kolumba - jednej z największych w USA katolickich organizacji społecznych. Rycerze Kolumba pojawiają się wszędzie tam, gdzie zapraszany jest kardynał bądź biskupi. W połowie września przy ołtarzu katedry stanął kard. Francis George, główny celebrans nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego.
- Nie bez przyczyny zjawiliśmy się tu dziś chyba wszyscy - komentuje rycerz Kolumba pan Henryk. - Dziś w Chicago ma miejsce jeden z etapów ogólnonarodowej modlitwy, prowadzonej we wszystkich wielkich miastach USA. Wszędzie, gdzie miało miejsce nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, straż honorową pełnili Rycerze Kolumba, podobnie i w Chicago.
W ławkach zasiadły rodziny Rycerzy, przyjaciele, dobrodzieje oraz osoby wspomagające charytatywną działalność tej katolickiej organizacji. Powaga świątyni, gdzie z racji swego urzędu nabożeństwa odprawia pasterz archidiecezji chicagowskiej - kard. Francis George, wprowadzała wszystkich w atmosferę skupienia i powagi. Uczestnicy przygotowywali się do rozpoczęcia Koronki do Miłosierdzia Bożego, oczekiwali na wejście gwardii honorowej Księdza Kardynała i na Rycerzy Kolumba.
Organizacja Rycerze Kolumba, skupiająca jedynie mężczyzn, założona została przez o. Michaela J. McGivneya, 29 marca 1882 r. na terenie Connecticut. Nazwa organizacji wywodzi się z ducha rycerskiego zachowania się jej członków oraz oddania Kościołowi. Krzysztof Kolumb z kolei stanowił model katolika, osoby świeckiej oddanej Kościołowi. Kryzys finansowy, jaki w XIX w. dotknął Amerykę, oraz nietolerancja religijna spowodowały, że członkowie lokalnych katolickich społeczności rozpoczęli budowanie jednej silnej organizacji, broniącej honoru katolików i zaczęli formować oddziały Rycerzy Kolumba. Jednym z zadań Rycerzy było i wciąż jest otaczanie opieką sierot oraz najbiedniejszych, których nie stać na korzystanie z należnej opieki zdrowotnej czy innych świadczeń społecznych.
Dziś Rycerze Kolumba to prawie 2-milionowa organizacja, działająca nie tylko na terenie USA, ale także na Filipinach, w Puerto Rico, w Kanadzie, na Kubie, w Panamie oraz na Wyspach Dziewiczych. Członkowie Rycerzy Kolumba wciąż biorą udział w społecznych akcjach na rzecz najbiedniejszych, pomagają osobom starszym oraz partycypują w olimpiadach specjalnych organizowanych na całym świecie. Dla nas, Polaków, powodem do dumy może być fakt, iż wielu Rycerzy Kolumba ma polskie pochodzenie, a równie wielu to rodowici Polacy, urodzeniu w kraju nad Wisłą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel

Książę niebieski, święty Michale, Ty sprawy ludzkie kładziesz na szale; W dzień sądu Boga na trybunale Bądź mi patronem, święty Michale.
CZYTAJ DALEJ

Pod opieką Ojca Pio

2025-09-29 19:52

Marcin Cyfert

II Dzień Skupienia dla Grup Modlitwy Ojca Pio Archidiecezji Wrocławskiej

II Dzień Skupienia dla Grup Modlitwy Ojca Pio Archidiecezji Wrocławskiej

II Dzień Skupienia dla Grup Modlitwy Ojca Pio Archidiecezji Wrocławskiej odbył się w parafii pod wezwaniem świętego we Wrocławiu.

Program spotkania obejmował m.in. konferencje, wygłoszone przez ks. dr. Piotra Janusza, proboszcza parafii, diecezjalnego duszpasterza GMOP oraz o. Marka Metelicę, franciszkanina. Zebrani modlili się koronką do Miłosierdzia Bożego, adorowali Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz uczestniczyli w Eucharystii, której przewodniczył bp Maciej Małyga.
CZYTAJ DALEJ

Kard. G. Ryś: Charyzmat jest ogniem, który się rozpala w człowieku!

2025-09-30 09:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

100 lecie konwentu Bonifratrów w Łodzi

100 lecie konwentu Bonifratrów w Łodzi

Dobrze jest widzieć charyzmat Bonifratrów w rozrastającym się szpitalu, ale o wiele ważniejsze jest zobaczyć charyzmat Bonifratrów, który jest żywy w człowieku. Charyzmatu nie ma w książkach, a nawet w statutach, i w regule zakonnej. Charyzmatów nie ma ani na wystawach, ani na najlepszych filmach. Charyzmat jest ogniem, który się rozpala w człowieku, albo - nie daj Bóg - gaśnie w człowieku! - mówił kard. Ryś.

W liturgiczne święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, którzy są również patronami łódzkiego Konwentu Bonifratrów, w katedrze łódzkiej odbyło się dziękczynienie za 100 lat obecności Bonifratrów w Archidiecezji Łódzkiej oraz 25-lecia powrotu Szpitala do Zakonu. Dopełnieniem tych pięknych jubileuszy były Święcenia Diakonatu, których br. Sewerynowi Kniefelowi - łódzkiemu bonifratrowi udzielił - kardynał Grzegorz Ryś.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję